Record Store Day 2017!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:00
Magdalena Abakanowicz - Jazz nad Odrą - Międzynarodowy Dzień Książki - Record Store Day - Steve Nash - Strefa Gazy. Przypisy - Dzień Wolnej Sztuki.
Record Store Day odbywa się co roku w jedną z kwietniowych sobót
Record Store Day odbywa się co roku w jedną z kwietniowych sobótFoto: Shutterstock.com/Adul10

Zaczynamy od pożegnania. W wieku 86 lat zmarła jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek - Magdalena Abakanowicz. Wspominamy ją wspólnie z kuratorką i krytykiem sztuki Miladą Ślizińską. Abakany stały się jej przepustką na światowe salony: w 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie zachwyciły publiczność oraz krytykę, zaś trzy lata później, na Biennale w Sao Paulo, Abakanowicz nagrodzono za nie złotym medalem. W tym momencie rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Całe życie podążała za własną wizją sztuki - sztuki, która znajduje się w zbiorach najważniejszych galerii.

A co polecamy? Agnieszka Szydłowska wybrała Weekend Księgarń Kameralnych Organizatorem Weekendu jest Warszawski Kolektyw Księgarzy Kameralnych, oddolna inicjatywa grupy pracujących w księgarniach pasjonatów. Tym razem inicjatywa dotyczy całej Polski! Przypominamy, że 23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki. Agnieszka Obszańska poleca Dzień Wolnej Sztuki - to już 22 kwietnia! O co chodzi? O to, by przekonać zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Trochę mało... Dlatego już dziś poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki, a nam opowiada o niej Zuzanna Stańska.

Tu można posłuchać pierszej godziny RDK z 22 kwietnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 22 kwietnia >>>

Przeniesiemy się także na Bliski Wschód, a to dzięki komiksowi "Strefa Gazy. Przypisy", którego polska edycja właśnie się ukazała. Jego autor Joe Sacco, którego znakiem rozpoznawczym stały się komiksy reportażowe ze stref konfliktów, po "Palestynie" i "Gorażde", trafia do Strefy Gazy i przypomina krwawe zdarzenia z przeszłości, które stają się jednym z głównych wątków komiksowej opowieści. "Strefa Gazy. Przypisy" to opowieść, która przechodzi płynnie od jednej wojny do drugiej, przerzucając most nad pięćdziesięcioma latami historii, a ożywiona głosami uchodźców i dzieci, wdów i szejków, skupia w sobie esencję tragedii.
O "Strefie Gazy" Agnieszce Obszańskiej opowiada Paweł Timofiejuk.

Jan Niebudek nadaje z Wrocławia. Tam dzisiaj Europejska Noc Literatury. Tegoroczna edycja po raz drugi odbędzie się poza ścisłym centrum miasta, w dziesięciu miejscach zlokalizowanych w dzielnicy Nadodrze. To jeden z najlepiej zachowanych śródmiejskich obszarów we Wrocławiu, gdzie wśród XIX i XX-wiecznych kamienic i podwórek kryje się wiele niezwykłych miejsc dedykowanych kulturze i sztuce. Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Literatury jest szeroko pojęta natura - i nic dziwnego, skoro otaczać nas będzie wiosenna roślinność... Także do Wrocławia zaprasza Michał Margański. W środę zaczyna się 53. edycja Jazzu nad Odrą. Program brzmi imponująco!

Przez cały program towarzyszy nam muzyka grana z płyt winylowych! Record Store Day - święto płyty winylowej - świetnie przyjęło się w naszym kraju. Liczne spotkania z muzyką, targi płytowe, koncerty mają miejsce wszędzie! Naszym gościem będzie miłośnik muzyki, muzyk i kolekcjoner płyt - Maciej Goliński, znany także jako Envee. Wspomnimy innego muzycznego świra - Maceo Wyro. Nadchodzi wspaniały wieczór, który przygotowują przyjaciele Maćka Wyrobka - to już 14 maja. Warto rezerwować datę!

W telefonicznym skrócie biegniemy przez Szczecin, Lublin i Kraków. Przypominamy o projekcie Steve Nash & Turntable Orchestra. Ta wspaniała orkiestra ponownie zagra w Polskim Radiu!

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Wielkanocny radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 22.04.2017
Godzina emisji: 12.07

Czytaj także

Dzień dobrej wiadomości!

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 14:00
Ogłaszamy program główny 15. edycji Miesiąca Fotografii. Ogłaszamy program sceny Wojtka Kucharczyka na Nowej Muzyce. Czytamy listy Iwaszkiewicza, oglądamy Polskę z lat 70. Na deser - podróż do Mediolanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie mazurki świata

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:00
"Wszystkie Mazurki Świata" - "One More Time With Feeling" - "Dudzie-Graczowi".
rozwiń zwiń