Tu mieszka miłość, czyli ciepłe oblicze Ku Klux Klanu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:03
"Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak-Domańskiej to lektura obowiązkowa dla wielbicieli literatury faktu. - Co to za książka! Warto było na nią czekać - zachwyca się Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Katarzyna Surmiak-Domańską, autorką książki "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Czy współczesne ku klux klany różnią się od działających kilkadziesiąt lat temu? (na zdjęciu: Ku Klux Klan - ceremonia inicjacji w Macon City w 1949 roku)
Czy współczesne ku klux klany różnią się od działających kilkadziesiąt lat temu? (na zdjęciu: Ku Klux Klan - ceremonia inicjacji w Macon City w 1949 roku) Foto: PAP/Photoshot

Książka porusza temat organizacji, o których większość z nas myśli w czasie przeszłym: były, działały, siały zło. Tymczasem, jak wyjaśnia Katarzyna Surmiak-Domańska, w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje dzisiaj kilkadziesiąt ku klux klanów. - One cały czas propagują rasizm - mówi.

Autorka książki zapewnia, że działające obecnie stowarzyszenia "doskonale potrafią zaadaptować się do dzisiejszych czasów". - W taki sposób propagują anachroniczną ideologię, że jest ona do zaakceptowania dla przyzwoitego, cywilizowanego i bogobojnego obywatela Stanów Zjednoczonych - tłumaczy.

Katarzyna Surmiak-Domańska wyjaśnia w audycji, jak klany ocieplają swój wizerunek i czym różnią się od organizacji działających kilkadziesiąt lat temu.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Rozmawia: Michał Nogaś
Gość: Katarzyna Surmiak-Domańska (autorka książki "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość")
Data emisji: 5.09.2015
Godzina emisji: 12.12

iwo

Czytaj także

Nieznana i poharatana twarz Tel Awiwu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 09:08
"Tel Awiw Noir" to zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest ciemna strona miasta. - To bardzo ciekawe i niezwykle pokręcone historie - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Nogaś poleca lektury na jesień

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 12:06
Przed nami nowy sezon wydawniczy. Na jakie książki, które wkrótce pojawią się na księgarnianych półkach, naprawdę warto czekać?
rozwiń zwiń