X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RDK: Urocza Dama z Lisem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 13:00
gdy urocza dama spotyka lisa --- sonnenschein --- plamka żółta --- silnik --- smoleńsk 22/8 --- arbeit macht frei --- metamorfozy
Audio
RDK: Urocza Dama z Lisem

Szczęśliwie powróceni z Berlina (według organizatorów projektu "Promised City" na otwarciu wystawy "Early Years" w Kunstwerke było 3 tysiące osób!!!) przystępujemy do dalszych działań, zgodnych z naszą naturą.

W tym tygodniu również mocny element zwierzęcy, ale... muzyczny. Otwieramy "lisie pudełko" i spotykamy Foxa. A także "jego" wokalistów - Novikę, Marsiję, Bunia i Organka. Muzyka i rozmowa - to motyw przewodni tego wydania!

 

 

 

 

''

Nasza tegotygodniowa lektura zachwyca i przeraża. Oto dokumentalna powieść o tym, że zawsze mamy prawo wiedzieć: kim jesteśmy? i skąd naprawdę pochodzimy?

Ona ma na imię Chaja. Jest piękną i młodą Żydówką, mieszka w pięknym miasteczku, do którego - już po wybuchu II wojny światowej, ale jeszcze przed dotarciem działań zbrojnych na Bałkany - przyjeżdżają zrelaksować się przystojni niemieccy oficerowie. Wśród nich jest i on. Hans Frank...

Poznają się, zakochują w sobie, jest iście sielankowo. W Polsce trwa już prawdziwy horror, a Chaja i Hans jeżdżą do Wiednia na premiery. Aż nagle pewnego dnia ona oznajmia, że jest w ciąży. On umywa ręce, jedzie do Rzeszy wziąć ślub z inną, ona zostaje w Goricy i rodzi. A potem córeczka znika...

Pisze o książce Anka Grupińska: "Tysiące imion, tysiące imion bez opowieści, setki niedokończonych zdarzeń: czyli rysunek przeszłości, która obciąża swoich bohaterów. Jeszcze dotkliwiej obciąża uważnego czytelnika. Imiona, nazwy, liczby, zdarzenia - zbyt ich wiele, by ułożyły się w uporządkowaną całość. Jest ich tak dużo i taki chaos wywołują, że czytelnik chciałby uciec do innego planu powieści. Ale go nie znajduje. Trwa zatem w pokorze  i milknie na długo po zamknięciu książki".

U nas o "Sonnenschein" opowie tłumaczka książki Dasy Drndić, Dorota Jovanka Ćirlić. 

 

www.czarne.com.pl

 

 

''

Wątek berliński nas nie opuszcza. Bo choć już wróciliśmy z niemieckiej stolicy, jedziemy do Torunia, by pooddychać sztuką znad Szprewy. 

Tilman Wendland pracuje na pograniczu sztuki i architektury. Wszystkie stworzone przez niego obiekty i instalacje poprzedzają bardzo precyzyjne badania nad kontekstem projektu. Determinuje je przestrzeń, w których mają powsać. Wendland tworzy z papieru, kartonu, pilśniowej płyty. I wszystko w kolorze białym.

Do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" zaprosi Katarzyna Drewnowska-Toczko. 

www.csw.torun.pl

 

 

''

W Cieszynie wystawa "mechaniczna". To w Galerii Szarej.

"Silnik" Przemka Czepurko to: "(…) poprzecinane przewody hamulcowe, krople kapiącego zielonego płynu wsiąkające w asfalt, tworzące tłuste, ciemne plamy odbijające światło, spocone dłonie na kierownicy, brak oporu pod stopą, myśli pędzące tak szybko, że nie jesteś w stanie ich kontrolować. Wszystko jest bardzo wyraźne a ty nie możesz sobie w żaden sposób wyobrazić, co stanie się za moment. Świat odrywa się od nieba i leci w tył."

O co chodzi?   "Silnik" to paraenviroment Przemka Czepurko zbudowany poprzez zestawienie ze sobą prac odtwarzających/przedstawiających moment progowy wypadku, traktowanego tutaj jako ceremoniał przejścia, kiedy rządzące się autonomiczną logiką odczucie czasu i przestrzeni podlega subiektywizacji, a prawa fizyki przestają być punktem odniesienia.

Nadal brzmi skomplikowanie? Wszystko wyjaśnimy w programie głosem Małgorzaty Mleczko.

 

www.galeriaszara.pl

 

 

 

''

Smoleńsk w Krakowie? I co to wszystko ma wspólnego ze sztuką?

Ano ma! "Ulica Smoleńsk 22/8" to nazwa projektu, którego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa i turystów na nieodwracalny proces gentryfikacji, któremu poddawane jest miasto, pokazanie jak polityka i sytuacja ekonomiczna wpływa na wyludnianie się centrum miasta, a także włączenie artystów do dyskusji społecznej.

Dzięki zaproszeniu do projektu artystów polskich i niemieckich, autorzy chcą uzyskać dwa odmienne punkty widzenia poruszanego problemu. Proces gentryfikacji w Niemczech trwa już od lat, natomiast w Polsce jest nowy i niezwykle gwałtowny. Pierwsze spojrzenie, artystów polskich związanych z rodziną zmuszoną do przeprowadzki, to punkt widzenia osób zaangażowanych emocjonalnie i znających problem z własnego doświadczenia. Drugi, artystów niemieckich, to bardziej zdystansowane stanowisko osób obserwujących problem niejako z boku.

O całości opowie jedna z organizatorek, Cecylia Malik. 

 

www.ulicasmolensk.blogspot.com
www.nolocal.org

 

 

''

W warszawskiej galerii Appendix2 wystawa, która - chcąc-nie chcąc - odczytywana jest w kontekście ostatnich poruszających zdarzeń.

"Arbeit macht frei" izraelskiego artysty, Amira Yatziva, to opowieść o napisie nad bramą obozu w Auschwitz. W 2006 roku został on poddany oglądowi konserwatorskiemu, wykryto wówczas 13 ubytków i ognisk rdzy. Ale gdy całość była oglądana, opisywana i naprawiana, napis został zastąpiony specjalnie wykonaną kopią. I to początek opowieści Amira...

W tym samym roku w Izraelu również wykonano kopię napisu, którą zamówiło tamtejsze muzeum. Powstały więc dwie kopie w tym samym czasie, przy czym zarówno polscy, jak i izraelscy wykonawcy nie mieli ze sobą żadnego kontaktu, ani też nie wiedzieli o swojej pracy. Yatziv w krótkim dokumencie video zderza ze sobą wypowiedzi twórców obu rekonstrukcji. Powstaje w ten sposób rodzaj dialogu, a artysta sprawia, że sprawą kluczową staje się kwestia odwróconej litery B. Drugą część wystawy stanowi zestaw kilkunastu fotografii. Są to bardzo duże powiększenia mikroskopowych zdjęć ubytków i ognisk rdzy w napisie, pierwotnie wykonanych na potrzeby konserwacji.

O niesamowitym projekcie opowie jego kurator, Jacek Sosnowski.
 

www.appendix2.com

 

 

 

''

A na zakończenie jeszcze - wizyta w Poznaniu. Zapraszamy na Zamek i do Baraku!

Co wspólnego ma maska Batmana, body art i fotografia prasowa? Kim byli Leonard Zelig, Lloyd Newson? Odpowiedzi na te pytania przyniosą "Metamorfozy", czyli cykl spotkań organizowanych przez Fundację "Barak Kultury" w Centrum Kultury "Zamek".

Gra pozorów, Maska i Sztuka ciała to tematy trzech marcowych spotkań, na które składają się wykłady, pokazy filmowe, prezentacje multimedialne oraz dyskusje widzów z zaproszonymi gośćmi. Kluczowym zagadnieniem "Metamorfoz" są różne aspekty przekształcania ciała i psychiki. Zmiany wizerunku człowieka dokonują się w niezliczonych dziedzinach współczesnej kultury: moda, fotografia, muzyka, komiks, psychoanaliza, teatr tańca, historia sztuki, antropologia, medycyna. Zaproszeni eksperci i artyści z wymienionych dziedzin przedstawią różne oblicza metamorfoz.

Na całość zaprosi Przemysław Prasnowski. 

 

www.zamek.poznan.pl
www.barakkultury.pl


 

 

 

 

do usłyszenia w domu, zajęcia zaczynamy o 13-tej!
szydłowska --- obszańska --- nogaś
rdk@polskieradio.pl