Artur Andrus: Marysię Czubaszek przysłały inne światy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 20:00
W książce Artura Andrusa o Marii Czubaszek przeczytamy m.in. o tym, że pisarka boi się skakać na nogi do basenu, więc zawsze skacze na główkę, tajemniczej paczce od Romana Polańskiego oraz sesji zdjęciowej do "Playboya" zrealizowanej na Powązkach.
Audio
Maria Czubaszek
Maria CzubaszekFoto: Fot.: Dariusz Kawka
/

Już dziś do księgarń trafia książka autorstwa Artura Andrusa będąca zapisem jego rozmów z Marią Czubaszek, satyrykiem, pisarką, dziennikarką od wielu lat związaną z Trójką. Tytuł został zaczerpnięty z wiersza Jonasza Kofty o samej pisarce, który kończy się słowami: "Każdy szczyt ma swój Czubaszek".

Ponieważ bohaterka książki niechętnie godzinami opowiadała np. o swoim dzieciństwie, autor musiał zagajać rozmowę znienacka.

- Wykorzystywałem każdą chwilę na rozmowę, np. gdy gdzieś jechaliśmy razem, to miałem przygotowany w samochodzie magnetofon, a mikrofon wpinałem jej gdzieś klapę – opowiada Artur Andrus.

Trójkowy dziennikarz deklaruje, że nie mógłby pisać książki o kimś, kto go nie interesuje, a Maria Czubaszek, którą uważa za przybysza z jakiegoś innego świata, interesuje go niezmiernie.

W książce przeczytamy m.in. o jej miłości do czeskiego hokeisty, o tym, że do basenu zawsze skacze na główkę, bo na nogi się boi oraz o tajemniczej paczce od Romana Polańskiego. Nie zabraknie oczywiście historii związanych z budynkiem przy Myśliwieckiej 3/5/7. 

- Jest oczywiście mnóstwo takich trójkowych wspomnień, bo dużą część życia – i jak sama mówi część najważniejszą – poświęciła Trójce i tu ją spędziła. Dlatego w książce znajdują się wspomnienia o takich ludziach, jak Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Jacek Janczarski.

Znajdzie się też wspomnienie z sesji zdjęciowej do "Playoya" z Marią Czubaszek w roli głównej. Co jeszcze bardziej intrygujące, fotografii nie wykonano w profesjonalnym studiu, a na... Powązkach.

Książka "Każdy szczyt ma swój Czubaszek", z Trójkowym Znakiem Jakości, do księgarń wchodzi 18 października 2011. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Artura Andrusa z Ewą Lipowicz i Michałem Nogasiem w audycji "Do południa".

 

(ag)

Zobacz więcej na temat: Artur Andrus

Czytaj także

Maria Czubaszek: Bardzo lubię słuchać rapu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 12:13
Mamy za sobą wielką bitwę Freestyle'owców! W jury zasiadała m. in. Maria Czubaszek. – Postaram się nie robić ludziom przykrości, ale nie będę chwalić kogoś, kto nie jest dobry – mówiła przed bitwą poetka.
rozwiń zwiń