5. edycja Festiwalu Planete Doc Review, 9-18 maja w Kinotece

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2008 16:39
Tegoroczna 5. edycja Festiwalu PLANETE DOC REVIEW zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Program filmowy obfitować będzie w głośne, nagradzane filmy zagraniczne jak i w polskie premiery.

5. edycja Festiwalu Planete Doc Review, 9-18 maja w Kinotece

Program zostanie poszerzony o nowe konkursy filmowe, inne gatunki sztuki dokumentalnej i liczne imprezy towarzyszące. Festiwal programowo ucieka od ugrzecznionej politycznej poprawności. Opiniotwórcze media przyznały festiwalowi liczne nagrody i nominacje. Festiwal zaskarbił sobie wierną publiczność, a jego hasło RESZTA TO FIKCJA trafia do coraz szerszej widowni. Również renomowani polscy filmowcy doceniają rangę i  niezależność programową imprezy.

Festiwal Filmowy PLANETE DOC REVIEW to prezentacja najwybitniejszych filmów dokumentalnych ostatnich dwóch lat, laureatów najważniejszych festiwali na świecie. Tegoroczny program filmowy zostanie uzupełniony o szeroki przekrój innych gatunków sztuki dokumentalnej, takich jak dokument radiowy, fotografia, reportaż literacki. Gośćmi Festiwalu będą twórcy oraz zagraniczni eksperci, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych. Znawców i wielbicieli sztuki filmowej czeka prawdziwa uczta.
Na program filmowy festiwalu PLANETE DOC REVIEW złoży się 106 filmów przedstawianych w następujących sekcjach Nowy, wspaniały świat, Fetysze i kultura, Nauki polityczne, Historie intymne , Back in USSR , Art Doc , Gadżety Jamesa Bonda, Bohater naszych czasów , Rok 1968 –  40 lat później, Rewolta 68 w niemieckim dokumencie, Przegląd filmów Zespołu Palladino, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przedstawia . Program uzpełnią dwie retrospektwy: Duńczyka Jorgena Letha oraz Rosjanina Siergieja Dworcewoja . Spotkania z  tymi twórcami (masterclass) dla filmowców i publiczności poprowadzi Michał Chaciński.

Polskie filmy na 5. festiwalu Planete Doc Review

Tegoroczny program Planete Doc Review obfituje w głośne, nagradzane filmy zagraniczne, ale nie zabraknie też rodzimych akcentów, gdyż w ramach festiwalu pojawią się polskie premiery
Jednym z najważniejszych wydarzeń Planete Doc Review będzie premiera filmu Portret Andrzeja Wajdy przy pracy nad filmem "Katyń". Jest to niezwykły zapis kilku miesięcy zmagań ukazujący atmosferę pracy i obraz wielkiej machiny filmowej, a jednocześnie najprawdziwszy portret wielkiego polskiego Mistrza, pasjonata kina przy pracy nad, może najważniejszym dla niego filmem, za który uzyskał nominację do Oskara. Kamera towarzyszy reżyserowi podczas wielomiesięcznej pracy nad realizacją filmu. Przewodnikami po planie są także osoby współtworzące film: operator, scenograf, specjalista od broni wojskowej, aktorzy, statyści. Są wśród nich wieloletni współpracownicy Andrzeja Wajdy.
Twórcą filmu jest Zespół Filmowy Paladino założony w 2006 roku. Tworzą go Maciej Cuske, Marcin Sauter, Thierry Paladino i Piotr Stasik. Wszyscy ukończyli kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wspierają się w realizacji swoich filmów na każdym etapie - od pierwszego pomysłu na scenariusz po montaż i produkcję. Razem prowadzą Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy.  Na festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć ich wszystkie filmy. Tadeusz Sobolewski ( Gazeta Wyborcza). Tak pisze o 4 czterech twórcach Paladino:

"Filmowcy z zespołu Paladino szukają przykuwającej formy, by uchwycić współczesny marazm ukryty pod pozorami barwności życia. Ale w ich postawie jest coś przeciwnego - energia, ciekawość świata, życzliwość dla ludzi, chęć zabawy. "Baw się ze mną!" - mówi do swego kolegi bohater nowego filmu Sautera, kiedy ze swoim kinem objazdowym docierają do morza i wydaje się, że nie mają już przed sobą żadnych perspektyw."

5. edycja Festiwalu będzie także obfitować w inne polskie produkcje, na które warto zwrócić szczególna uwagę. Film Ikizama  to debiut Tomasza Wysokińskiego przedstawiający sylwetkę mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli. Nasza Ulica w reż. Marcina Latałło ukazuje  zderzenie dwóch światów- tego odchodzącego i nowego- pod postacią centrum handlowego, na ulicy Ogrodowej w Łodzi. Obraz Gugara w reż Andrzeja Dybczaka oraz Jacka Nagłowskiego  został natomiast  wyróżniony nagrodą The Intangible Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Cinema du Réel w Paryżu. Film porusza ten sam dylemat co film Latałły, tyle że tu w świecie syberyjskiej tajgi. Filmy te znajdują się w konkursie The Magic Hour Award . Poza konkursem zostanie pokazany film w reż. Krzysztofa Kopczyńskiego, który  w tym roku będzie pełnił funkcję przewodniczącego głównego konkursu Millenium Award . Kamienna cisza opowiada o tajemniczej śmierci 29-letniej Afganki posądzonej o cudzołóstwo. Długo oczekiwana filmem będzie także pierwszy pełnometrażowy film  Andrzeja Fidyka, koprodukcja polsko-norweska, Yodok Stories . W formie musicalu Fidyk przedstawia historie byłych więźniach obozów koncentracyjnych w Korei Północnej.

Rewolta '68 w filmie dokumentalnym

O wydarzeniach roku 1968 w Europie traktuje  sekcja filmowa Rewolta 68 w niemieckim dokumencie. Zaprezentowane zostanie 6 filmów, które z różnych punktów widzenia traktują te ważne wydarzenia polityczne i społeczne, które wstrząsnęły Europą 40 lat temu. Będą to filmy zarówno archiwalne jak i nowe produkcje poruszające temat z dzisiejszej perspektywy. Na zakończenie cyklu, 16 maja w Kinotece, zapraszamy na panel dyskusyjny po filmie "Aleksandro Negri, niekończąca się rewolucja ". W panelu wystąpią m. innymi Daniel Cohn-Bendit, czołowa postać wydarzeń w Paryżu 68 roku i prof. Karol Modzelewski . Młodą lewicę reprezentować będzie Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny Krytyki Politycznej. W panelu udział wezmą  również przedstawiciele innych opcji politycznych. Zanosi się na gorącą dyskusję nad skutkami rewolty 68 roku i wpływu lub jego braku na dzisiejsze młode pokolenie.

Debaty

Ciekawie zapowiada się program debat z udziałem ekspertów, do których punktem wyjścia będą prezentowane filmy. W programie znajdzie się między innymi debata o prawach człowieka w Chinach w świetle zbliżającej się Olimpiady (11.05.2008), w której weźmie udział Youcai Wang, jeden z przywódców studenckich protestów na Placu Tiananmen. Gorący temat ostatnich miesięcy zostanie poruszony w debacie „Genetycznie Modyfikowana Żywność — technologia globalnej kontroli?” (16.05.2008). Wezmą w niej udział między innymi minister środowiska prof. Jan Nowicki i laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel) Jadwiga Łopata. Zapraszamy również na debatę „Rosja –  Back in USSR, czyli rzecz o demokracji po rosyjsku” (13.05.2008). Szczególnie interesująco zapowiada się debata „Rok 1968- 40 lat później” (16.05.2008).Przedstawiciele „starej” europejskiej lewicy i „młodej” polskiej lewicy będą się spierać z przedstawicielami prawicy o dorobek i znaczenie rewolty ‘68 roku na świecie. W debacie udział weźmie sam Daniel Cohn-Bendit, jeden z przywódców zamieszek 1968 roku, w towarzystwie między innymi Agnieszki Graff, Sławomira Sierakowskiego i Grzegorza Górnego.

Koncert na uroczyste zamknięcie
 
18 maja, na zakończenie festiwalu, na scenie Teatru Dramatycznego odbędzie się koncert szwajcarskiego muzyka Christiana Zehndera z projektem Stimmhorn , którego pamiętamy z filmu Heimatklaenge. Twórczość artystów projektu Stimmhorn łączy muzykę i performance, jodłowanie alpejskie i śpiew gardłowy, elementy tradycyjne i eksperymentalne. Projekty grupy Stimmhorn wykorzystują elementy teatru, filmu i literatury. W uznaniu otwartości eksperymentatorskiej Zehnder i Streiff zostali wyróżnieni wieloma nagrodami, otrzymali również liczne prestiżowe zlecenia kompozytorskie
Więcej informacji, pełny program filmowy oraz informacje na temat  imprez towarzyszących już wkrótce na www.docreview.pl. Festiwal odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskiej KINOTECE.

Więcej informacji na www.docreview.pl