Festiwal Tauron Nowa Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 11:19
Dzięki staraniom organizatorów festiwalu Tauron Nowa Muzyka, w ostatni weekend sierpnia Katowice ponownie zamienią się w muzyczną stolicę Polski.
Festiwal Tauron Nowa Muzyka
Festiwal Tauron Nowa MuzykaFoto: Fot.: www.festiwalnowamuzyka.pl

"Najlepszy Mały Europejski Festiwal” – bo takim prestiżowym tytułem może poszczycić ten cykl imprez, odbędzie się już po raz siódmy, w dniach 23 - 26 sierpnia na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach.
Gwiazdą koncertu otwierającego tegoroczną edycję Tauron Nowa Muzyka będzie bezkompromisowy kanadyjski pianista, kompozytor i raper, Chilly Gonzales, jedna z najważniejszych postaci we współczesnej muzyce pop, jazz i modern hip-hop, którego podczas katowickiego występu wspomogą muzycy cenionej Tyskiej Orkiestry Kameralnej Aukso, pod batutą Marka Mosia.
Kolejnego dnia rozpocznie się główna część festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2012, w trakcie której można będzie zobaczyć i posłuchać między innymi amerykańskich mistrzów gitarowej psychodelii – Gang Gang Dance, żywe legendy neo-rocka i indie amerykański duet Beach House, niezmiernie brytyjską popularną grupę Hot Chip, czy klasyków tanecznej elektroniki – Mouse on Mars. W czasie festiwalu znajdzie się miejsce zarówno dla cieszącego się dużym powodzeniem dubstepu i drum n’bass, które to gatunki zaprezentują prawdziwi mistrzowie tego gatunku – Scuba i Morphosis, jak i dla bardziej awangardowych eksperymentów – ze swoją najnowsza płytą przyjedzie wymykający się wszystkim próbom zaszufladkowania Chris Clark, usłyszymy również niemiecką grupę Brand Brauer Frick, grającą, jak sami mówią "akustyczne techno” z wykorzystaniem klasycznych instrumentów.
Organizatorzy jak zwykle nie zapomnieli też o fanach hip-hopu, dla których wystąpi Speech Debelle oraz jeden z najciekawszych przedstawicieli instrumentalnej odmiany tego gatunku – Eskmo oraz pochodzący z Kalifornii absolutny prekursor i innowator całego gatunku - Madlib w towarzystwie wschodzącej gwiazdy rapu - Freddie Gibbsa.
Jednym z najważniejszych punktów tegorocznej edycji festiwalu będzie bez wątpienia występ dwóch prawdziwych legend współczesnej elektroniki – Four Tet i Caribou, którzy zaprezentują wspólny set DJ-ski, a miłośnicy energetycznych, tanecznych rytmów, ucieszą się zapewne z informacji o koncertach Rustiego, Rashada & Spinna oraz Johna Talabota.
Prawdziwą muzyczną perełkę organizatorzy przygotowali również na niedzielny koncert zamknięcia, który podobnie jak zeszłoroczny występ Jamie Woon’a, odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Zwieńczeniem tegorocznego Tauron Nowa Muzyka będzie kolejny niezwykle utalentowany i bardzo młody wykonawca z Wielkiej Brytanii, zaledwie 18 letni muzyk ukrywający się pod scenicznym alias King Krule. Obdarzony niezwykle głębokim i wyrazistym głosem Anglik już na starcie swojej kariery porównywany jest do takich legend jak Leonard Cohen czy Morrissey.
Co najważniejsze, zdaniem organizatorów, dotychczas ujawnieni artyści nie wyczerpują absolutnie tegoroczego line-upu, możemy się więc już wkrótce spodziewać kolejnych wielkich niespodzianek muzycznych jak również niezliczonej liczby aktywności dodatkowych.
Więcej informacji o festiwalu dostępne jest na stronie www.festiwalnowamuzyka.pl.