To tylko tango, czyli 30 lat Listy Przebojów!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 20:05
Z okazji jubileuszu Trójkowej Listy zapraszamy do słuchania specjalnego cyklu poświęconego historii audycji.
Audio
  • "To tylko tango, czyli trzydzieści lat Listy Przebojów" - zapraszamy!
Marek Niedźwiecki i Piotr Baron podczas 1500. notowania Listy Przebojów Trójki
Marek Niedźwiecki i Piotr Baron podczas 1500. notowania Listy Przebojów TrójkiFoto: PR/D. Kawka

24 kwietnia 1982 roku miało miejsce pierwsze notowanie najważniejszej listy przebojów w historii polskiej radiofonii. Żadne inne zestawienie nie może się pochwalić tak długą historią. 30 lat, 1576 wydań - taki wynik robi wrażenie.

Co spowodowało wielki sukces? Być może fakt, że listę układają Słuchacze, a nie, jak w większości tego typu zestawień, sprzedaż płyt. Bez wątpienia przed radioodbiorniki przyciągają również prowadzący. Któż z nas nie zna głosu Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona. Dziś Panowie na zmianę prowadzą audycję. W przeszłości jednak gospodarzem był tylko Niedźwiedź, choć zdarzało się, że przed mikrofonem zasiadali inni "Druhowie zastępowi" wspomagani przez licznych "Kaziów".

Sporo ludzi przewinęło się w ciągu trzydziestu lat historii Listy. Byli i są to realizatorzy, artyści, muzycy, dziennikarze oraz słuchacze, którzy często, poza zwykłym oddawaniem głosu, wspomagali i wspomagają Listę, publikując przeróżne informacje o jej zestawieniach, historii i anegdotach z nią związanych. 

W kwietniu tego roku przypada jubileusz 30-lecia naszej Listy. W związku z tym przez najbliższe dwa tygodnie w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" będziemy przypominać jej historię.

- Poza najważniejszymi wydarzeniami związanymi z samą Listą, chciałbym również pokazać jak wielką rolę audycja pełniła w mrocznych latach PRL-u; jak wielki wywarła wpływ na kształtowanie muzycznej świadomości Polaków, którzy odgrodzeni od świata żelazną kurtyną nie mieli możliwości kupowania wielu płyt i pogłębiania swoich zainteresowań. Lista była taką furtką na świat - mówi Michał Margański, autor cyklu "To tylko tango, czyli trzydzieści lat Listy Przebojów".

Nazwa cyklu nawiązuje oczywiście do tytułu utworu Maanamu. - W latach 80. zabroniono emisji nagrań zespołu. Marek Niedźwiecki obszedł zakaz cenzorów, puszczając tylko charakterystyczne werble z tego nagrania. Zamiast utworu pojawiał się jego maleńki fragment, który paraliżował Słuchaczy. To był sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Poprosiliśmy więc Korę o możliwość wykorzystania tego tytułu. Piosenkarka wyraziła zgodę i na dokładkę sama nagrała jingiel audycji – wyjaśnia Margański.

"To tylko tango, czyli 30 lat Listy Przebojów" - cykl przedstawiający historię Listy - nadawany będzie codziennie od poniedziałku do piątku ok. godziny 7.40. Wszystkie odcinki naszego cyklu znajdą Państwo TU>>>

Serdecznie zapraszamy.

A najważniejsze piosenki w całej historii LP3 mogą zagościć w Państwa domach dzięki specjalnie wydanej kolekcji płyt "30 lat Listy Przebojów Trójki", którą możecie nabyć na sklep.polskieradio.pl.

Zobacz więcej na temat: Kora Piotr Baron

Czytaj także

Chłopak, który marzył o prowadzeniu LP3

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 14:04
- Marek, chciałbym, abyś prowadził Listę Przebojów – zaproponował Andrzej Turski Markowi Niedźwieckiemu. Od razu jednak uprzedził: - Mieszkania Ci nie dam, bo nie mam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedź i Balonik o swojej przygodzie z LP3

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 08:00
Marek Niedźwiecki i Piotr Baron udzieli wywiadu Michałowi Margańskiemu, któremu zdradzili swoje sekrety związane z najlepszą listą na świecie - Listą Przebojów Programu Trzeciego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1500 odsłon "radiowego mistrzostwa świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:18
- 1500 wydań minęło, za chwilę minie 30 lat, a ja myślałem, że do setki może dociągniemy – wspomina Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat LP3 na płytach

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 00:00
Ukazały się już pierwszy i drugi tom serii wydanej na 30-lecie Listy Przebojów Trójki. 13-tomowa kolekcja to hity z lat 2007-2011 w wyborze Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona. O kolejnych będziemy informować na bieżąco!
rozwiń zwiń