X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienia świadka wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:38
Nie często na lekturę w Trójce wybieramy książki z literatury klasycznej. W ubiegłym roku, wraz ze słuchającymi nas, utworzyliśmy listę : "Sto Książek na Stulecie Niepodległości". Przeczytaliśmy wówczas na nowo "Solaris" Stanisława Lema. Po roku, z listy stu wybieramy wspomnienia Józefa Czapskiego.
Przemysław Bluszcz
Przemysław BluszczFoto: Jakub Sadowski

Okładka książki Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", Wydawnictwo Znak Okładka książki Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", Wydawnictwo Znak

Nazywany jest on świadkiem wieku. Malarz, pisarz, żołnierz urodził się w 1896, zmarł, mając prawie 100 la, w 1993 roku. Podczas II wojny światowej więziony i internowany w obozach jenieckich w Związku Radzieckim, został zwolniony w 1941 roku na mocy układu Sikorski-Majski, wstąpił do  formujących  się na tamtych terenach Polskich Sił Zbrojnych – Armii Andersa. Tuż po wyjściu na wolność z obozu NKWD w Griazowcu zaangażował się w poszukiwania zaginionych oficerów polskich z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku. Zaczął opisywać swoje doświadczenia z wędrówki przez Rosję Sowiecką, które ukazały się pod tytułem "Na nieludzkiej ziemi". W wydaniu Z 1984 roku, złożonym w Maisons-Laffitte, tłumaczy pochodzenie dwóch części dołączonych do "Na nieludzkiej ziemi": "Wspomnień Starobielskich"(1943) oraz "Prawdy o Katyniu"(1945), która do 1943 roku nie była znana. 


Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz, fot. Jakub Sadowski Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz, fot. Jakub Sadowski

My wybraliśmy fragmenty z tytułowej części tomu, wstrząsające świadectwo ze "Wspomnień Starobielskich" oraz "Prawdy o Katyniu", pozostawiając indywidualnej lekturze.


czapski_SS_.jpg
Józef Czapski – serwis specjalny Polskiego Radia

"Na nieludzkiej ziemi" – to próba rzeczowego opisu poszczególnych etapów wędrówki z północy na południe, szlakiem tworzącego się wojska. Józef Czapski nie starał się tworzyć literatury na podstawie faktów, które "przerastały" swoją wymową literaturę. Są w tej książce fragmenty, które przerażają i wzruszają, to – nade wszystko te, dotyczące współwięźniów, których bezskutecznie poszukiwał oraz opisujące ów "nieludzki" wymiar życia w wojennej Rosji Sowieckiej (głód, nędza). Są także wspomnienia z wcześniejszych doświadczeń wojennych Józefa Czapskiego, sprzed np. dwudziestu lat. Są szkice napotkanych ludzi i anegdoty nawet, zanotowane podczas tej wędrówki, jest próba portretu generała Andersa.

"Na nieludzkiej ziemi" – najmniej może znana książka o tamtym czasie i tamtej ziemi  – a jednak świadectwo, którego nie można przeoczyć, myśląc o najsłynniejszych: "Innym świecie" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Archipelagu Gułag" Aleksandra Sołżenicyna.

Do lektury zaledwie fragmentów zaprosiliśmy Przemysława Bluszcza, potrafiącego oddać "ducha" wspomnień Józefa Czapskiego. Lekturze będzie towarzyszyła muzyka Miłosza Wośki oraz Jana Suświłly. 


Przemysław Bluszcz, fot. Jakub Sadowski Przemysław Bluszcz, fot. Jakub Sadowski

Prosimy słuchać nas od poniedziałku (18 listopada) do czwartku, około 20.50.

Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Dziękujemy właścicielom praw oraz wydawnictwu Znak.

Czytaj także

Nieznana twórczość Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:00
Bohaterem audycji "Przodownicy lektury" był Józef Czapski – artysta, malarz, pisarz, wielki patriota, żołnierz i działacz emigracyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 08:00
- Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.
rozwiń zwiń