X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Superorganizm

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:00
Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej - Kusoki Świętokrzyskie - Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody - Królikarnia - Niezależna Scena Młodych.
Homo sapiens Stanisława Szukalskiego na wystawie Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, którą otwarto 10  lutego w MS2 przy ul. Ogrodowej w Łodzi
"Homo sapiens" Stanisława Szukalskiego na wystawie "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, którą otwarto 10 lutego w MS2 przy ul. Ogrodowej w Łodzi Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Zaczynamy i zapraszamy! Agnieszka Obszańska poleca Kusoki Świętokrzyskie - tradycyjną zabawę kończącą karnawał w kieleckiej wsi Ciekoty. Do tańca przygrywać będzie Kapela Ciekoty, a na stołach pojawią się lokalne specjały ciekockich gospodyń. To już 25 i 26 lutego, a zaprasza nasza niestrudzona KULTURYSTKA Iwona Furmańczyk.

Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej.jpg

Agnieszka Szydłowska przeprowadza przez "Antologię Polskiej Muzyki Elektronicznej", przygotowaną pod redakcją Marka Horodniczego - publicystę i dziennikarza muzycznego. Publikacja obejmuje kilkanaście sylwetek osób czy zespołów ważnych na polskiej scenie muzyki elektronicznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Piszą o nich autorzy związani z muzyką elektroniczną od wielu lat. Naszym gościem jest Marek Horodniczy.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 18 lutego >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 18 lutego >>>

Ruszamy do Muzeum Sztuki w Łodzi prosto na wystawę "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody". Rozpoczyna ona serię ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w 2017 roku w ramach obchodów Stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na jej spuściznę ze współczesnej perspektywy.

Wystawa pokazuje, jak na przełomie XIX i XX wieku zaznaczyła się w sztuce zmiana w relacji człowieka i środowiska. Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi. Nowoczesność to moment w historii homo sapiens, kiedy środowisko intensywnie przekształcane jest przez rozwijający się przemysł, postępującą urbanizację, kolonizację kolejnych zakątków świata.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 150. dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych. W Muzeum Sztuki w Łodzi zwiedzającym ukazane zostaną eksponaty udostępnione przez czołowe muzea sztuki nowoczesnej m.in. z Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art - Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie.

Wśród artystów: Ansel Adams, Hans Arp, Alexander Calder, Le Corbusier, Robert Delaunay, Borys Ender, Karol Hiller, György Kepes, Michaił Łarionow, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Lubow Popowa, Man Ray, László Moholy-Nagy, Aleksander Rodczenko, Kurt Schwitters, a po wystawie oprowadzi nas jedna z dwóch kuratorek Paulina Kurc-Maj.

Michał Margański zabiera nas do magazynów rzeźby w warszawskiej Królikarni, po których już niebawem rusza cykl oprowadzań. To wyjątkowa okazja zobaczenia na co dzień niedostępnych przestrzeni Muzeum: kolekcji rzeźb Xawerego Dunikowskiego oraz magazynów rzeźby studyjnej XX i XXI wieku.

Jan Niebudek zaprasza na telefoniczną podróż po Polsce.

***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 18.02.2017
Godzina emisji: 12.05

Czytaj także

Cała Polska!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:00
Kristen - Szlaga: Polska - Komeda - Archeologia Fotografii - Gdynia - dzieło otwarte - Niezależna Scena Młodych - Gdańsk/Kraków/Lublin.
rozwiń zwiń