"Życie nie tylko po to jest, by brać"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 14:09
Od lat komponuje, gra i śpiewa. Wykształcił charakterystyczny styl, przenosząc fortepianowe frazowanie do sfery wokalnej. Kolejnym bohaterem "Muzycznego Przewodnika Trójki" był Stanisław Sojka.
Audio
  • "Życie nie tylko po to jest, by brać" (Radiowy dom kultury/Trójka)

Urodzony w 1959 roku Stanisław Sojka odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Studiował na Wydziale Aranżacji i Kompozycji Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował w listopadzie 1978 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, występując z repertuarem jazzowo-bluesowym.

W 1981 roku ukazał się krążek "Blublula", który został uznany przez dziennikarzy najlepszym jazzowym albumem roku i osiągnął status złotej płyty. Stanisław Sojka zaczął występować w całej Europie. W 1986 roku podpisał kontrakt z wytwórnią RCA, dla której nagrał popową płytę zatytułowaną po prostu "Stanisław Sojka".

Gdy wrócił z Niemiec w 1988 roku, z Januszem "Yaniną" Iwańskim założył duet - wspólnie występowali przez siedem kolejnych lat. Największy sukces artystyczny przyniósł Stanisławowi Sojce krążek "Acoustic" z 1991roku. W tym samym roku ukazał się najbardziej dziś znany utwór artysty "Tolerancja (na miły Bóg)", wykonany podczas koncertu na rzecz osób chorych na AIDS. Stanisław Sojka był jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia.

"MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

Czytaj także

Soyka o swojej interpretacji piosenek Niemena: mam uczucie, że by mu się podobało

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:14
– Kiedy nagrywaliśmy album "W hołdzie Mistrzowi" czasami miałem wrażenie, że gramy przed Czesławem Niemenem. Były momenty, kiedy nadlatywał na latającym dywanie – mówił w "Liście Osobistej” Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń