Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2006 21:26
Bardziej precyzyjnie - "powiastka" - towarzyszy nam tego lata w Trójce. Rzecz u nas - bez precedensu, bo akcja toczy się na... łące, wśród owiec o wdzięcznych imionach, znanych z literatury angielskiej.

FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA

Niemiecka autorka, kryjąca się pod powyższym pseudonimem, uwiodła nas już rodzajem wstępu, który wzorowany jest na prezentacji "osób" dramatu czyli w tym wypadku "dramatis oves". Uderza następnie piorun, pojawia się strzelba (szpadel) i... o ciąg dalszy byliśmy już spokojni, czerpiąc dodatkowo radość z prostoty stylu, lekkości i wszechogarniającego żywiołu komicznego. Zadawaliśmy sobie tylko pytania, skąd u tak młodej autorki - debiutantki (nie ma jeszcze trzydziestu lat) t a k a znajomość człowieka oraz u humanistki - t a k i e obserwacje zwierząt, a owiec w szczególnośći. Podpowiedź uzyskaliśmy po przeczytaniu krótkiej biografii autorki. Nasze olśnienie tą literaturą okazało się wreszcie niezbyt oryginalne, bo już wcześniej została ona doceniona w Niemczech. Można domyślać się, że także tam, gdzie pojawiły się jej tłumaczenia (liczne)

- Obecność owej dramaturgicznej ekspozycji nasunęła nam od razu pomysł "uteatralnienia" naszej lektury. I tak, zaprosiliśmy do współpracy troje aktorów : MARIĘ SEWERYN, KRZYSZTOFA WAKULIŃSKIEGO oraz RAFAŁA MOHRA. Dodatkowo inspirujący okazał się krajobraz, w jakim toczy się akcja: łąka nad stromym zboczem, schodzącym do oceanu. Gotycko - sielankowy pejzaż wybrzeża Irlandii latem - oczywiście. Trawa i zioła są tam tak sugestywne, że niemal usłyszeliśmy je.

- Książkę czyta się, "strzygąc uszami". Niech to, proszę, pozostanie naszą rekomendacją.

- Pełnych wrażeń wakacji z nami, naszymi gośćmi i stadem Panny Maple, życzymy.

Od poniedziałku do piątku o 14.50, od lipca do września.

LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko.

Zapraszamy wraz z Wydawnictwem Amber.

Baszka Marcinik.

Czytaj także

Mario Vargas Llosa - SZELMOSTWA NIEGRZECZNEJ DZIEWCZYNKI

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2007 12:59
Najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy! Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego. Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Świetlicki - Jedenaście

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2008 12:29
Przedmieście. 11 kilometrów od Krakowa. Przejeżdżający drogą pracownik telewizji widzi zakrwawionego człowieka... Marcin Świetlicki przedstawia ostatnią część przypadków mistrza.
rozwiń zwiń