X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eliane Elias Trio w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 15:15
Eliane Elias znana jest z wyrazistego i szybko rozpoznawalnego stylu muzycznego. Miesza brazylijskie korzenie z elektryzującym jazzem. Doskonale łączy zawiłą bossa-novę z improwizacjami free-stylowymi.
Audio

"Słoneczna i ciepła... nadzwyczajna pianistka."
Willard Jenkins, Jazz Time

Urodziła się w Sao Paulo w Brazylii. Jej talent muzyczny ujawnił się w dzieciństwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat, początkowo wykonując muzykę brazylijską. Studiując twórczość swych ulubionych artystów jazzowych Arta Tatuma i Buda Powella stworzyła zespół grający w lokalnych klubach jazzowych i bossa nova. Już w wieku 17 lat rozpoczęła występy ze znanymi brazylijskimi artystami Toquinho i Viniciuszem de Maraes'em.

Na początku lat 80-tych przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie współpraca z zespołem Steps Ahead zainspirowała ją do rozpoczęcia kariery solowej. Nagrała ponad 15 albumów dla Blue Note, tym samym stała się artystką, która najdłużej współpracowała z tą wytwórnią. Jej nagrania zdobyły liczne nagrody oraz uznanie ze strony krytyków, znajdowały się także w czołówce radiowych list przebojów.

W 1995 roku wspólnie z Harbie Hanckockiem była nominowana do nagrody Grammy w kategorii "Best Jazz Solo Performance" za płytę "Solos and Duets". W 1997 roku w rankingu Downbeat płyta "The Three Americas" została uznana za Najlepszy Album Jazzowy, Eliane została utytułowana w 5 innych kategoriach: "Beyond Musician", "Best Composer", "Jazz Pianist", "Female Vocalist", "Musician of the Year".

Artystka pojawiła się także na płytach: Joe Hendersona, Jamesa Taylora, Michaela Franksa, Mingusa Dynasty'ego, Andy Summersa oraz Breckera Brosa. Płyta "Impulsive" nagrana w 2001 roku z Bobem Brookmeyerem i Danish Radio Jazz Orchestra nominowana była do nagrody Grammy w kategorii Best LargeJazz Ensemble Album.

O swej gwiazdorskiej grze na fortepianie Eliane powiedziała: "Fortepian jest dla mnie głównym środkiem ekspresji mych najgłębszych emocji. To jest najczystszy i najszczerszy wyraz mojego wnętrza."

Elias stworzyła także wytworny styl wokalny, który swe korzenie ma w zmysłowej tradycji bossa novy i odzwierciedla jej instrumentalne frazowanie.
"Moja kariera oparta jest na grze na fortepianie i komponowaniu. Dlatego nie nazywam się wokalistką, jestem muzykiem, który śpiewa. Dlatego też sposób, w jaki śpiewam jest podobny do tego, jak zrobiłabym to grając na fortepianie. Innymi słowy, to ten sam głos wykonywany na innym instrumencie."

Bez względu na to czy jest to muzyka pochodząca z jej rodzinnej Brazylii, standardy jazzowe, przy których się wychowywała, czy też jej własne kompozycje, które są wzorowane na wszystkich wpływach muzycznych, Elias wyraża swe pasje z rozbrajającą szczerością i dokładnością, która szybko tworzy emocjonalna więź ze słuchaczem. Eliane jest aktywna także jako nauczyciel jazzu, od 7 lat kieruje Katedrą Fortepianu w IAJE (International Association of Jazz Educators), jest także członkiem wydziału Manhattan School of Music w Nowym Jorku.
Koncerty przygotowywane są wraz z przedstawicielami nowego pokolenia oraz klasycznych i znakomitych muzyków: Marca Johnsona grającego na basie oraz perkusistę Satoshi Takeishi.

Eliane Elias Trio wystąpi 10 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Więcej informacji na stronie: http://www.jazzrazporaz.pl