X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Perfect "Live" - koncertem w stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 14:26
Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje reedycję pierwszej koncertowej płyty zespołu Perfect z nagraniami zarejestrowanymi podczas pamiętnego koncertu, który odbył się podczas stanu wojennego w październiku 1982 roku.
Perfect Live - koncertem w stan wojenny

Stan wojenny, rok 1982, Warszawa, klub Stodoła, nowy repertuar i niezapomniana  energia - niezwykłe okoliczności towarzyszyły zespołowi Perfect podczas ich pierwszego koncertu po wielomiesięcznej przerwie wywołanej właśnie stanem wojennym.

"Zagraliśmy całkowicie nowy repertuar. (…) Ryzyko, że z samymi nowymi utworami zostaniemy odrzuceni było ogromne. (…) Grzesiek sprowokował widownię do zaśpiewania "Nie bój się tego Jaruzelskiego". (…) "Autobiografii" jeszcze nikt nie znał. Albo prawie nikt. (…)"

(Zbigniew Hołdys)

Longplay "LIVE" zespołu Perfect po raz pierwszy został wydany w 1983 roku prze firmę Savitor*. Album okazał się wielkim sukcesem komercyjnym. Błyskawicznie uzyskał status złotej płyty. Sprzedał się w ilości 350 tys. egzemplarzy, jednak w tamtych czasach nie doczekał się wznowienia, ponieważ firma Savitor* upadła. Lukę tę wypełniamy, przekazując w Państwa ręce album, którego reedycję (po raz pierwszy na CD) opracowano w Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Album "LIVE" nagrany został w warszawskim klubie Stodoła. Jest to drugi (po "Białej Płycie") krążek z serii reedycji płyt gramofonowych z nagraniami stworzonymi przez Redakcję Nagrań Muzyki Rozrywkowej Polskiego Radia. Album składa się z płyty CD, zawierającej po raz pierwszy publikowany, cyfrowy, współcześnie opracowany zapis dźwięku z oryginału płyty długogrającej oraz utworów bonusowych, które nie ukazały się na oryginalnej płycie winylowej.

"Ten koncert był ważny z wielu powodów. Odbywał się w szczególnym momencie, miał swój unikalny kontekst, towarzyszyły mu chwilami niezwykłe okoliczności.W jakimś sensie decydowały się wtedy nasze losy. Być może dlatego pamiętam go bardzo dobrze i pamiętam wszystko, co się działo wokół. I być może dlatego jest w nim tyle energii.I dlatego jestem z niego dumny".

(Zbigniew Hołdys)

*Longplay Perfect "Live" w 1983 roku był wydany  przez firmę Savitor w oprawie graficznej Edwarda Lutczyna. Savitor był pierwszą w PRL prywatną wytwórnią płyt gramofonowych, która wykorzystywała m.in. nagrania zrealizowane przez Polskie Radio, które w tamtych czasach swoje nagrania muzyczne publikowało wyłącznie w audycjach na antenie własnej oraz telewizji.

* * *

"Był to nasz pierwszy koncert po wielomiesięcznej przerwie wywołanej stanem wojennym. Opisywać dawne sytuacje jest ciężko. Jak opowiedzieć ludziom o kraju,  w którym nie można kupić jedzenia, odzieży, benzyny? Nie koncertowaliśmy w tym czasie w ogóle. Był październik 1982, proklamowany 10 miesięcy wcześniej stan wojenny nadal trwał. Nadal jeździły skoty i chodziły patrole po ulicach. Kilka tygodni wcześniej zniesiono godzinę milicyjną, ale dwa tygodnie przed koncertem służby bezpieczeństwa zastrzeliły trzech demonstrantów w Lubinie. Mroczny czas. Zupełnie inny od tego, który nas wyniósł na szczyty popularności rok wcześniej. W 1981 roku w Polsce trwała euforia, naród na moment wyśliznął się spod buta komunizmu, łapczywie chłonął uwolnioną od cenzury literaturę i muzykę, zaczął mówić własnym głosem - wszędzie trwały demonstracje wolności i nasza kariera wystartowała z prędkością rakiety.

Na liście przebojów w pierwszej dziesiątce było sześć utworów Perfectu. A potem tej grudniowej nocy przemówił  gen. Jaruzelski i wszystko zgasło. Upływały miesiące, w telewizji wiadomości odczytywali ludzie w mundurach i zaczynali od komunikatów kogo i za co wsadzono do więzienia. Wałęsa wciąż był internowany. Wciąż obowiązywało prawo, na mocy którego rewidowano samochody, które można było skonfiskować, gdyby znaleziono w nich antyrządowe ulotki. Bito ludzi noszących oporniki wpięte w klapy. I w telefonach nadal słyszeliśmy obcy głos wtrącający się w nasze rozmowy komunikatem "rozmowa kontrolowana". Imperatyw, by zagrać i pokazać, że trwamy, był ogromny (…)"

(Zbigniew Hołdys)

Płyta do kupienia w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

Tracklista:

1.   PO CO

2.   IDŹ PRECZ

3.   CHCEMY BYĆ SOBĄ

4.   OPANUJ SIĘ

5.   OBJAZDOWE NIEME KINO

6.   CHCE MI SIĘ Z CZEGOŚ ŚMIAĆ

7.   PEPE WRÓĆ

8.   AUTOBIOGRAFIA

9.   POCZTÓWKA DO PAŃSTWA JARECKICH

10. NIE PŁACZ EWKA

Bonusy:

11. CZYTANKA DLA JANKA

12. NIE BÓJ SIĘ TEGO

13. DLA ZASADY NIE MA SPRAWY

14. CO ZA HAŁAS - CO ZA SZUM