Radiowy Tygodnik Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 13:00
Białystok-Mauthausen- Lublin-Kraków-Kraków-Kraków-Brighton-cała Polska. Tak, dzisiaj 3 razy odwiedzimy Kraków. Wszystko wyjaśni się do 15.00.

 

''

Po pierwsze- Kraków i festiwal Selector. Gramy dzisiaj o cztery podwójne karnety na cały festiwal, który już po raz drugi odbędzie się na krakowskich Błoniach. W tym roku wystąpią na nim takie zespoły jak Friendly Fires, Faithless czy Metronomy. To już ostatni festiwalowy konkurs na naszej antenie!!! Co trzeba zrobić aby zagrać? Odpowiedzieć na konkursowe pytanie, odpowiedź wysłać sms-em na numer 7203 [koszt 2 zł + Vat]. Koniecznie przeczytać regulamin konkursu na stronie www.polskieradio.pl/trojka !!!   http://www.selectorfestival.pl/

 

Pogoda jaka jest - każdy widzi. Mimo to a może dlatego właśnie warto pamiętać,że dzisiaj w

''

całej Polsce i Europie  EuropejskaNoc Muzeów. Ta fantastyczna impreza na dobre zagościła u nas. Przypominamy dla porządku- dzisiaj w nocy możemy bezkarnie i bezpłatnie buszować po muzeach, galeriach i wystawach. Wszystkie miasta przygotowały rozmaite atrakcje. Zatem nie spać! Zwiedzać!

W tym roku podczas Nocy będzie można się natknąc na agitatorów, których popieramy...1% na Kulturę - jest to inicjatywa ogólnopolska. Zabiegają o zwiększenie wydatków państwa na kulturę. W warszawskiej Zachęcie podpisy pod tym apelem pomogą zbierać ludzie mediów i kultury, m.in.: Jacek Dehnel, Norbert Kabaczyński, Piotr Nowicki, Jacek Pałasiński, Agata Passent, Marek Raczkowski, Wojtek Wieteska, Jacek Żakowski. U nas zaangażowani goście : Beata Chmiel i Aga Zaryan.       www.noc-muzeow.pl   i  http://obywatelekultury.pl/

Agnieszka Obszańska donosi z Brighton gdzie odbywa się festiwal The Great Escape : "36

''

scen, ponad 300 koncertów i do tego prezentacje. Dziś Polacy od 13.00 w Horatios Bar na Brighton Peer, czyli na brajtońskim molo, klub jest na samym końcu, dalej tylko morze....mewy...bijemy się o uwagę z Kanadą, Japonią , Australią i Norwegią, każdy promuje jak może swój kraj-  Australijczycy zapraszaja na BBQ (może grilowane kangury), Japończycy przyciagają regionalnym piwem , Norwegowie śledziem, a my ....banery, balony, confetti i szaliki - czyli idziemy kibicować pod scenę.Wczoraj grali juz Kamp i Carsi, byłam na TCIOF w klubie Jam - otwierali koncerty na swojej scenie, zaskakująco dużo ludzi jak na polski zespół , o którym nikt nie ma tu pojęcia i oklaski oklaski oklaski. Wczorajszy hit to Delphic i Wild Beasts - 200 metrowe kolejki na godzinę przed koncertem.Dziś po raz pierwszy w Brighton Indigo Tree- o 13.00 na showcasie i o 20.00 w popularnym klubie Revenge. Dziś też Groove Armada- headliner dnia."

Do Brighton pojechały nie tylko 3 polskie zespoły [wybrane przez organizatorów!] ale także polscy wolontariusze. Spotkamy się z nimi dzisiaj w Radiowym Tygodniku Kulturalnym.

                                                                                   http://www.escapegreat.com/

     Uwaga! Zespół Kamp! będzie gościem Programu Alternatywnego w środę 19 maja, tuż przed wylotem do Szanghaju i występem na Expo 2010. Gwoździem spotkania będzie premiera ich najnowszego singla!                                            

http://www.myspace.com/kampmusik

 

Posłuchamy o wystawie Ocaleni z Mauthausen. Tematem wystawy są losy polskich więźniów, w tym także mieszkańców Warszawy, którzy przebywali w obozach systemu Mauthausen-Gusen - jednych z najcięższych nazistowskich obozów koncentracyjnych. Ekspozycja koncentruje się na

''

biografiach więźniów i na ich pamięci o tamtych traumatycznych przeżyciach.  W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni, nawiązującej w metaforyczny sposób do scenerii obozu i kamieniołomów Mauthausen, będzie można posłuchać kilkudziesięciu fragmentów relacji audio i obejrzeć relacje wideo. O swoich obozowych przeżyciach opowiadać będą zarówno więźniowie, którzy spędzili tam 5 lat, tak jak Leon Ceglarz, przedwojenny
nauczyciel, od maja 1940 uwięziony w Gusen, jak i Jan Wojciech Topolewski, wywieziony w czasie Powstania Warszawskiego jako 12-letni chłopiec wraz z rodzicami i siostrami najpierw do Auschwitz, a potem do Mauthausen-Gusen.
zapraszamy do Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Zapraszają Katarzyna Madoń i Piotr Filipkowski.

 

W Lublinie festiwal Kody. Już teraz możemy zdradzić, że na Kodach wystąpią muzycy z

''

najwyższej półki. Zaczynając od Billa Laswella - znakomitego basisty i producenta muzycznego, przez saksofonistę Johna Zorna, założyciela słynnej jazzowej wytwórni Tzadik, Laurie Anderson - gwiazdę eksperymentalnego popu, Philipa Glassa, wybitnego amerykańskiego kompozytora minimalizmu, po Arvo Pärta - twórcę muzyki współczesnej nawiązującej do estetyki dawnych epok.  Zaprasza Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Rozdroża.

 http://www.kody-festiwal.pl/

 

W Krakowie trwa Miesiąc Fotografii. Do końca maja można oglądać przygotowane wystawy i

''

prezentacje. Byliśmy tam przed tygodniem i nadal czujemy niedosyt! Wracamy zatem do tematu fotografii, zwłaszcza że wydawnictwa przygotowane specjalnie z myślą o festiwalu są dostępne bez ograniczeń czasowych! Oprowadzają nas Joanna Osiewicz i Iza rembisz.

www.photomonth.com

 

Poczytamy nową książkę Karola Marcusa Gaussa "Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie".

''

Karl-Markus Gauß słynie ze sztuki pisania reportaży z podróży. Niedawno ponownie wyruszył na penetrację osobliwych kultur, aby „uczyć nas zdumienia nad Europą” („Frankfurter Allgemeine Zeitung”).
W Szwecji spotkał młodych, świadomych siebie Asyryjczyków, tropił losy tych orientalnych chrześcijan, którzy, niegdyś zmuszeni do ucieczki, z powodzeniem znaleźli dla siebie miejsce w nowej ojczyźnie, choć nadal marzą o odzyskaniu starej. O książce opowiada Bartek Marzec.

''

A za tydzień będziemy jedną nogalą na Expo 2010! Dokładnie obejrzymy- od środka- polski pawilon!

 

 

 

Szydłowska, Obszańska i Nogaś.

Czytaj także

Aga Zaryan z Trójkowym Znakiem Jakości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 13:55
Wiosenna trasa koncertowa "Looking Walking Being" z Trójkowym Znakiem Jakości będzie promować nowy album Agi Zaryan pod szyldem Blue Note Records!
rozwiń zwiń