X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sońka" Ignacego Karpowicza na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:31
Przed państwem: Teresa Budzisz Krzyżanowska (dawniej Stary Teatr) i Rafał Maćkowiak (aktor TR Warszawa). Kontrasty powieści spróbujemy oddać za pomocą muzyki, zamówionej u Patryka Zakrockiego oraz z nowej płyty Kormoranów - "Majaki".
Teresa Budzisz Krzyżanowska i Rafał Maćkowiak
Teresa Budzisz Krzyżanowska i Rafał Maćkowiak Foto: Katarzyna Goleniewska

"Jestem Borbus, dwunasta suka o tym imieniu w linii prostej od Borbusa Pierwszego, zwanego aryjskim…"

"Jestem Igor, mam na koncie to i tamto, z nagrodami takimi i owakimi włącznie…"

"Jestem Sonia, moja suka, Borbus Dwunasta i Ostatnia, zwie mnie Białą…"

Tak oto i w tej kolejności przedstawiają się bohaterowie nowej powieści (miniaturki w porównaniu z "ościami") białostockiego pisarza średniego pokolenia - Ignacego Karpowicza. Autor pozwala swoim bohaterom przedstawić się, choć narrację prowadzi w trzeciej osobie, a raczej dwutorowo: w trzeciej osobie i w pierwszej, kiedy oddaje głos swojej bohaterce - Soni. Mamy też dwa plany "akcji": współczesny, kiedy to dochodzi do spotkania na podlaskiej drodze znanego reżysera teatralnego i staruszki pasącej krowę przy tej drodze (nieopodal Białegostoku i granicy z Białorusią jest wieś Królowe Stojło), oraz "dawno, dawno temu" (w czasie wojny).

"Mądrość starki jest nie wysłuchana" - powiedział Jerzy Sosnowski, kiedy rozmawialiśmy o jego bohaterce - starszej pani (Romie ze "Spotkamy się w Honolulu"). Może z tego też wzięła się Sońka. To prawda, że zainspirował Karpowicza jego wuj - Leon Tarasewicz, ale sam fakt, że była taka, "która miała romans z Niemcem", nie doprowadziłby może do powstania pasjonującej literatury, gdyby nie siła "zbiorowej podświadomości" (to też Jerzy Sosnowski), każącej zacząć słuchać "starek".

Z kolei siłą tej literatury (wielkiej zamkniętej w niewielkiej książeczce) jest między innymi fenomenalny talent do równoważenia wzniosłego - groteskowym, przerażająco smutnego - zjadliwie zabawnym. Żywioł komiczny - dodajmy - wynika z obserwacji świata elit. To, co bolesne, przynosi nie tylko "ohyda" historii, ale też obyczajowość "małych ojczyzn", a to, co najbardziej bodaj "szarpiąco" wzrusza, to reprezentanci naszych "braci mniejszych". Najmniejszych, bo zabiedzonych, tych z marginesu.

Z tego, co powyżej zapisałam, wynika, że decydując się na tę lekturę, podjęliśmy znowu ryzyko. Jak to wszystko zawrzeć w linearności powieści w odcinkach? Mamy nadzieję, że zaproszenie do udziału w głośnej lekturze aktorów oddzielonych od siebie pokoleniami, pochodzących z różnych teatrów, pomoże nie przegrać z ryzykiem. Przed państwem więc: pani Teresa Budzisz Krzyżanowska (dawniej Stary Teatr) i Rafał Maćkowiak (aktor TR Warszawa). Wspomniane kontrasty spróbujemy oddać za pomocą muzyki, zamówionej u Patryka Zakrockiego oraz z nowej płyty Kormoranów - "Majaki" (dziękujemy zespołowi za udzielenie zgody).

Zapraszamy. Od poniedziałku do czwartku o 20.50. Lektura z Trójkowym Znakiem Jakości.

Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Mateusz Patyk oraz Barbara Marcinik.

Audycja powstaje we współpracy z NInA.

Czytaj także

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2014

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 12:00
19 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa Fundacji Wisławy Szymborskiej. Została ujawniona lista pięciorga nominowanych poetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Sosnowski demistyfikuje dekadę lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 02:56
- Były wówczas bandy na osiedlach i milicja, która robiła, co chciała. Odbywały się nieustające akademie ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej, a za niewłaściwe poglądy szło się do więzienia - mówi Jerzy Sosnowski, który tym razem był gościem "Klubu Trójki". Dziennikarz wydał właśnie książkę "Spotkajmy się w Honolulu".
rozwiń zwiń