X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Król - "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 14:10
W paśmie dopołudniowym przedstawiamy opowieść dokumentalno-literacką, której bohaterem jest Jarosław Iwaszkiewicz.
Książkę Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie czyta na naszej antenie Magdalena Cielecka w towarzystwie Olgierda Łukaszewicza
Książkę "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" czyta na naszej antenie Magdalena Cielecka w towarzystwie Olgierda ŁukaszewiczaFoto: Wydawnictwo Wilk-Król

W 2014 roku autorka przygotowała tom "Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia" - eseje, wywiady, listy.

Jarosław Iwaszkiewicz zmarł 35 lat temu i w tym roku na swój sposób powraca. W Teatrze Narodowym Marcin Hycnar wyreżyserował "Opowiadanie brazylijskie", Mirosław Czyżykiewicz nagrał płytę z wierszami z tomu "Muzyka wieczorem" (opublikowanego pośmiertnie w 1980).

Książka Anny Król symbolicznie zamyka rok 35. rocznicy śmierci Iwaszkiewicza, a wraz z nią - nasza lektura jej fragmentów. Rozdziałów jest 13 i tyle też odcinków trójkowego serialu. Nie tylko tytuły rozdziałów prowadzą nas od owych "rzeczy" z "szafy", fotografii, listów, notatek czy guzików do świata pisarza. To, co najbardziej porusza, jest ukryte w opowieściach "Chrystus o krótkich nogach", "Pejzaż z psem" czy "Duchy".

Wyzwaniem była próba przedstawienia fragmentów wszystkich 13 rozdziałów w taki sposób, by w około 10 minutach czasu antenowego zachować sens każdego z nich. Zależało nam na przywołaniu słów Iwaszkiewicza z cytowanych w książce fragmentów jego tekstów (opowiadań, listów, wierszy). Niełatwo w "głośnej" lekturze oddać ducha opowieści, w której dokument, rodzaj reportażu, przenikają się z fantazją literacką. Odpowiednika tej swoistej dwoistości poszukaliśmy w zestawieniu dwóch odmiennych stylów aktorskiej interpretacji. Zaprosiliśmy bowiem Magdę Cielecką - aktorkę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego oraz Olgierda Łukaszewicza - aktora, reprezentującego starsze pokolenie, pamiętnego odtwórcy roli Stasia w "Brzezinie" Andrzeja Wajdy (1970).

Olgierd Łukaszewicz, czytając "Rzeczy", j e s t  Iwaszkiewiczem. Magda Cielecka chłodnym sposobem podawania tekstu neutralizuje nostalgię opowieści, wzmacnianą z drugiej strony przez kompozycje teatralne Piotra Salabera. Kompozytorowi dziękujemy za udostępnienie nam swoich zbiorów!

Zapraszamy. "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" - na listopadowe dni w Trójce.

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Książkę opublikowała Oficyna Wydawnicza Wilk i Król.

***

Kolejny odcinek powieści zostanie wyemitowany w piątek (27.11) o godz. 11.50.

Czytaj także

"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", czyli rozbrajanie ikony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:42
- Ta książka jest kolejną książką o Iwaszkiewiczu, jakie wyszły w ostatnich latach, ale jest też książką inną, bardzo osobistą - mówi Michał Nogaś o publikacji Anny Król.
rozwiń zwiń