Igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 15:00
Skoczkowie skaczą, a od czasu do czasu mówmy o wydarzeniach kulturalnych :)
Elektrownia Garbary  dokument potencjalny
"Elektrownia Garbary – dokument potencjalny" Foto: Ł. Gdak

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Poznania w ślad za książką "Elektrownia Garbary – dokument potencjalny". To historia jednego (ale jakiego!) budynku, która powiedzie nas wieloma ścieżkami. Zabytkowa, postindustrialna przestrzeń elektrowni, która przez prawie sto lat dostarczała ciepło mieszkańcom Poznania, jest punktem wyjścia do opowieści o ludziach, etosie pracy, tożsamości i przyszłości postindustrialnych budynków. Książka łączy w sobie charakter albumu, monografii historycznej oraz publikacji artystycznej, w której każdy detal: papier, format, zdjęcie mają specyficzne znaczenie. Agnieszka Szydłowska poleca wyprawę do Teatru Pijana Sypialnia. Dla przypomnienia: "Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym Woda Na Młyn". Odwiedza nas Sławomir Narloch – szef szefów. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 17.02.2018 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 17.02.2018 >>>

Podróżujemy też przez historię polskiego plakatu! Właśnie ukazała się "Oto sztuka polskiego plakatu" – monumentalna publikacja będąca efektem wieloletnich badań. Książka przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję wędrować, obserwując przemiany tej polskiej specjalności. O fenomenie polskiego plakatu opowiadają autorzy książki: Dorota Folga-Januszewska i Lech Majewski.

Odwiedza nas Bartek Sołtysik w związku z kolejną odsłoną Festiwalu Ars Independent. Uwaga! Festiwal poszukuje Czarnych Koni! Od 1 lutego do 31 maja trwa otwarty nabór zgłoszeń do czterech międzynarodowych konkursów: filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. We wszystkich kategoriach nominowani powalczą o tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę finansową w wysokości 500 euro. Nagrody w konkursach przyzna w wyniku głosowania festiwalowa publiczność.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Toruń, Wrocław i Gdańsk. Z Janem Niebudkiem czytamy "Elegię dla bidoków". Zdaniem recenzentów i czytelników "Elegia dla bidoków" odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory... Tymczasem Michał Margański zabiera nas do Galerii ETHOS, gdzie można oglądać wystawę "Ciechowski – Świetlik". Wystawa jest częścią projektu dedykowanego Grzegorzowi Ciechowskiemu, w ramach którego wydany został również album fotograficzny ze zdjęciami autorstwa Andrzeja Świetlika.

Na FB jesteśmy 24/7

Do usłyszenia!

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 17.02.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.08

Czytaj także

Archiwum

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 15:00
Kapela Ze Wsi Warszawa/ Marek Piasecki/ ElektroKlub/ Sasnal/ Plewiński/ Globalna kontrola i cenzura/ Cellonet/ Steve Sem-Samberg
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transsmisja

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:00
Ewa Langer – Kapela Ciekoty – Wałbrzyski Klub Fotograficzny – SnowFest – Tychy – Tuvia Tenenbom – VIII światowy finał zawodów Red Bull 3Style.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po pierwsze – fotografia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 15:00
Targi Małych Wydawców – Katowice Street Art Air – Nina Berman – Weronika Gęsicka – Thomas Bernhard – Marjan Fuks.
rozwiń zwiń