Family Cup

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2010 11:51
Zawody Family Cup to coroczny cykl zawodów dla amatorów w dyscyplinach takich jak: narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, snowboard, kolarstwo górskie, tenis oraz pływanie.

Zawody Family Cup uruchomiliśmy z inicjatywy czasopisma “Sportowy Styl” kilkanaście lat temu. Najpierw ruszyliśmy z edycją zimową, dokładnie w Święto Niepodległości 11 listopada 1995 roku. Na jedynym wtedy w Polsce stoku igielitowym w Gdańsku-Polanki, należącym do rodziny jednego z najlepszych naszych narciarzy alpejczyków, już wtedy nieżyjącego, Marcina Przelaskowskiego.

Mieliśmy świadomość, że w nowych czasach ciężar uprawiania sportu, zwłaszcza amatorskiego spadł na budżety rodzinne. I w związku z tym radykalnie zmniejszyła się ilość naszych rodaków uprawiających sport za własne pieniądze, przyjemności a przede wszystkim dla własnego zdrowia. Nastały czasy pogoni za własnym samochodem, mieszkaniem a kwestię zdrowia Polacy zostawili “na potem”. Z własnego doświadczenia i z wiedzy ze świata zachodniego gdzie wtedy usiłowaliśmy jak najszybciej dołączyć wiedzieliśmy, że jest szereg dyscyplin sportu, które świetnie uprawia się rodzinnie. Do nich z pewnością należą narty czy kolarstwo górskie. Stąd po dobrych doświadczeniach w zimie, na wiosnę 1996 roku ruszyliśmy z kolarstwem górskim. Rok później, za namową władz Polskiego Związku Tenisowego ruszyliśmy z edycją tenisową, ograniczając się jednak w tym przypadku tylko do rodzinnych gier deblowych i mikstowych. Głównie z powodu możliwości rozegrania pojedynczego turnieju tylko w wolne od pracy dni (soboty i niedziele), a z drugiej strony mieliśmy na względzie udział możliwie największej ilości osób. Zawody zimowe i w kolarstwie górskim stwarzają możliwość udziału większej ilości osób, mimo rozgrywania ich tylko w jednym dniu, stąd udział biorą również osoby indywidualne. Jednak zawsze najcenniejszą dla nas jest klasyfikacja rodzinna. Rodzice bowiem są najczęściej pierwszymi trenerami i idolami sportowymi.

Na początku, w ciągu jednego roku udawało się nam maksymalnie przeprowadzić niespełna 30 imprez. Kalendarze na 2009 rok przewidują ponad 60 imprez rozgrywanych od początku stycznia do końca listopada (w 2007 roku wprowadziliśmy "martwym" do tej pory okresie październik-listopad czwartą edycję w pływaniu).

W 30-35% jesteśmy dofinansowywani przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pozostałe środki przez lata zdobywaliśmy i zdobywamy wciąż u najpoważniejszych partnerów takich jak: Mercedes, Peugeot, Warta, PZU, Hortex, Kross, PLL LOT, Intersport, itd. Niemal od samego początku wspierają nas następujące marki i firmy: Kärcher, Salomon, Fischer, Marker-Tecnica-Völkl. Zawody wciąż wspiera Wydawnictwo "Family Cup" będące wydawcą "Sportowego Stylu", TVP, Polskie Radio i Portal Interia PL. Od ładnych kilku lat postanowiliśmy każdą imprezę i każdego uczestnika ubezpieczać, stąd w naszym archiwum znajduje się ok. 70 000 adresów osób, które wzięły udział w naszych zawodach.

Dzięki umowom z Polskim Związkiem Narciarskim, Polskim Związkiem Snowboardu, Polskim Związkiem Kolarskim i Polskim Związkiem Tenisowym zawody posiadają oficjalny status Mistrzostw Polski Amatorów. Zawody od kilku lat objęte są honorowym patronatem Prezydenta RP, który rokrocznie funduje Puchar Dla Najbardziej Usportowionej Rodziny w Polsce (przyznawany najlepszej rodzinie startującej w największej ilość edycji zawodów).

Zapraszamy na stronę www.familycup.com.pl