"Męskie Granie" w Gdańsku: jazzowo i kobieco

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 23:00
Piotr Stelmach "Offensywę" poświęcił przede wszystkim jazzowym gwiazdom tegorocznego "Męskiego Grania".
Audio

To nie przypadek, bowiem saksofonista Adam Pierończyk i basista Wojtek Mazolewski to artyści szczególnie z Gdańskiem związani.

Lider Pink Freud urodził się przecież w Gdańsku, a dziś uważany jest za jednego z głównych spadkobierców legendarnej trójmiejskiej sceny yassowej. Z kolei Adam Pierończyk przyszedł na świat w pobliskim Elblągu, a dorastał w Braniewie. Ale to właśnie alternatywna scena gdańska stała się podstawą jego muzycznej edukacji. Co ciekawe jego pierwszą pasją nie był wcale jazz, do którego przekonał się dopiero za sprawą saksofonu. - W młodości słuchałem rockowej alternatywy, ale też muzyki dyskotekowej - zdradził Pierończyk Piotrowi Stelmachowi. - Może to kwestia pokoleniowa, ale wciąż wydaje mi się ona o wiele bardziej interesująca od współczesnej sceny tanecznej.

Z ortodoksyjnie pojmowanym jazzem coraz mniej ma wspólnego macierzysta formacja Wojtka Mazolewskiego. Muzycy Pink Freud pracują właśnie nad instrumentalnymi aranżacjami utworów Autechre - legendy inteligentnego techno, a w ramach "Męskiego Grania" wykonali m.in. piosenkę "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek" Lecha Janerki w wersji... dubstepowej. Ciekawa, jak ta samowolka spodobała się słynnemu liderowi Klausa Mittfocha...

Bohaterem cyklu "Piotruś i Wilk" była tym razem Anita Kwiatkowsa-Naqvi, jedna z dwóch kobiet, które Mariusz Wilczyński poprosił o przygotowanie dokumentu typu "making off" o tegorocznej trasie "Męskiego Grania". Panie postanowiły przyjąć zdecydowanie przewrotny - żeński - punkt widzenia i przyjrzeć się "facetom z gitarami" oczami bliskich im albo całkowicie obcych kobiet. DVD z nagraniem filmu wejdzie w skład tegorocznego albumu "Męskiego Grania".

Natomiast w sobotniej audycji "Myśliwiecka 3/5/7" rozmawialiśmy z młodymi zespołami, które zawitały do Gdańska (świetnie znaną słuchaczom Trójki grupa Kumka Olik) lub które występy na 'Męskim Graniu" mają jeszcze przed sobą (tajemniczy Lovers In Uniforms).

W sobotę (13 sierpnia) w Stoczni Gdańskiej zagrali: Voo Voo, Lech Janerka + Krzysztof Popek, T. Love + Robert Brylewski, Fisz Emade Tworzywo z gościnnym udziałem Adama Pierończyka i DJ Eproma, Lao Che, Pink Freud, Kumka Olik, Muzyka Końca Lata oraz Nu Kidz On The Glock.

Zobacz, jak było dotychczas >>>

Kolejne miasta na mapie koncertowej "Męskiego Grania", do których w najbliższe soboty wybierze się Trójka, to Wrocław i Poznań. Dotychczas "Męskie Granie" gościło w Żywcu, Warszawie, Krakowie i Lublinie.

Więcej informacji o trasie koncertowej, wywiady z artystami, ciekawostki, program i idea na stronie: meskiegranie.pl.

Czytaj także

Lubelskie "Męskie Granie" na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 15:14
W najbliższy weekend, na półmetku trasy "Męskiego Grania", zapraszamy do Lublina. Relacji z wydarzenia można słuchać na antenie Trójki w sobotę, 6 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturalne kulisy męskich koncertów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 15:21
Dobrze już znamy artystów biorących udział w cyklu koncertów "Męskie Granie". Ale muzyka to nie wszystko, zatem dziennikarze Trójki sprawdzają, co jeszcze dzieje się w okolicach scen oraz koncertowych miastach.
rozwiń zwiń