"Rana" wieczorami w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 10:13
Do prywatnej, ekskluzywnej szkoły w Warszawie zostaje przyjęta nowa nauczycielka matematyki. Ginie jedna z uczennic oraz jedna z nauczycielek.
Przemysław Bluszcz i Olga Sarzyńska
Przemysław Bluszcz i Olga SarzyńskaFoto: Wojciech Dorosz/PR

Szkoła, która miała realizować wygórowane ambicje jej właścicieli oraz stać się szansą na osiągnięcie pewnej stabilizacji przez główną bohaterkę, odkrywa stopniowo swoje ciemne rejony, podobnie jak domy uczniów i pedagogów.

Nowa powieść Wojciecha Chmielarza, autora słynnego cyklu powieści kryminalnych, jest książką spoza tego cyklu, kolejną po "Żmijowisku" – właśnie na jej podstawie powstaje serial (patrz: rozmowa Mariusza Cieślika z autorem w "Przodownikach lektury"). "Rana" to thriller – gatunek, który powraca po kilku latach do Trójkowych prezentacji powieści w wersji dźwiękowej. I jak mało który świetnie nadaje się do udźwiękowienia. Efekt naturalnie zależy od doboru obsady oraz towarzyszącej lekturze muzyki.


Wojciech Chmielarz (fot. Wojciech Rudzki) Wojciech Chmielarz (fot. Wojciech Rudzki)

Zaprosiliśmy do udziału w naszym nowym przedsięwzięciu aktorów warszawskiego Teatru Ateneum: Olgę Sarzyńską i Przemysława Bluszcza. Olga Sarzyńska, znana także z Kabaretu na Koniec Świata oraz z telewizyjnego serialu satyrycznego "LaLa Poland", świetna Rachela z "Wesela" w Teatrze TVP w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, u nas brawurowo debiutuje. Przemysław Bluszcz natomiast jest jednym z najczęściej czytających w Trójce książki, od reportersko-dokumentalnych po kryminalne. Autor muzyki – Tomek Wachnowski – choć kojarzony z piosenką poetycką, także po raz kolejny sprawdza się w roli kompozytora tworzącego muzykę ilustracyjną.

Baszka Marcinik, Przemysław Bluszcz i Olga Sarzyńska (fot. Wojciech Dorosz/PR) Baszka Marcinik, Przemysław Bluszcz i Olga Sarzyńska (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Powieść licząca ponad 400 stron z trudem "mieści się" w standardowym serialu 30-odcinkowym. Może on (serial) zachęcić – mamy nadzieję – do przeczytania książki. 

***

Zapraszamy od 12 sierpnia, w paśmie wieczornym, od poniedziałku do czwartku, około godz. 20.50.

Barbara Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Wojciech Dorosz, Kuba Sadowski.