"Banda Michałka" powraca. Nowe słuchowisko w Programie 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 15:54
"Dla dorosłych i dla dzieci" – także nieco starszych – przypominamy nasz świąteczny serial sprzed siedmiu lat. To "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej, którą nawiązywaliśmy do Trójkowej tradycji "Mikołajków".
Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara Marcinik
Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara MarcinikFoto: Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Kolejne serie klasycznych opowiadań Gościnnego i Sempego czytały w Trójce, doskonale się przy tym bawiąc, Maria Seweryn i Maria Peszek. Aktorki przyjęły zaproszenie do lektury książeczki, będącej żartobliwą odpowiedzią na "Przygody Mikołajka" i przeczytały wybrane jej fragmenty w tej samej, co poprzednio konwencji. Zrealizowaliśmy więc ten serial w podobny sposób, także z muzyką Piotra Salabera. Podział był następujący: narracja i wszystkie pozostałe role, rozpisane na dialogi, przy czym, aktorki wymieniały się nimi. Nie musimy dodawać, że były to głównie role… męskie/chłopięce i efekt był oczywisty.


Maria Seweryn i Maria Peszek, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio Maria Seweryn i Maria Peszek, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Ewa Karwan-Jastrzębska debiutowała w 1993 roku filozoficzną baśnią o Misiu Fantazym. Jest absolwentką filologii polskiej UW, pisarką, scenarzystką i dziennikarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Powstały – jak dodaje – kolejne historyjki z tej serii.

Powracając do naszej lektury z 2013 roku, pytamy, przy okazji o to, w jakim stopniu dzisiejsze nieco starsze dzieci, wychowane na grach komputerowych, komiksach, sprawne w posługiwaniu się nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi, są w stanie bawić się, słuchając tradycyjnych opowiadań o zwariowanej grupie ich rówieśników, opisanych w "Bandzie Michałka". 

Zapraszamy, od poniedziałku (23 marca) do czwartku, około godz. 13.45.

Barbara Marcinik oraz realizatorzy tego miniserialu: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk. 


Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara Marcinik, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio Maria Seweryn, Maria Peszek i Barbara Marcinik, fot. Katarzyna Goleniewska/Polskie Radio

Czytaj także

Wspomnienia świadka wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:38
Nie często na lekturę w Trójce wybieramy książki z literatury klasycznej. W ubiegłym roku, wraz ze słuchającymi nas, utworzyliśmy listę : "Sto Książek na Stulecie Niepodległości". Przeczytaliśmy wówczas na nowo "Solaris" Stanisława Lema. Po roku, z listy stu wybieramy wspomnienia Józefa Czapskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Huelle i jego opowiadania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:00
Nowe opowiadania Pawła Huelle w 10 odcinkach można było usłyszeć w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku około godz. 11.45. Opowiadania pochodzą z nowego zbioru "Talita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa proza w Trójce : "Pod słońcem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 12:00
"Nihil sub sole novum" – "Nic zgoła nowego nie ma pod słońcem" – z tej frazy Księgi Koheleta zaczerpnęła Julia Fiedorczuk tytuł swojej nowej powieści.
rozwiń zwiń