Trójka na Malcie, Malta w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 18:48
Przed nami światowa prapremiera opery "Slow Man" Nicolasa Lensa do libretta J. M. Coetzee, akcje azjatyckie i koncert Faith No More nad jeziorem Malta – rozpoczął się 22. Malta Festival w Poznaniu. Malta będzie miała wiele wymiarów. Będzie sporo teatru ale też muzyki i pokazów artystycznych.
Trójka na Malcie, Malta w Trójce
Foto: Fot.: mat. promocyjne

W tym roku Poznań będzie gościć południowoafrykańskiego noblistę J. M. Coetzee, który stworzył operowe libretto na podstawie własnej książki "Powolny człowiek". Muzykę napisał flamandzki kompozytor Nicolas Lens, a na deski poznańskiego Teatru Wielkiego całość przeniosła Maja Kleczewska, jedna z najgłośniejszych i najodważniejszych polskich reżyserek.

Ale główną bohaterką tegorocznej Malty będzie Azja. To idiom festiwalu – motyw przewodni, trzeci po Flamandach (2010) i Wykluczonych (2011). Akcje Azjatyckie to hasło, pod którym kurator i reżyser Stefan Kaegi zgromadził przedstawienia pokazujące nasze wyobrażenia o Azji.

W tym roku po raz dwudziesty i ostatni na stanowisku dyrektora artystycznego – Lech Raczak. Festiwal jest swoistym zamknięciem dwóch dekad i jego pożegnaniem z festiwalem, który współtworzył. Pokazane zostaną zrealizowane przez niego w ostatnich latach spektakle z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz spektakl premierowy – "Gry z czasem" – na poznańskim Starym Rynku.

Festiwalowi twardszy też bogaty program muzyczny – w środę nad jeziorem Malta wystąpi, w morzu kwiatów, formacja Faith No More, a w piątek w tym samym miejscu – koncert śladami Romów od Indii poprzez Turcję i Egipt po Bałkany i Andaluzję.

Na Malcie są też oczywiście akcenty Trójkowe – ale ciche. Silent. Słychać je tylko w słuchawkach.

Szczegóły na stronie - www.malta-festival.pl. Ale także na naszej antenie, bo Trójka - patron - oczywiście też jest w Poznaniu. Zapraszamy na audycje z Malty:

- we wtorek "Do południa",

- w środę "Klub Trójki",

- w niedzielę "Magazyn Bardzo Kulturalny".

Poza tym codziennie o 11.45 studio festiwalowe, relacje w piątkowym "Fest Programie", w sobotę w "Radiowym Domu Kultury" i codziennie w serwisach informacyjnych.

Zapraszamy!

Barbara Marcinik, Katarzyna Borowiecka i Jan Niebudek

Czytaj także

MALTA FESTIVAL w TPK

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 20:10
Dzień dobry w czerwcu. Kiedy Państwo nas słuchają, zaczyna się półmetek roku 2012, co oznacza początek końca sezonu kulturalnego 2011/2012, co wreszcie przypomina nam, że za miesiąc i dwa dni rozpoczyna się maltafestival Poznań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malta Festival Poznań 2012

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 15:04
Od 3 do 7 lipca odbędzie się kolejna edycja Malta Festival Poznań. Jak co roku, organizatorzy przygotowali różnorodny i ciekawy program obejmujący spektakle teatralne, projekty performerskie, koncerty, spektakle taneczne i pokazy filmowe, a także spotkania z artystami i dyskusje panelowe.
rozwiń zwiń