Zygmunt Miłoszewski o powieściach bez trupa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 15:30
- Nawet jeśli nie będę pisał kryminałów, to pozostanę wierny temu, co mi się wydaje w literaturze ważne, czyli temu, by była ona realistyczna, współczesna, obyczajowa - mówi pisarz.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski o powieściach bez trupa (Radiowy dom kultury/Trójka)
Zygmunt Miłoszewski opowiada w Trójce o książkach, które zamierza napisać po swojej słynnej trylogii
Zygmunt Miłoszewski opowiada w Trójce o książkach, które zamierza napisać po swojej słynnej trylogiiFoto: Emilia Iwanicka/Polskie Radio

Zygmunt Miłoszewski opowiada w drugiej części rozmowy z Michałem Nogasiem o swoim spojrzeniu na twórczość rodzimych pisarzy. Jest zdania, że polska literatura odnosiła wielkie sukcesy, kiedy była społecznie zaangażowana. - Patrzę dziś na swoich mistrzów, na przykład na Prusa i na Reymonta. Oni pisali po coś. I uważam, że dziś ciągle jest miejsce na literaturę pisaną po coś, a nie tylko dla sztuki i rozrywki. Jest miejsce na powieści realistyczne, obyczajowe, społecznie zaangażowane, wciągające, bez trupa - uważa pisarz.

Pierwsza część rozmowy Michała Nogasia z Zygmunterm Miłoszewskim >>>

Zygmunt Miłoszewski opowiada w Trójce o swoim wychowaniu, scenariuszach, które tworzy z bratem oraz składa publiczną obietnicę dotyczącą bohatera swoich książek i jego losów w przyszłych powieściach.

Gość Trójki został laureatem plebiscytu słuchaczy RDK w kategorii Książka Roku 2014 za "Gniew". Na początku 2015 roku odebrał Paszport Polityki, a do kin właśnie wszedł film oparty na jego powieści.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury

Rozmawiał: Michał Nogaś

Gość: Zygmunt Miłoszewski (pisarz), Jarosław Klejnocki (dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie)

Data emisji: 31.01.2015

Godzina emisji: 13.23

(fbi/mp)

Czytaj także

Książki roku "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 18:26
Za nami kolejne dwanaście miesięcy. Dla wielu autorek i autorów, a także dla czytelników - naprawdę dobre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłoszewski: walczę z zaniechaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 14:54
- Wszystkie mądre społeczeństwa opierają się na nauce i kulturze. Dlatego warto postawić ważne pytanie: czy chcemy być społeczeństwem taniej siły roboczej? - pyta retorycznie Zygmunt Miłoszewski.
rozwiń zwiń