Turcja - tu Europa styka się z Azją (galeria zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:20
Zapraszamy do miejsca, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością i gdzie na śniadanie serwuje się omlet z zupą, konfitury, chałwę i mnóstwo chleba.
Audio
  • Trójka w Turcji: jak wygląda tureckie śniadanie i czym różni się od europejskiego? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Trójka w Turcji: jak zmienia się Stambuł? (Do południa)
  • Trójka w Turcji: turecka gospodarka przyśpiesza, rodzi się imperium (Do południa)
  • Trójka w Turcji: jak żyje się mieszkańcom Stambułu w podzielonym Bosforem mieście? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Trójka w Turcji: jak mieszkańcy Stambułu spędzają czas wolny? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Stambuł
StambułFoto: Iza Woźniak/Trójka

- Stambuł zmienia się bardzo szybko. Jeśli wyjeżdża się na miesiąc lub dwa, to wraca się do innego miasta. Są nowe drogi, budynki, restauracje, centra handlowe i tak jest mniej więcej od 10 lat - opowiada rozmówca Izy Woźniak i Pawła Sołtysa.

Stambuł istotnie jest dużym placem budowy. Jak przekonuje Iza Woźniak, wszędzie widać pracujące dźwigi i słychać odgłos młotów pneumatycznych. We wtorek, 8 maja, ogłoszono zwycięzców przetargu na budowę największego lotniska na świecie. Wiadomo, że powstanie ono pod Stambułem w ciągu 4 lat. - Z sześciu pasów będzie mogło jednocześnie startować lub lądować 8 samolotów, a przez lotniskowe bramki przechodzić będzie 150 milionów pasażerów rocznie. Turcy są rzeczywiście piekielnie ambitni i mierzą wysoko - relacjonuje Paweł Sołtys.
Co ciekawe mieszkańcy Stambułu twierdzą, że nie ma różnic kulturowych między azjatycką a europejską częścią miasta. Grzegorz Ignarowicz, Polak, który mieszka w Stambule od dwóch lat, uważa, że różnice widać raczej pomiędzy pokoleniami. – Młodzi Turcji są dużo bardziej nowocześni, patrzą w kierunku Europy, a starsi Turcy są bardziej konserwatywni – twierdzi.

Jak wyglądają śniadania i obiady nad Bosforem oraz podróżowanie transportem publicznym? Jak odradza się turecka potęga gospodarcza? Zapraszamy do wysłuchania relacji Izy Woźniak i Pawła Sołtysa z Turcji!

/

Sponsorem akcji Trójka w Turcji było TFI Union Investment.
W czwartek 9 maja w "Klubie Trójki" spotkanie z turecką pisarką Elif Şafak.

Czytaj także

Trójka z Rzymu. "Włosi są po prosu genialni"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 09:21
W specjalnym wydaniu "Do południa" gościliśmy w słonecznej Italii. Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, szef Instytutu Polskiego w Rzymie, Włosi to naród pełen niespodzianek. - Dla nich czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz - dodaje przebywający w Rzymie Paweł Drozd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Għodwa t-tajba, czyli Trójka z Malty!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 11:20
W specjalnym wydaniu "Radiowego Domu Kultury" gościliśmy na wyspie! Leżącej na Morzu Śródziemnym, pięknej, tonącej w słońcu, zamieszkałej przez przemiłych ludzi. - Pogoda i niewielkie odległości zachwycają na Malcie. Mieszkańcy kochają życie - mówią Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś, którzy zabrali nas w dwugodzinną podróż pełną ciekawych spotkań.
rozwiń zwiń