Kolosy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:00
Kolosy w Gdyni – Jadwiga Grabowska w Nowym Jorku – Ethniesy w Bydgoszczy – Zasoby w Poznaniu.
.
.Foto: materiały promocyjne

Okładka książki "Dni bez końca" Okładka książki "Dni bez końca"

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca ETHNIESY w Bydgoszczy, czyli 7. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej. To okazja, by poznać bardzo różnorodną muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski i nie tylko. Na scenie pojawią się muzycy, którzy pełnymi garściami czerpią z dorobku kultury ludowej, przefiltrowują ją przez współczesną wrażliwość i doświadczenia. Opowiada Jarosław Jaworski. Agnieszka Szydłowska wspólnie z Michałem Dudą zapraszają do… Nowego Jorku! To tam właśnie, w cenionej galerii Center for Architecture trwa wystawa wybitnej architektki polskiego modernizmu, Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Przez trzy miesiące można zobaczyć projekty i rysunki autorki. Nie zabraknie archiwalnych i współczesnych fotografii, filmów oraz modeli najciekawszych obiektów – zarówno zrealizowanych, jak i tych, które na zawsze pozostały jedynie koncepcją. A wszystko zaczęło się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Odwiedza nas Paulina Wilk. Mamy o czym rozmawiać - działalność Big Book Cafe została ostatnio doceniona Wdechą a do tego nadchodzi kolejna edycja Big Book Festival.

Ruszamy do Poznania, gdzie od 12 do 15 marca odbędą się targi designu i spotkania z projektantami ARENA DESIGN. W programie znajdziemy m.in.: wystawę "Zasoby. Od materiałów do produktów".To opowieść o początkach produktów, o budulcu, o materii, z której powstają rzeczy. O polskim przemyśle. Przedstawia kilka obiektów obrazując drogę, jaką przeszedł materiał, by stać się tym, co nazywamy produktem. O "Zasobach" opowiada Agata Nowotny – kuratorka wystawy. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 9 marca 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 9 marca 2019 >>>


Michał Margański wspólnie z Norbertem Borzymem przybliżają postać zmarłego niedawno Keith'a Flinta. Frontmen grupy The Prodigy początkowo był tancerzem i MC, który stworzył koncertowe wcielenie zespołu. Charakterystyczny w każdym wymiarze. To on wprowadził punkowe elementy do stylu The Prodigy – a to tylko początek fenomenu tego artysty. To także opowieść (kolejna w ostatnich miesiącach) o walce jaką prowadzą niektórzy z nas. Depresja to choroba demokratyczna. Być może – nie wiedząc o tym – codziennie spotykamy ludzi toczących z nią własną walkę. Pewnie naiwnie brzmi wezwanie to uważności i troski o innych, ale właśnie tego bardzo nam wszystkim potrzeba.

Jan Niebudek przygotował dla nas wybór premier teatralnych oraz opowieść o książce. Tym razem czytamy "Dni bez końca" Sebastiana Barrego. Głośna, przejmująca powieść dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera, za którą otrzymał prestiżową Costa Award, po raz drugi w karierze!

A ponieważ Agnieszka Obszańska odpoczywa dzisiejszy przegląd wydarzeń w telefonicznym skrócie przygotowała dla nas Wioletta Myszkowska! Jedziemy do Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego i do Lublina. A Paweł Drozd nadaje z Kolosów!

Na FB 24/7

do usłyszenia!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański,  Wioletta Myszkowska i Jan Niebudek  
Data emisji: 9.03.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.07


Czytaj także

Powoli

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:00
Soundlab – Festiwal Danuty Szaflarskiej – Daniel Jacewicz – Tatuażysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Final Call!

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 12:39
Trafostacja – Przegląd Filmów o Sztuce – A co wyście myślały – Czarny pokój i inne pokoje – Triennale Designu.
rozwiń zwiń