X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal Ars Cameralis 2019

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:00
Ars Cameralis: Dillon, Jenny Hval, Weyes Blood i inni wystąpią na Śląsku.
Festiwal Ars Cameralis 2019
Festiwal Ars Cameralis 2019Foto: mat. prasowe

W dniach 9-24 listopada odbędzie się tegoroczna edycja festiwalu Ars Cameralis. Wśród muzycznych gwiazd znajdziemy m.in. Dillon, Jenny Hval, Weyes Blood, Jessica Pratt i Laura Gibson. Na Górnym Śląsku pojawią się także pisarze i poeci – m.in. Adonis, Michael Krüger, Gabor Lanczkor, Tadeusz Różycki i Leszek Libera. Nie zabraknie też performance’ów, wystaw, projekcji filmowych i projektów specjalnych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Krzyk".

Tworząc program XXVIII edycji Festiwalu Ars Cameralis budowany wokół motywu krzyku, organizatorzy uciekają od oczywistych diagnoz. Biorą pod lupę krzyk traktowany jako narzędzie, którym posłużyć się może artysta. Narzędzie nieodzowne dla artystycznej ekspresji, którego mnogość form rozciąga się od krzyku rozpaczy i gniewu po krzyk radości i ekstazy, niemy krzyk, krzyk bezbronnych i sytych oraz krzyk historii, krzyk pamięci i zamazanych wspomnień, które trwają w nas tak długo, jak długo krzyczą swą własną zagubioną opowieść.

W festiwalowym repertuarze najjaśniej zaświecą muzyczne gwiazdy Dillon, Jenny Hval, Weyes Blood, Jessici Pratt, Donny’ego McCaslina oraz Laury Gibson. Fascynująco zapowiadają się też występy Henryka Gembalskiego, Fabrice’a De Feo, Sofie Birch, Luke’a De-Sciscio, supergrupy Tryp, RASP Lovers oraz Kirszenbaum.

Henryk Gembalski Henryk Gembalski Foto: mat prasowe

Świat literatury w ramach cyklu "Zderzenia Literacie" reprezentować będą wielcy światowi pisarze Michael Kruger i Adonis oraz cała plejada ważnych postaci przestrzeni słowa pisanego: Gábor Lanczkor, Chulud Szaraf, Hatif Janabi, Tomasz Różycki, Jerzy Jarniewicz, Daniel Wyszogrodzki, Tadeusz Sławek, Leszek Libera czy Trupa NaDziko: Kobierski/Majzel/Melecki/Siwczyk.

Ryszard Koziołek Ryszard Koziołek  Foto: mat. prasowe

Ponadto w wielu miejscach na Śląsku odbędą się wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i premiery specjalnych instalacji. W Rondzie Sztuki w Katowicach zobaczyć będzie można wystawę En tête à tête / Twarzą w twarz z pracami Romana Cieślewicza i chantalpetit. W Pszczynie w ramach projektu Więcej światła odbędzie się wystawa instalacji Mischy Kuballa, Karoliny Hałatek i Agnieszki Jaworek, a także widowisko świetlno-muzyczne Sofie Birch i Pernille Kjaer oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Będzie można obejrzeć filmy Charlie’go Chaplina (Dyktator i Dzisiejsze czasy), a także filmy krótkometrażowe nominowane w tym roku do brytyjskich nagród BAFTA.

Festiwal odbędzie się w dniach 9-24 listopada w kilkunastu lokalizacjach na Śląsku.


Krzyk – wtajemniczenie ciszy


Jak przyjemnie pomilczeć siedząc samotnie tyłem do drzwi, których nikt nie otwiera, przez które nikt nie wciska się do środka. Cisza, w której odnaleźć można liczne odpowiedzi. Chwilowe schronienie, kryjówka, urocza osada wyczarowana z nieznanych fotografii. A jednak jest to jedynie malowniczo zaprojektowana wyspa, ułuda rozpadająca się błyskawicznie w pył. Wszakże tuż za drzwiami dopada nas dudniący krzyk świata. Krzyk ulicy, jej tumult i chaos. Im dalej w las, im głębiej w świat, tym więcej pojawia się widmowych drzwi, po których otwarciu zderzamy się ze ścianą krzyku, bełkotu lub jazgotu.

Laura Gibson Laura Gibson  Foto: mat. prasowe

Przestrzeń społeczna, polityczna i medialna zawłaszczone zostały przez regułę dominującego głosu, który skutecznym staje się wówczas, gdy zagłusza głosy pozostałe, przebijając się pełną parą na pozycję lidera w tej kawalkadzie dźwięków. Oto rzeczywistość, na którą jesteśmy skazani, od której uciec nie sposób. Ale kto krzyczy? I po co? Jaką posiada twarz? W czyją stronę kieruje swój krzyk? Być może nie jest to już krzyk ludzki, lecz krzyk świata, którego reguły domagają się ciągłego, narastającego wrzasku.

A jednak krzyk, który dobiega do nas z dzieł artystów, z ekspansji buntu, z wokalnej ekspresji czy też z siły obrazów, budzi nadzieję. Jest koniecznym aktem ekspresji, pozwala przeżyć tym, którzy mówią własnym głosem. Ofiarowuje przestrzeń, w której nie wszystko jest na sprzedaż, nie wszystko dzieje się po to, aby stanąć w wystawowym oknie.

Tworząc program XXVIII edycji Festiwalu Ars Cameralis, budowany wokół motywu krzyku, pragnęliśmy uciec od łatwych i oczywistych diagnoz. Pominęliśmy, krzyk rozedrganej i pędzącej rzeczywistości. Wzięliśmy pod szkło powiększające krzyk traktowany jako narzędzie, którym posłużyć się może pojedynczy człowiek. Narzędzie, które wykorzystywać można na tysiące sposobów, nadając mu – w zależności od kontekstów i licznych uwarunkowań – mnóstwo istotnych znaczeń.

Wobec krzyku wszyscy są równi. Niezależnie czy sięga po niego artysta, czy też zwykły, zagubiony człowiek szukający ratunku. Dlatego przywołujemy w festiwalowym repertuarze różne rodzaje krzyku – krzyk rozpaczy, krzyk gniewu, krzyk radości i ekstazy, krzyk bezgłośny, krzyk pożegnania, niemy krzyk, krzyk bezbronnych i sytych oraz krzyk historii, krzyk pamięci i zamazanych wspomnień, które trwają w nas tak długo, jak długo krzyczą swą własną zagubioną opowieść.

Donny McCaslin Donny McCaslin   Foto: Jimmy Fontaine

Pragnęliśmy zrehabilitować krzyk. Wskazać na jego estetyczne i artystyczne funkcje, na jego emfatyczną rolę, która dokonuje się na wielu poziomach ekspresji, ale także zawieszenia głosu. Bo krzyk związany jest z ciszą bardzo mocnym węzłem. Są niczym bracia syjamscy, awers i rewers, wdech i wydech. Ich wzajemne więzy sprowadzają się do kluczowego pytania: co przemilczeć, aby wzmocnić to, co się uprzednio wykrzyczało?

W tym roku mija 75. rocznica śmierci Edvarda Muncha, autora kanonicznego obrazu Krzyk. Spoglądamy na tę dziwną postać znajdującą się w centralnym punkcie obrazu. Czy to jeszcze twarz, czy już maska? A może naga pozbawiona włosów czaszka? Gdy wpatrujemy się w tę przerażającą postać, czujemy mimowolne wypełniające nas przerażenie. Wygięte ciało, które rozmywa się we wszechświecie, wychudzone, wymięte. Krzyczące lub broniące się przed krzykiem, który narasta z dna nieznanego morza. Wiele lat po stworzeniu Krzyku Munch opowiadał o jego genezie: "Szedłem drogą w towarzystwie dwóch przyjaciół – zachodziło słońce – poczułem nagły przypływ melancholii – niebo stało się nagle krwistoczerwone. Zatrzymałem się, oparłem o balustradę śmiertelnie znużony – nad miastem i ciemnobłękitnym fiordem rozpościerały się rozlewiska krwi i języki ognia – przyjaciele szli dalej, a ja drżałem z trwogi i wtedy posłyszałem przeciągły krzyk przeszywający powietrze".

Metafizyczny lęk, który przemknął przez serce i umysł Muncha w skandynawskim, surowym pejzażu, staje się dla nas pretekstem, aby dostrzec w sobie tę krzyczącą postać, odczuć ją i połączyć się z jej krzykiem. Nie po to, by ją zrozumieć, uleczyć i zabliźnić, lecz aby przekonać się o jej sile, o możliwościach jakie daje krzyk niebędący już zgiełkiem, ale wyrazistą wypowiedzią, która zmienia świat.

Można wykrzyczeć swój bunt, ale można też użyć krzyku jako narzędzia w taki sposób, aby dzięki niemu wstrząsnąć, wyrazić niewyrażalne, a w konsekwencji spróbować posklejać nasz skomplikowany świat. Festiwal Ars Cameralis wyrusza w jedną ze swych najpiękniejszych podróży. Nadchodzi krzyk pustych miejsc i krzyk licznych pożegnań. Bo tyle się udźwignie, ile się wykrzyczy. A reszta jest milczeniem.

Bartłomiej Majzel 


Festiwal Ars Cameralis 9–24 listopada 2019: KRZYK

9 listopada (sobota)

Krzyk – wtajemniczenie ciszy

Jak przyjemnie pomilczeć siedząc samotnie tyłem do drzwi, których nikt nie otwiera, przez które nikt nie wciska się do środka. Cisza, w której odnaleźć można liczne odpowiedzi. Chwilowe schronienie, kryjówka, urocza osada wyczarowana z nieznanych fotografii. A jednak jest to jedynie malowniczo zaprojektowana wyspa, ułuda rozpadająca się błyskawicznie w pył. Wszakże tuż za drzwiami dopada nas dudniący krzyk świata. Krzyk ulicy, jej tumult i chaos. Im dalej w las, im głębiej w świat, tym więcej pojawia się widmowych drzwi, po otwarciu których zderzamy się ze ścianą krzyku, bełkotu lub jazgotu.


14 września (sobota)

godz. 18:00

Bartek Buczek. Kolarz
Wernisaż wystawy: Bartek Buczek, Przemek Branas, Rafał Dominik, Michał Gayer, Martyna Kielesińska, Karol Radziszewski, Filip Rybkowski, Jan Szewczyk, Konrad Żukowski
Kurator: Michał Suchora
Miejsce: Galeria ASP Rondo Sztuki, Katowice
Wstęp wolny, wystawa potrwa do 28 września


18 października (piątek)

godz. 18:00

Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata
Wernisaż wystawy: Damien Deroubaix (FR), Monika Grzymala (PL/DE)
Kurator: Marek Zieliński
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice
Wstęp zgodnie z ofertą Galerii, wystawa potrwa do 8 grudnia


9 listopada (sobota)

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
Stłumić krzyk kamienia
Spotkanie: Michael Krüger (DE), Tomasz Różycki
Prowadzenie: Szymon Kloska
Muzyka: Henryk Gembalski
Performance multimedialny: Tomasz Strojecki, Krzysztof Zygalski
Miejsce: Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji (LORI, sala 112). Akademia Sztuk Pięknych, Katowice
Wstęp wolny


11 listopada (poniedziałek)

godz. 18:00

Dzisiejsze czasy, reż. Charles Chaplin
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 15 zł

12 listopada (wtorek)

godz. 11:00

Zderzenia Literackie
Pejzaż akustyczny – usłyszeć wołanie Ziemi
Warsztaty literackie dla dzieci (9–10 lat): Sylwia Grudniak
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Wstęp wolny, obowiązują zapisy domoswiatowy@bs.katowice.pl

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
Uszy Duszy 4. Krzyk Profesorów
Spotkanie: Ryszard Koziołek, Tadeusz Sławek
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice|
Bilety: 5 zł


13 listopada (środa)

godz. 19:00

Koncert: Dillon (BR/DE)
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 20 zł (ulgowe), 25 zł


14 listopada (czwartek)

godz. 18:00 

Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz
Wernisaż wystawy: Roman Cieślewicz, chantalpetit (FR)
Kurator: Alexandre Devaux, współpraca kuratorska: Marek Zieliński
Oprawa muzyczna: Fabrice de Feo (FR)
Miejsce: Galeria ASP Rondo Sztuki, Katowice
Wstęp wolny, wystawa potrwa do 19 grudnia

godz. 20:00

Koncert: Jessica Pratt (US)
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 20 zł (ulgowe), 25 zł


15 listopada (piątek)

godz. 18:00

Więcej światła w Pszczynie!
Wernisaż instalacji: Karolina Hałatek, Agnieszka Jaworek, Mischa Kuball (DE)
Miejsce: Muzeum Zamkowe, Pszczyna
Wstęp wolny, instalacja będzie dostępna do 30 listopada

godz. 19.00/godz. 20:00

Zderzenia Literackie
Koncert i spotkanie literackie: Laura Gibson (US)
Support: Luke De-Scisio
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 20 zł (ulgowe), 25 zł


16 listopada (sobota)  godz. 14:30

Literatura w wielkim mieście
Warsztaty: Grzegorz Jankowicz
Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice
Wstęp wolny

godz. 18:00

Więcej światła w Pszczynie!
Widowisko świetlno-muzyczne: Sofie Birch (DK) + Pernille Kjær (DK)
Reżyseria światła: Jan Dybała
Miejsce: Stajnie Książęce. Muzeum Zamkowe, Pszczyna
Wstęp wolny

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
Zbieg Poetycki NaDziko
Prezentacje poetyckie: Gábor Lanczkor (HU), Chulud Szaraf (SY) / Grzegorz Jankowicz, Piotr Jasek, Adrian Tujek, Trupa NaDziko: Kobierski/Majzel/Melecki/Siwczyk
Koncert: Tryp
Miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice
Bilety: 10 zł (ulgowe), 15 zł


17 listopada (niedziela)

godz. 11:00

Więcej światła w Pszczynie!
Warsztaty artystyczno-arteterapeutyczne: Agnieszka Jaworek, Katarzyna Baranowska
Miejsce: Stajnie Książęce. Muzeum Zamkowe, Pszczyna
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: info@cameralis.art.pl

godz. 17:00

Zderzenia Literackie
Krzyk – różne drogi ciszy
Spotkanie: Dominika "Nika" Domczyk, Jerzy Jarniewicz, Daniel Wyszogrodzki
Prowadzenie: Szymon Kloska
Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice
Bilety: 5 zł

godz. 19:00 / 20:00

Koncert: RASP Lovers (PL), Donny McCaslin (US)
Miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice|
Bilety: 20 zł (ulgowe), 30 zł


18 listopada (poniedziałek)

godz. 11:00

Zderzenia Literackie
Widmontologia – literatura jako forma rozmowy z duchami
Warsztaty literackie dla młodzieży (16–18 lat): Grzegorz Olszański
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Wstęp wolny, obowiązują zapisy domoswiatowy@bs.katowice.pl

godz. 18:00

BAFTA Shorts 2019
Miejsce: Klubokawiarnia Aquarium, Bielsko-Biała
Wstęp wolny, rekomendowany wiek: 15+

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
Krzyk pamięci
Spotkanie: Leszek Libera, Sława Lisiecka
Prowadzenie: Szymon Kloska
Miejsce: Teatr Śląski – Scena w Malarni, Katowice
Bilety: 5 zł


19 listopada (wtorek)

godz. 18:00

BAFTA Shorts 2019
Miejsce: Miejscownik.Tygiel Kulturalny, Katowice
Wstęp wolny, rekomendowany wiek: 15+

godz. 20:00

Koncert: Weyes Blood (US)
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 25 zł (ulgowe), 30 zł

20 listopada (środa)

godz. 19:00
Zderzenia Literackie
Kontent – krzyk z Krakowa
Prezentacje literackie: Piotr Jemioło, Paulina Pidzik
Dyskusja: Marcin Świątkowski, Zuzanna Sala
Prowadzenie: Michał Koza
Koncert: Kirszenbaum
Miejsce: Miejscownik. Tygiel kulturalny, Katowice
Bilety: 5 zł

21 listopada (czwartek)

godz. 18:00

Dyktator, reż. Charles Chaplin
Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice
Bilety: 15 zł

22 listopada (piątek)

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
Spotkanie: Jenny Hval (NO)
Prowadzenie: Szymon Kloska
Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice
Wstęp wolny

23 listopada (sobota)

godz. 19:00

Zderzenia Literackie
The Practice of Love
Performance: Jenny Hval (NO)
Miejsce: Teatr Śląski – Scena w Galerii, Katowice
Bilety: 20 (ulgowe), 25 zł

24 listopada (niedziela)

godz. 17:00

Zderzenia Literackie
Podróżując przez raj popiołów
Spotkanie: Adonis (SY), Hatif Janabi (IQ)
Prowadzenie: Marek M. Dziekan
Miejsce: Teatr Śląski – Scena w Malarni, Katowice
Bilety: 5 zł


(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka