Superorganizm

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:00
Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej - Kusoki Świętokrzyskie - Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody - Królikarnia - Niezależna Scena Młodych.
Homo sapiens Stanisława Szukalskiego na wystawie Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, którą otwarto 10  lutego w MS2 przy ul. Ogrodowej w Łodzi
"Homo sapiens" Stanisława Szukalskiego na wystawie "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, którą otwarto 10 lutego w MS2 przy ul. Ogrodowej w Łodzi Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Zaczynamy i zapraszamy! Agnieszka Obszańska poleca Kusoki Świętokrzyskie - tradycyjną zabawę kończącą karnawał w kieleckiej wsi Ciekoty. Do tańca przygrywać będzie Kapela Ciekoty, a na stołach pojawią się lokalne specjały ciekockich gospodyń. To już 25 i 26 lutego, a zaprasza nasza niestrudzona KULTURYSTKA Iwona Furmańczyk.

Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej.jpg

Agnieszka Szydłowska przeprowadza przez "Antologię Polskiej Muzyki Elektronicznej", przygotowaną pod redakcją Marka Horodniczego - publicystę i dziennikarza muzycznego. Publikacja obejmuje kilkanaście sylwetek osób czy zespołów ważnych na polskiej scenie muzyki elektronicznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Piszą o nich autorzy związani z muzyką elektroniczną od wielu lat. Naszym gościem jest Marek Horodniczy.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 18 lutego >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 18 lutego >>>

Ruszamy do Muzeum Sztuki w Łodzi prosto na wystawę "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody". Rozpoczyna ona serię ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w 2017 roku w ramach obchodów Stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na jej spuściznę ze współczesnej perspektywy.

Wystawa pokazuje, jak na przełomie XIX i XX wieku zaznaczyła się w sztuce zmiana w relacji człowieka i środowiska. Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi. Nowoczesność to moment w historii homo sapiens, kiedy środowisko intensywnie przekształcane jest przez rozwijający się przemysł, postępującą urbanizację, kolonizację kolejnych zakątków świata.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 150. dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych. W Muzeum Sztuki w Łodzi zwiedzającym ukazane zostaną eksponaty udostępnione przez czołowe muzea sztuki nowoczesnej m.in. z Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art - Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie.

Wśród artystów: Ansel Adams, Hans Arp, Alexander Calder, Le Corbusier, Robert Delaunay, Borys Ender, Karol Hiller, György Kepes, Michaił Łarionow, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Lubow Popowa, Man Ray, László Moholy-Nagy, Aleksander Rodczenko, Kurt Schwitters, a po wystawie oprowadzi nas jedna z dwóch kuratorek Paulina Kurc-Maj.

Michał Margański zabiera nas do magazynów rzeźby w warszawskiej Królikarni, po których już niebawem rusza cykl oprowadzań. To wyjątkowa okazja zobaczenia na co dzień niedostępnych przestrzeni Muzeum: kolekcji rzeźb Xawerego Dunikowskiego oraz magazynów rzeźby studyjnej XX i XXI wieku.

Jan Niebudek zaprasza na telefoniczną podróż po Polsce.

***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 18.02.2017
Godzina emisji: 12.05

Zobacz także

Czytaj także

Cała Polska!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:00
Kristen - Szlaga: Polska - Komeda - Archeologia Fotografii - Gdynia - dzieło otwarte - Niezależna Scena Młodych - Gdańsk/Kraków/Lublin.
rozwiń zwiń