Film "Zud" na ekranach polskich kin

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 15:20
Po przemarszu przez międzynarodowe festiwale "Zud" trafia na ekrany polskich kin.
Kadr z filmu Marty Minorowicz pt. Zud. Bohaterem filmu jest 11-letni chłopiec, który szybko musi zostać mężczyzną...
Kadr z filmu Marty Minorowicz pt. "Zud". Bohaterem filmu jest 11-letni chłopiec, który szybko musi zostać mężczyzną...Foto: mat. promocyjne

"Zud" polskiej reżyserki spotkał się z uznaniem jury międzynarodowych festiwali - otrzymał m.in. nominację do Kryształowego Niedźwiedzia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nominację do Golden Space Needle Award podczas Seattle International Film Festival, nagrodę Fathy Farag za największy wkład artystyczny podczas Cairo International Film Critics Week. W kinach polscy widzowie będą mogli zobaczyć film Marty Minorowicz już 21 kwietnia. A już teraz prezentujemy zwiastun filmu.
Zud to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. 11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.
Historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.
Doceniony na międzynarodowych festiwalach i w kraju
Film Marty Minorowicz został zauważony także na rodzimych festiwalach – otrzymał wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominowano go również do nagrody za zdjęcia (Paweł Chorzępa) na Camerimage 2016 i zakwalifikował się do Konkursu Fiction/Non-Fiction 13. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Marta Minorowicz jest autorką i reżyserką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej film "Kawałek lata" zdobył m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku czy Grand Prix na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Decrescendo zostało docenione m.in. na Zagreb DOX czy Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Zud w kinach już 21 kwietnia. A kolejna edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-26 maja 2017 – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie.
 

Zobacz więcej na temat: Trójka patronat