Załóż moje okulary...

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 11:35
Rock O'Clock - Wirtualne Gęśle - nie nasze wielbłądy - owce w Cieszynie - piszczałka zwana pierdzielem - telefoniczny skrót.
Audio
  • Załóż moje okulary... (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Radiowy Dom Kultury w pełnym składzie: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Radiowy Dom Kultury w pełnym składzie: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał NogaśFoto: Marcin Oliva Soto

Agnieszka Szydłowska zaprosiła nas do Białegostoku. Po raz czwarty zorganizowano tam Dni Różnorodności Kobiet DZIEW/CZYNY. Agnieszka Obszańska wybrała Polskie Ludowe Instrumenty Muzyczne. To nie tylko portal dla profesjonalistów, ale również doskonałe narzędzie do nauki i zabawy. To właśnie tu można zobaczyć, jak wyglądają diabelskie skrzypce, złóbcoki czy piszczałka podwójnostroikowa zwana pierdzielem. Michał Nogaś czytał! Tym razem o modzie Polski Ludowej. Zapowiedzieliśmy bardzo interesującą i pięknie wydaną książkę Aleksandry Boćkowskiej "To nie są moje wielbłądy". Przeglądaliśmy zdjęcia modelek i modeli/modelów (obie formy dopuszczalne), patrzyliśmy na kolejki do stoiska Mody Polskiej i polecaliśmy!

/

Wróciliśmy do Cieszyna, na wystawę towarzyszącą 10. urodzinom Zamku Cieszyn.
W roli głównej owce... Specjalnie na towarzyszącą 10. urodzinom Zamku Cieszyn wystawę "Wool Design. Carpathians" duet Frank Babko nagrał utwór "Strzyże". Muzykę skomponował i wyprodukował Spacepierre, multiinstrumentlista znany m.in. z grupy HipiersoniK.
W warszawskiej Galerii Obserwacja przyglądaliśmy się Wikingom i Panterom, paryskim gangom! Działali w latach osiemdziesiątych minionego wieku, ale ubierali się tak, jak gdyby mieszkali w San Francisco w latach pięćdziesiątych. I słuchali rock-a-billy! Zdjęcia Gillesa Elie Cohena, pochodzącego z Tunezji fotografa, pokazują życie tajemniczej subkultury, zupełnie inny miejski szyk i mieszane rasowo gangi. Zaskakujące, wciągające i intrygujące!
Na wystawę "Rock O’Clock" zaprosiliśmy wspólnie z Waldemarem Zdrojewskim.

Odwiedziła nas Magdalena Szpak, aby opowiedzieć o warsztatach "Załóż moje okulary". To międzypokoleniowe spotkanie licealistów z Kalisza, osób niesłyszących i niedosłyszących w wieku gimnazjalnym oraz mieszkańców w wieku 60+. Co widzą osoby w różnym wieku, patrząc na ten sam fragment przestrzeni miejskiej? Jakie mają z nim wspomnienia? Co się im kojarzy z tym miejscem? A jak odbiera je ktoś, kto nie słyszy? Warsztaty odbędą się w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Opowiedzieliśmy też o Wirtualnych Gęślach! W poniedziałek rusza kolejna edycja "oddolnego" plebiscytu, świetnej inicjatywy miłośników muzyki folkowej. Kto wygra w tym roku? I skąd się wzięły Gęśle? Opowiadali Paulina Łaskarzewska i Jan Konador.
W telefonicznym skrócie byliśmy w Toruniu i Gdańsku.
Przypomnieliśmy też, że dziś (sobota, 14 marca, Mózg Powszechny, Warszawa) tańczymy, tańczymy, tańczymy, obchodząc (spóźnione) 10. urodziny RDK! Szczegóły tu. Zapraszamy na parkiet!
na FB jesteśmy 24/7

szydłowska&obszańska&nogaś