Jorge Diaz "Listy do Pałacu" - powieść w paśmie przedpołudniowym

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 11:11
Nieczęsto, przygotowując nasze "seriale", decydujemy się na literaturę obcą. Po latach, od czasu, kiedy czytana była u nas powieść Mendozy, przedstawiamy powieść hiszpańską.
Audio
Małgorzata Gorol i Przemysław Bluszcz
Małgorzata Gorol i Przemysław Bluszcz Foto: PR

Warta jest ona wszak prezentacji na naszej antenie. Wydawca - Dom Wydawniczy "REBIS" Sp. z o.o. - rekomenduje jej autora jako "hiszpańskiego Remarque'a".

Jorge Diaz, urodzony w Alicante (portowe miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, w prowincji Alicante) jest rówieśnikiem Trójki, nasza lektura stanowi zatem jeden z akcentów obchodów 55. urodzin. "Listy do Pałacu", oparte na faktach, są  jego trzecią powieścią. Jest on dziennikarzem i scenarzystą telewizyjnym.

28 czerwca 1914 roku w Sarajewie (Bośnia) ginie, zastrzelony przez zamachowca, Gawriło Principa (Czarna Ręka) - arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg, następca austriackiego tronu. Przyjmuje się, że to wydarzenie zapoczątkowało I wojnę światową. Na ironię, arcyksiążę był pacyfistą. Hiszpania podczas wojny zachowała neutralność. Niosła jednak, z inicjatywy króla Alfonsa XIII, pomoc ofiarom, jeńcom wojennym. Król jest jednym z bohaterów powieści, a tytułowe listy uruchamiają jeden z głównych wątków powieści. Akcja toczy się w Hiszpanii, Bośni, Niemczech. Choć jej czas przypada na lata wojny, nie jest to powieść batalistyczna. Inny z jej wątków jest miłosny, a całość pokazuje Europę u progu naznaczonego wojnami XX wieku.


listy.jpg

Styl autora "Listów do Pałacu" jest prosty, mimo że ich struktura narracyjna jest skomplikowana. Wątki przeplatają się dynamicznie, postaci są barwne, dialogi - wartkie.

Przygotowujemy "serial" 40-odcinkowy, jeden z najdłuższych. Adaptacja wymagała jednak dużych skrótów, gdyż powieść ma 479 stron. Sądzimy, że nasza lektura zachęci do przeczytania książki. W roli narratora obsadziliśmy Przemysława Bluszcza - aktora Teatru Ateneum w Warszawie. Towarzyszy mu Małgorzata Gorol - aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie (Talent Trójki w kategorii Teatr 2016). O muzykę poprosiliśmy współpracującego z Trójką Łukasza Borowieckiego.

Jorge Diaz - "Listy do Pałacu" w tłumaczeniu Barbary Jaroszuk
Od poniedziałku do piątku, ok. godz. 11.50.

Zapraszamy!
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik

Czytaj także

"Colours Of Art". Dzieła z kolekcji Svetlik Art Foundation w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 18:23
Tytuł najnowszej wystawy w sopockiej PGS jest jak zwykle atrakcyjny, ale tym razem o tyle zagadkowy, że nie ujawnia nazwisk artystów, których prace prezentowane są od piątku.
rozwiń zwiń