Niezwykłe historie zwykłych Izraelczyków na dwa głosy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:01
Po raz pierwszy od wielu lat opowiadania zagoszczą na antenie Trójki! Historie Etgara Kereta ze zbioru "Nagle pukanie do drzwi” czytają Rafał Królikowski i Marcin Hycnar. Lekturze towarzyszy muzyka Mikołaja Trzaski.
Rafał Królikowski i Marcin Hycnar
Rafał Królikowski i Marcin Hycnar Foto: fot. PR/W. Dorosz

Opowiadania bardzo trudno przedstawiać na radiowej antenie. Są z reguły niepodzielne albo za krótkie. Stworzenie kilkunastoodcinkowego "serialu” stanowi spore wyzwanie. Dotychczas zdecydowaliśmy się jedynie na prezentację opowiadań Pawła Huelle, Piotra Kofty i Sławomira Rogowskiego.

Pomyśleliśmy, że dla Kereta warto zaryzykować raz jeszcze. Urodzony w 1967 izraelski pisarz jest, jak powiedziała nam Beata Stasińska z wydawnictwa W.A.B., niezwykle popularny wśród ludzi młodych oraz filmowców. Jego historie są faktycznie filmowe, pełne dialogów, zabawnych epizodów. Opowiadają o zwyczajnych mieszkańcach Izraela, którym od czasu do czasu przydarzają się niezwyczajne przygody. Specyficzny jest klimat tej literatury, z którą polski czytelnik miał już jednak szansę się oswoić (Amos Oz, Hanoch Levin).

Czy filmowy charakter opowieści Kereta sprawdzi się także w radiu? Ocenimy, słuchając Trójki od 28 maja o godz. 11.50 (od poniedziałku do piątku).

Do lektury zaprosiliśmy dwóch aktorów: zaprzyjaźnionego z nami od lat Rafała Królikowskiego oraz laureata konkursu Talenty Trójki 2011 – Marcina Hycnara. Aktorzy będą wymieniali się rolami, czytając na zmianę narrację i odgrywając dialogi. Nostalgiczny klimat izraelskiej prozy odda muzyka, którą podzielił się z nami Mikołaj Trzaska.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Wojtka Dorosza - to zapis lektury w studiu Trójki pierwszego, tytułowego opowiadania:


Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Zakończyliśmy emisję powieści.

Czytaj także

Pasja pisania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 09:23
Zakończył się I Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Do Krakowa przybyło wielu gości, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Był Pascal Quignard, Per Olov Enquist czy Etgar Keret.
rozwiń zwiń