X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ladies' Jazz Festival już po raz dziesiąty

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 14:33
Ladies' Jazz Festival to od początku miejsce nie tylko spotkań z wielkimi światowymi gwiazdami, ale także możliwość poznania nowych, obiecujących artystów.
Singin Birds
Singin' BirdsFoto: mat. promocyjne

Od 2005 roku w Gdyni odbywa się jedyny w Europie festiwal dam jazzu: w mieście, które powstawało jako okno na świat dla odradzającej się Polski w tym samym niemal czasie, co rodził się jazz. Muzyka jazzowa i Gdynia musiały się spotkać!

Pierwsza edycja festiwalu miała w nazwie piwne logo, ale już następne dumnie i szczerze składają hołd kobietom kompozytorkom, wykonawczyniom, wspaniałym głosom i cudownym instrumentalistkom. Ladies' Jazz Festival udowadnia wszystkim niedowiarkom, że bez żeńskiego akcentu muzyka byłaby uboga, mniej ciekawa, gorsza…

Dziesiąta edycja w oczywisty sposób skłania do retrospekcji, ale i do dalszych poszukiwań genialnych artystek, które za rzadko, albo nawet jeszcze nigdy nie występowały w Trójmieście czy w Polsce. Tegoroczny skład artystów łączy oba te nurty.

I tak: pierwsza nasza festiwalowa przygoda sprzed lat to Łyczacza (to naprawdę oni otworzyli swoim występem Pilsner Urquell Ladies' Jazz Festival 11 lat temu!) - trudno było nie zaprosić ich jeszcze raz, a tak naprawdę wymusić reaktywację tej zakochanej w sambie i bossa novie trójmiejskiej formacji, bo oryginalna wokalistka grupy od lat mieszka w Londynie i tak naprawdę specjalnie tylko na tę chwilę przyjeżdża do Polski.

Wśród tych, którzy zaznaczyli się wyraźnie na festiwalu, będą jeszcze Brenda Boykin wraz z Club des Belugas oraz Candy Dulfer. Brenda to żywioł i moc. Najczarniejszy, głęboki, "smolny" wręcz głos wszechświata, a grający z nią Club des Belugas to jedno z największych odkryć festiwalowych i światowa czołówka nu jazzu zmieszanego z muzyką klubową. Wystąpili w Gdyni 5 lat temu, a potem na Ladies' Jazz Tour w innych miastach. Brenda ma nową płytę, zespół szaleje jeszcze bardziej - niemożliwe, abyście wysiedzieli w krzesłach więcej niż jeden utwór - Filharmonia Kaszubska zadrży w posadach! (Wejherowo, 16 lipca, g. 20:00). Candy Dulfer to… Czy trzeba komuś tłumaczyć? Najseksowniejszy saksofon świata, saksofonistka Prince'a, już swoim debiutem zdobyła nominację do Grammy i nagrała z Dave'em Stewartem największy instrumentalny przebój na świecie. Za każdym razem, kiedy daje koncert w Polsce, jest inna, zmienia formułę, ale zawsze z tych koncertów publiczność wychodzi szczęśliwa, uśmiechnięta, rozbawiona i wytańczona. Kto powiedział, że jazz jest smutny? Będzie funk, będzie hip hop, będzie ze wszech miar jazzy! (Teatr Muzyczny Gdynia, 31 lipca, godz. 20.00).

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi zaś Mika Urbaniak - ta dziewczyna, dziedzicznie obarczona jazzem, śpiewa wszystko i śpiewa to fantastycznie. Od kiedy mieszka w Polsce, wystąpiła niemal na wszystkich płytach Smolika, ale i ma swoje własne, bardziej swingujące, bliższe rodzinnym tradycjom, bo nie ma szans: musi czasem wystąpić z tatą czy z mamą. Dla nas otworzy Ladies' Jazz Festival 2015 już 11 lipca o godz. 20.00 (Teatr Muzyczny Gdynia).

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi również Christine Tobin. W Polsce była tylko raz i było to 12 lat temu. Teraz zaśpiewa swoje genialne, nagradzane na świecie interpretacje pieśni Leonarda Cohena, ale na pewno też i Carol King, i własne. Zatem 12 lipca od godz. 20.00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni będzie można śpiewać największe przeboje Macieja Zembatego, ale po angielsku! Nie może nikogo zabraknąć.

No i po raz pierwszy od zdobycia swej piątej już statuetki Grammy i po raz pierwszy w Trójmieście i na Ladies' Jazz Festival, jedna z największych gwiazd wokalistyki jazzowej naszych czasów - Dianne Reeves. Stawiana z takimi damami jak Cassandra Wilson czy Diana Krall w jednym rzędzie. Czy słusznie? Wystarczy podać, że jeszcze żadnej innej pani nie udało się zdobyć rok w rok trzech nagród Grammy za album jazzowy roku! W święto zburzenia Bastylii (14 lipca), w Teatrze Muzycznym w Gdyni o godz. 20.00 będziemy mogli doświadczyć tej rewolucji (oczywiście, że re-we-la-cji!)

Bilety na wszystkie koncerty są w sprzedaży!

Ponadto w przestrzeni publicznej Gdyni, w Infoboksie:
13 lipca - Kinga Pruś
15 lipca - Pullover
17 lipca - Singin' Birds
18 lipca - Łyczacza

Mnogość propozycji. Krajowe i światowe premiery. Gorące nazwiska i gwiazdy. Gdynia po raz kolejny letnią światową stolicą kobiecego jazzu. Dziesiąta edycja Ladies' Jazz Festival odbędzie się w dniach 11-31 lipca 2015!

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA