Festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 01:20
Zapraszamy na piąta, jubileuszową edycję Festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, a że ostatnie cztery lata mocno ugruntowały jego pozycję na Światowej mapie wydarzeń kulturalnych, to jest co świętować.

To jedyny festiwal w Polsce corocznie patronowany przez niepowtarzalną wytwórnię płytową, jaką jest monachijska ECM Records. To również jedyny festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko, uznany przez renomowany amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” za „6-tą trąbkę świata”.

Dla Stańko, który wydaje dla ECM od połowy lat 70-tych XX wieku, naturalnym był wybór programu festiwalu właśnie z tego katalogu. Nie dość, że ta estetyka jest mu bliska, to również – jak twierdzi – wybór z tak bogatego repertuaru jest czystą przyjemnością. ECM Records jest słynna ze swojego wysublimowanego i doskonałego muzycznego smaku. Manfred Eicher, założyciel i szef wytwórni, to jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych na świecie. Motto: „najpiękniejsze dźwięki obok ciszy“ to jego znak rozpoznawalny.

Siłą Jazzowej Jesieni jest różnorodność i nieprzewidywalność programu. Stańko, który wielokrotnie mówił, że podchodzi do jego tworzenia jak do komponowania nowych brzmień, tu również poszukuje i nie boi się kontrastów. W zeszłych latach w Bielsku-Białej wystąpiły takie gwiazdy jak Manu Katche, John Abercrombie, Louis Sclavis, Enrico Rava, Jack DeJohnette czy Gary Peacock. Jednak oprócz prezentowania dużych
nazwisk, Stańko lubi odkrywać przed publicznością te mniej znane w Polsce projekty. Doskonałym przykładem jest zeszłoroczny koncert klasycznie wykształconego pianisty Nika Bärtscha, który dał próbkę transującego, samurajskiego (od nazwy zespołu: Ronin) groove’u, czy występ wiolonczelistki Anji Lechner i piansistyVassilisa Tsabropoulosa w projekcie z kompozycjami słynnego nauczyciela duchowego, G.I.
Gurdjieffa.

Tegoroczny festiwal nie zawiedzie swojej publiczności, która co roku tłumnie przybywa na koncerty (prawie 500-osobowa sala jest zawsze pełna). Tak jak w zeszłych latach, większość programu to koncerty w Polsce premierowe.

Na 5. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej zagoszczą m.in.:

• Roscoe Mitchell, legendarny założyciel Art Ensemble of Chicago, w swoim oktecie Note Factory Group;
• Wielki saksofonista Charles Lloyd w magicznym projekcie „Sangam”, w którym zagrają Zakir Hussaine, wirtuoz gry na tabli (hinduskim instrumencie perkusyjnym) i Eric Harland, doskonały amerykański perkusista;
• Uwielbiany John Scofield w projekcie John Scofield Trio with Horns
• Znakomity szwedzki pianista, laureat Europejskiej Nagrody Jazzowej, Bobo Stenson ze swoim triem;
• Gianluigi Trovesi i Gianni Coscia, mniej znany w Polsce, niezwykły duet włoskiego
saksofonisty z wirtuozem akordeonu.
ˇ Tomasz Stańko wystąpi w autorskim projekcie, który na razie pozostaje tajemnicą.

Nie zabraknie również imprez towarzyszących. W zeszłych latach były to m.in. wystawy prac Mirosława Bałki, Piotra Młodożeńca i Joanny Stańko, oraz słynnych ze swojej wyjątkowej estetyki okładek płyt ECM, koncerty Pink Freud, Tima Berna, Agi Zaryan, Braci Oleś. Za oprawę graficzną odpowiadać będzie tradycyjnie Piotr Młodożeniec.

5. Jazzowa Jesień w odbędzie się jak zwykle w Bielskim Centrum Kultury, instytucji, która cieszy się zasłużoną, mocną pozycją animatora i organizatora wydarzeń artystycznych w regionie Południowej Polski (odbywa się tu m.in. cyklicznie Międzynarodowy Festiwal J. S Bacha oraz Festiwal Kompozytorów Polskich).

Poprzednie edycje festiwalu znajdywały duży oddźwięk zarówno w mediach lokalnych, jak ogólnopolskich i zbierały doskonałe opinie. Oto parę słów o roku zeszłym:

„Impreza, która pod okiem artystycznego szefa Tomasza Stańki urosła do rangi jednej z najciekawszych w kraju”.
Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza (11.2006)

„Najciekawszą imprezą pozostaje dla mnie odbywający się pod patronatem wytwórni ECM Records i Tomasza Stańki festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej Z afrykańskim projektem wystąpił tu jeden z najwybitniejszych perkusistów Jack DeJohnette, a sędziwy basista Gary Peacock utworzył trio ze Stańką i pianistą Marcinem Wasilewskim. Poznaliśmy też duet najlepszych włoskich jazzmanów: weterana trąbki
Enrico Ravę i młodego pianistę Stefano Bollaniego. Intrygujące koncerty dał w Warszawie i w Bielsku-Białej szwajcarski zespół Ronin pianisty Nika Bärtscha.”
Marek Dusza, Rzeczpospolita (02.2007)

PROGRAM:

28 listopada

John Scofield Trio with Horns
John Scofield Trio:
John Scofield- gitara
Steve Swallow - bass
Bill Stewart – perkusja

Znakomity amerykański gitarzysta i kompozytor, John Scofield, to muzyk którego wkład w nowoczesny jazz jest ogromny. Jego oryginalny styl gry i innowacyjność kompozycji stanowią o jego wielkości. Grał z najlepszymi, jak Miles Davis, Billy Cobham, Medeski Martin & Wood. Muzyk Johna Scofield trudno podporządkować jednemu gatunkowi: jazz fusion, funk, blues, soul… W Bielsku-Białej wystąpi ze swoim znakomitym zespołem: Steve Swallowem na kontrabasie i Bill Stewartem na perkusji.

29 listopada

Gianluigi Trovesi i Gianni Coscia
Gianluigi Trovesi – saksofon, klarnet
Gianni Coscia – akordeon

Włoski muzyk Gianluigi Trovesi to znakomity saksofonista i jeden z najciekawszych współczesnych klarnecistów. Jest doskonałym i oryginalnym kompozytorem, który potrafi bawić się różnymi stylami muzycznymi: od jazzu, po przez muzykę dawną, współczesną czy folk. Z wytwórnią ECM związany jest od połowy lat dziewięćdziesiątych. W duecie z wirtuozem akordeonu, Gianni Coscia, wydał dwa znakomite albumy: „In cerca di cibo” oraz „Round About Weill”.

Tomasz Stańko Project

30 listopada

Bobo Stenson Trio
Bobo Stenson - piano
Anders Jormin - kontrabas
Jon Falt – perksuja

Pianista Bobo Stenson, od lat współpracujący z wytwórnią ECM, jest jednym z najbardziej cenionych szwedzkich muzyków jazzowych na Świecie. Grał m.in. z Janem Garbarkiem, Charlesem Lloydem, Donem Cherry. Jest jednym z tych nielicznych artystów, który znalazł się w ECM’owskiej serii „Rarum”, obejmującej najlepsze nagrania tej wytwórni. W zeszłym roku Stenson został laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej za rok 2006. Podczas 5. Jazzowej Jesieni pojawi się w dwóch projektach. Pierwszy z nich do jego doskonałe trio z Jonem Faltem na perkusji i Andersem Jorminem na kontrabasie. Duet Tomasz Stańko i Bobo Stenson to projekt nowy, choć obydwaj artyŚci grają ze sobą od lat w różnych składach, m.in przy nagraniach albumów Stańko, takich jak „Leosia” czy „Litania”.

Roscoe Mitchell: Note Factory Group
Roscoe Mitchell – saksofony, flet, wokal
Corey Wilkes - trąbka
Harrison Bankhead - kontrabas
Jaribu Shahid – gitara basowa
Vincent Davis - perkusja
Vijay Iyer - fortepian
Craig Taborn – instrumenty klawiszowe
Tani Tabbal – instrumenty perkusyjne

Amerykański saksofonista Roscoe Mitchell to jeden z najwybitniejszych reedmenów post-Coltrane’owskiej ery. To on współtworzył legendarne The Art Ensemble Of Chicago, czołowy zespół chicagowskiej sceny awangardowej. Muzyka Roscoe Mitchella na trwale wpisała się w historię free jazzu, a magazyn „The New York Times“ posunął się do określenia go mianem „ikonoklasty“, sugerując rewolucyjny charakter jego brzmienia i podejścia do kompozycji. Stworzony przez Roscoe Mitchella Note Factory to zespół wybitnych improwizatorów, który przez lata wspólnego grania osiągnęli niebywały poziom muzycznej komunikacji i porozumienia. W takim składzie Mitchell doskonale rozwija swoją  muzyczną koncepcję, rozpoczętą z Art Ensemble Of Chicago.

1 grudnia

Charles Lloyd „Sangam”
Charles Lloyd - saksofon
Zakir Hussain - tabla, instrumenty perkusyjne, wokal
Eric Harland – perkusja, fortepian
Koncert w Kościele Âw. Maksymiliana Kolbe

Charles Lloyd jest jednym z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych, którego charakterystyczne, magnetyzujące brzmienie ma rzesze miłośników na całym świecie. Na amerykańskiej scenie muzycznej jest już od początku lat 60., gdy w kwintecie Chico Hamiltona rozpoczynał karierę. Na przełomie lat 60. i 70. grał nowoczesny, progresywny jazz. Jego sztandarową formacją był kwartet, a najsłynniejszy z nich to
ten z lat 1966-69 z Keithem Jarrettem, Cecilem McBee i Jackiem DeJohnettem. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął trwającą do dziś współpracę z wytwórnią ECM, która zaowocowała wieloma niezwykle interesującymi produkcjami muzycznymi. Ostatni z nich to płyta „Sangam”, do nagrania której zaprosił hinduskiego tablistę Zakira
Hussaina (Shakti) oraz perkusistę Erika Harlanda. Saksofon i dwa instrumenty perkusyjne stworzyły znakomite brzmienie, głębokie, liryczne i Świeże.


Pozostaje jedynie zaprosić na 5. Jazzową Jesień w Bielsku-Białej. Do zobaczenia!

Patronat festiwalu: Prezydent Miasta Bielsko-Biała - Jacek Krywult
Patronat artystyczny: Wytwórnia Muzyczna „ECM Records”
Dyrektor artystyczny: Tomasz Stańko
Organizatorzy: Bielskie Centrum Kultury - Dyrektor Władysław Szczotka, Firma FiRe, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Współorganizator: Universal Music Polska

Organizatorzy: Bielskie Centrum Kultury, Fire