Przestrzeń przepływów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:00
Miesiąc Fotografii w Krakowie – Szumin – Ninateka – Atticus Lish – Tęgie Chłopy – Tarnowska Nagroda Filmowa – Klubowy Paprykarz i Oranżada – Soundless.
Migrant. Uciekajacy ptak, 2018  Anais Lopez
"Migrant. Uciekający ptak", 2018 © Anaïs LopezFoto: Anaïs Lopez

Ogłaszamy po raz pierwszy program Miesiąca Fotografii w Krakowie! Naszym gościem jest kuratorka programu głównego Iris Sikking. Temat festiwalu: "Przestrzeń przepływów". Obrazowanie niewidzialnego nawiązuje do koncepcji "przestrzeni przepływów", którą w swojej przełomowej książce z 1996 roku "Społeczeństwo sieci" sformułował hiszpański socjolog Manuel Castells. Po upływie dwóch dekad można śmiało powiedzieć, że już żyjemy dokładnie w takim społeczeństwie – społeczeństwie sieciowym, będącym bytem otwartym, pozbawionym granic i niematerialnym, płynnym i nieustannie zmieniającym kształt. To doświadczenie jest wspólne nam wszystkim – wszyscy jesteśmy częścią oplątującej całość sieci, która prowokuje nas i zmusza do konfrontacji niemal codziennie, epatując wydarzeniami z najodleglejszych miejsc. Relacjonowane w formie twittów, obrazów i filmów pojawiających się na naszych ekranach wydarzenia te przekraczają tradycyjnie pojmowane granice geograficzne i wykraczają poza dotychczasowe rozumienie lokalności. Prędkość, z jaką ludzie, towary i zanieczyszczenia przemieszczają się i docierają do różnych części świata, jest tak ogromna, że często trudno odróżnić przyczynę od konsekwencji. Do tego dochodzi pytanie o to, jak powinniśmy oceniać pojawiające się na naszych ekranach komunikaty. Czy jesteśmy w stanie tak naprawdę zobaczyć i  zrozumieć to, co się dzieje? My sprawdzimy to w Krakowie. Już teraz można oglądać dwie wystawy Miesiąca Fotografii w Bunkrze Sztuki i MOCAKU, a festiwal w tym roku w datach 25 maja – 24 czerwca.  

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 28.04.2018 >>> 

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 28.04.2018 >>>

Oczywiście polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała stronę Narodowego Instytutu Audiowizualnego i cały zasób dobra, z którego można czerpać pełnymi garściami – filmy, koncerty, spektakle... w sam raz na długi weekend!

Agnieszka Obszańska ruszyła tropem płyty wydanej przez Filharmonię w Szczecinie "Klubowy Paprykarz i Oranżada", na której utwory z lat 60. i 70. na nowo opracowali m.in.: Gaba Kulka, Misia Furtak, Natalia Przybysz czy Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Jest moc!

Zaglądamy do Tarnowa, na miejscu jest Ryszard Jaźwiński, który śledzi przebieg festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa. U nas ze specjalnymi gośćmi: Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem.

Odwiedza nas także Maniucha Bikont, dziś w roli reprezentantki zespołu Tęgie Chłopy :) Choć tematów do rozmowy znalazłoby się o wiele więcej, to koncentrujemy się na wizycie Tęgich w Abu Dhabi i dzisiejszej "nocy tańca" na warszawskim festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Z Janem Niebudkiem czytamy "Następne życie" Atticusa Lisha, a z Anną Dudzińską odwiedzamy Szumin.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez KrakówSierpc i Białystok

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaAnna Dudzińska, Jan Niebudek
Data emisji: 28.04.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.08

Czytaj także

Co widzisz?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 15:00
Drutozjazd – Przegląd Filmów o Sztuce – Widzi-mi-się – Co widzisz? – Księgarnie Kameralne – Bagaż osobisty. Po marcu – Jazdów 3/6.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teraz!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:00
Żubroffka – Pilecki – Echo – Record Store Day – Mediolan – Dzień Wolnej Sztuki – Teraz '43 – Kolekcjonerzy i Filinatropii.
rozwiń zwiń