Oskar Kolberg - etnograf wybitny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 17:48
W lutym przypada 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga. - Niestety, mało osób zna jego dorobek. Tylko 18 proc. Polaków potrafi powiedzieć, czym się zajmował - mówi Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który w "Radiowym domu kultury" opowiadał o polskim etnografie i folkloryście.
Audio
  • Oskar Kolberg - etnograf wybitny (Radiowy dom kultury/Trójka)
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.plFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

"Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga, dokumentujący kulturę ludową XIX wieku, jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury" - czytamy w materiał informacyjnych.

Oskar Kolberg w serwsie Polskiego Radia >>>
- To nie tylko muzealna spuścizna, którą oglądamy przez szybkę, ale także dorobek, z którego czerpał Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, a z którego dziś korzystają zespoły muzyki folkowej - mówi gość Agnieszki Szydłowskiej.


Andrzej Kosowski przypomina, że Oskar Kolberg sam również był kompozytorem. - Szybko jednak poznał swe miejsce w szeregu względem starszego o cztery lata Fryderyka Chopina, ale pozostawił po sobie dwie opery, kilka utworów fortepianowych, trochę pieśni. Potem, poświęcając życie osobiste i angażując prywatny majątek, rozpoczął pasję kolekcjonera i zbieracza. Oddał się temu bez reszty. To ewenement nie tylko na skalę Europy, ale i całego świata - zaznacza koordynator Roku Oskara Kolberga, który ma nadzieję, że rocznicowe obchody przyczynią się do większej rozpoznawalności polskiego etnografa i folklorysty.

(mat. informacyjne/mk)

Czytaj także

Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 05:45
Poznaj sylwetkę człowieka, który całe życie poświęcił badaniom polskiego folkloru. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynna polska gościnność - Malajkat czyta Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:00
Ojciec polskiej etnografii nie szczędzi gorzkich słów ludowi Podlasia. Na szczęście jego mieszkańców cechuje przynajmniej jedna "stara i wspaniała gościnności cnota". W dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga Wojciech Malajkat czytał dzieło jego życia, "Lud..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja Roku Kolberga. "90 procent z nas pochodzi z chałupy"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 14:00
O chłopskich korzeniach polskiego społeczeństwa przypomniała w piątek w Przysusze wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska. Relację z inauguracji Roku Kolberga w jego miejscowości rodzinnej zdaliśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brzmi dziś Przysucha Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:00
- Na co dzień mieszkańcy mijają Muzeum Kolberga albo przechodzą przez plac jego imienia nawet o tym nie myśląc. Ich zainteresowanie naszym dziedzictwem rozbudza się na szczęście podczas Dni Kolbergowskich - mówił Prezes Towarzystwa im. Oskara Kolberga, Jerzy Kwaśniewski. Miasto, w którym urodził się słynny badacz, odwiedziła Justyna Piernik.
rozwiń zwiń