"Tom": pielgrzymka przez wypaczoną prawdę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 16:37
Film zdobył nagrodę FIPRRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wencji. Jest czwartym dziełem młodego Kanadyjczyka, Xaviera Dolana.
Plakat promujący film Tom
Plakat promujący film "Tom"Foto: materiały prasowe

Pierwszy raz porusza on temat homoseksualizmu jako problemu społecznego. Najnowszy obraz Dolana to thriller psychologiczny, a sam reżyser ponownie wcielą się w rolę głównego bohatera. Scenariusz powstał na podstawie sztuki autorstwa uznanego quebeckiego pisarza, Michela Marca Boucharda.

Tom, młody copywriter, wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nie wie nic ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym, którego brat wkrótce ustala zasady dziwnej gry i wciąga w nią Toma.

Plakat
Plakat promujący film "Tom"

By uchronić dobre imię rodziny i pogrążoną w żałobie matkę, Tom przyjmuje rolę rozjemcy w domu, którego niejasna przeszłość rzuca jeszcze większy cień na jego „przygodę” na farmie.

 

Ten osadzony w wiejskim krajobrazie Quebecu thriller psychologiczny ukazuje powiększającą się przepaść między miastem i wsią oraz charakter ludności zamieszkującej małe miejscowości. Ta krótka i brutalna pielgrzymka przez wypaczoną i brzydką prawdę przesiąknięta jest syndromem sztokholmskim, oszustwami, smutkiem i skrywanym bestialstwem.

„Tom” reż. Xavier Dolan, Kanada, Francja 2013, 105 min.

bk

Zobacz więcej na temat: FILM kino Trójka

Czytaj także

Krzysztof Skonieczny: "Hardkor Disko" ma być lustrem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 15:13
- Chciałbym, żeby film był lustrem, które podstawiam każdemu widzowi w zależności od jego wrażliwości, bagażu doświadczeń, wiedzy - mówi o "Hardkor Disko" reżyser Krzysztof Skonieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyciężył na festiwalu "Łodzią po Wiśle", teraz jedzie do Cannes

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:33
Grand Prix festiwalu "Łodzią po Wiśle" zdobył film "Fragmenty" Agnieszki Woszczyńskiej. Obraz odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, po 14 maja będzie go można zobaczyć na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w sekcji Directors' Fortnight, która inaczej jest nazywana sekcją reżyserów niepokornych i awangardowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki tej aplikacji niewidomi zyskają niezależność

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:46
Obecnie, kiedy osoba niewidoma chce pójść do kina, musi szukać specjalnych seansów. Kin przystosowanych do projekcji z audiodeskrypcją jest w Polsce tylko kilka, m.in. w Białymstoku, Słupsku, Wrocławiu i Wejherowie. Sytuację ma szansę zmienić specjalna aplikacja Movie Guide Dog. Jednak aby projekt został zrealizowany, potrzeba 100 tys. złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Camille Claudel 1915". Tragiczna historia rzeźbiarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:20
"Camille Claudel 1915" to nowy film Bruno Dumonta. - To właściwie nowa twarz reżysera, który postanowił nas teraz zaskoczyć. Wcześniejsze jego filmy pokazywały wypracowany styl, który m.in. charakteryzował się pracą z aktorami nieprofesjonalnymi. Tym razem w roli głównej wystąpiła Juliette Binoche - mówi Joanna Łapińska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dystrybutora obrazu.
rozwiń zwiń