X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Mastalerz czyta "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 19:34
Książka prezentowana w paśmie wieczornym jest powieściowym debiutem autora, który dał się poznać jako autor literatury faktu.
Powieść w Trójce czyta Andrzej Mastalerz
Powieść w Trójce czyta Andrzej Mastalerz Foto: K. Goleniewska/PR3

Lektura "Cyklonu", jego opowieści o wyprawie do Birmy, utwierdziła nas w  przekonaniu, że w dziedzinie stylu nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, że w swoich podróżach przekroczy granicę non fiction w większej niż opowiadanie formie (patrz: zbiór, pt. "Miedza"). I tak się stało.

Podkrzywdzie jest krainą spoza realnego świata, choć pojawia się w pejzażu, który pozwala uruchomić wyobraźnię; to kraina, doskonale znana autorowi, kraina wapiennych skałek, jaskiń i... Pustyni Błędowskiej.

 Tam w dzieciństwie mieszkał narrator opowieści, której głównym bohaterem jest jego dziadek (figura dziadka pojawia się w naszej młodej prozie, patrz np.: powieść Dominiki Słowik). Dziadek, podobnie jak babka i - szczególnie - Stójkowy są postaciami tajemniczymi. Ich życie toczy się w rytmie czterech pór roku, co naturalne w wiejskiej społeczności, ale pory roku w Podkrzywdziu płatają figle, powodując komplikacje, które stają się zasadniczym motorem dramaturgii zdarzeń.

Powieść Andrzeja Muszyńskiego momentami nasuwa skojarzenia z prozą Schulza. Składa się na nią XV Ksiąg - mini - w porównaniu z "Księgami Jakubowymi" Olgi Tokarczuk, bo też i powieść jest niewielkich rozmiarów.

W końcowej jej fazie dokonuje się nagły "zwrot" i, nawet przyzwyczajeni do rozmaitych operacji dokonywanych na prozie XX i XXI wieku, przecieramy oczy ze zdumienia.

Taka książka aż prosi się o lekturę na głos. Spróbowaliśmy się z nią zmierzyć wraz z Andrzejem Mastalerzem i Tomkiem Wachnowskim (muzyka). Aktor pochodzi ze Śląska i słyszy melodię mowy/języka naszych południowców, co staraliśmy się dyskretnie sygnalizować. Kompozytor porusza się między rejonami akustycznej gitary, a elektronicznym minimalem.

Czy nasza propozycja okaże się atrakcyjna w sferze dźwięku, proszę ocenić.

 Zapraszamy.

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

 ***

Andrzej Muszyński "Podkrzywdzie" - od poniedziałku 23 listopada (ok. 20.50.)

Nasz "serial"powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim. Dziękujemy.

Czytaj także

Jerzy Sosnowski demistyfikuje dekadę lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 02:56
- Były wówczas bandy na osiedlach i milicja, która robiła, co chciała. Odbywały się nieustające akademie ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej, a za niewłaściwe poglądy szło się do więzienia - mówi Jerzy Sosnowski, który tym razem był gościem "Klubu Trójki". Dziennikarz wydał właśnie książkę "Spotkajmy się w Honolulu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia powieść Jerzego Pilcha?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 09:17
Do księgarń trafiła najnowsza powieść Jerzego Pilcha pt. "Zuza albo czas oddalenia". - Jest mała, ale głęboka - mówi o niej sam autor.
rozwiń zwiń