Kabaret ELITA - "40 Lat Naszego Dziecinstwa"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2009 14:41
Box pod tytułem „40 lat naszego dzieciństwa….” jest tylko małą cząstką tego, czego dokonali, jest próbą zapisu absolutnie niepowtarzalnego zjawiska, dla niektórych wspomnieniem, dla innych nowym wymiarem. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt.

Kilka słów od producenta:

Z Elitą zetknąłem się po raz pierwszy na początku lat 70-tych ubiegłego wieku… usłyszałem Ich w radio…i tak jak większość Polaków zakochałem się bez pamięci. To była potęga humoru, inteligencji i lek na smutną ówczesną rzeczywistość. Elita to było Coś co wprawiało średnio inteligentnego człowieka w zadumę, zmuszało mózg do wysiłku i dawało nadzieję na inne czasy…Wtedy nie wiedziałem ze kiedyś część mojego życia będzie związana z Wielka Elitą przełomu wieków. Spotkaliśmy się w 1999 roku przy pracy nad serialem telewizyjnym i jakoś tak zostało… Tych trzech, A.D. 2009, eleganckich i nieprzeciętnie inteligentnych Panów to zjawisko, które już przeszło do historii polskiego kabaretu a przecież nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W ciągu 40 lat od kiedy pojawili się na scenach i estradach, ewoluował skład, wiał wiatr historii, wyrosły kolejne pokolenia a Oni są… jak dobre czerwone wino… im starsi stażem tym bardziej wyrafinowani i subtelniejsi.

Pierwsza to dvd, zapis wspaniałego kameralnego koncertu który miał miejsce w grudniu 2008 roku w Piwnicy pod Harendą w Warszawie. To dwugodzinna uczta  intelektualna, prawdziwy kabaret literacki, bez zbędnych fajerwerków i przerostu formy nad treścią. Czyste słowo, sugestywna mimika, wyrafinowane oszczędne gesty, znakomite piosenki, fenomenalny kontakt z publicznością. To potrafią tylko najwięksi Mistrzowie.

Oprócz współczesnego jubileuszowego koncertu, umieściliśmy archiwalny zapis występu z 1988 roku, który miał miejsce w J.Kenar Wooden Gallery w Chicago. To prawdziwy rodzynek i uczta dla prawdziwych fanów i koneserów.

Druga płyta to ponad pięć godzin różnych nagrań audio w formacie mp3. Kiedy zastanawialiśmy się nad zawartością przeszukując prywatne archiwa członków Elity, postanowiliśmy podzielić tę płytę na trzy niezależne rozdziały. Pierwszy, to zapis 50 lat słynnego Studia 202, protoplasty kabaretu i od pewnego momentu radiowej wersji Elity. Nagrania zostały ułożone według porządku chronologicznego. Daje to obraz wyraźnej ewolucji sztuki, jaką jest radio i znakomicie oddaje upływ czasu.

Drugi to rozdział zatytułowany „Elita live – 40 lat….” Jest to wybór nagrań koncertowych z różnych okresów działalności zarówno w Polsce jak i  występów zagranicznych.
W treści nagrań wyraźnie słychać, różne okresy polityczne i zachodzące zmiany.
Trzeci rozdział to bonus i niespodzianka. W trakcie kilkumiesięcznych prac nad wydawnictwem doszliśmy do wniosku, że ważnym uzupełnieniem tego boxu będzie zapis rozmów członków Elity. Wspomnień, refleksji, anegdot, opowiedzianych przez Tadka Drozdę, Jurka Skoczylasa, Leszka Niedzielskiego i Staszka Szelca. Nazwaliśmy tę część – „Encyklopedia Elity 1969 – 2009”. Te rozmowy, podzielone na kilka części są do bólu prawdziwe, szczere, dowcipne i niezwykle ciekawe. Mają też niewątpliwą wartość archiwalną.  I takie było założenie, aby oprócz skeczów, dialogów i piosenek,  pozostało coś jeszcze…. obraz zwykłych, aczkolwiek nieprzeciętnie utalentowanych i dowcipnych facetów.

Mam świadomośc, że nie było możliwe zaprezentowanie całego bogatego i wspaniałego dorobku kabaretu Elita. Ale jestem przekonany, że każdy widz i słuchacz znajdzie coś  co wprawi go w zadumę, sprowokuje refleksję, przywoła wspomnienia. I nie może być inaczej, ponieważ Elita jest obecna w naszym życiu i  sercach od 40 lat…    
I niech tak pozostanie na zawsze. Po latach, można z cała odpowiedzialnością stwierdzić, że nazwa kabaretu – Elita, jest absolutnie adekwatna do tego co prezentuje. 
 
Lista utworów:

PŁYTA DVD
1.40 lat naszego dzieciństwa... - Klub Harenda w Warszawie, dn. 15.12.2008
2.Materiał archiwalny - J. Kenar Wooden Galery, dn. 12.10.1988 ,stop>

PŁYTA CD (MP3)
1. Studio 202, część 1
1.Studio 202, część 2
2.Elita live - 40 lat
3.Encyklopedia Elity 1969-2009