O sztuce. Z Zakopanego!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 15:00
Record Store Day – Przegląd Filmów o Sztuce – Organizm – Trebunie-Tutki – Czerwony Dwór – premiery teatralne.
Krupówki nocą, Zakopane
Krupówki nocą, ZakopaneFoto: Habrus Liudmila/Shutterstock

Droga do Zakopanego w deszczowym śniegu, gór nie widać, ale czujemy, że są :) Przyjechałyśmy na Przegląd Filmów o Sztuce, który odbywa się w tym roku po raz 22. Narodziła się przed półwieczem z inicjatywy Władysława Hasiora i Grzegorza Dubowskiego, reżysera, który sztukę uczynił tematem wielu swoich prac. Pierwszy festiwal odbył się w marcu 1968 roku, w latach 70 i 80 cieszył się ogromną popularnością i "umarł" w latach 90. Zakopiańskie Centrum Kultury reaktywowało festiwal po latach przerwy, najpierw zorganizowano dwie "sondażowe" edycje a od dwóch lat Przegląd ma ponownie formę konkursu. Wyniki poznamy dzisiaj, po godz. 18. O konkursowych filmach rozmawiamy z Janem Wierzejskim – jednym z jurorów konkursu. Ale na konkursie nasza rozmowa się nie kończy - wszak Jan jest także reżyserem, scenarzystą i autorem zdjęć filmów dokumentalnych. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 13 kwietnia 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 13 kwietnia 2019 >>>

Plakat promujący serial Przegląd Filmów o Sztuce (mat. prasowe) Plakat promujący serial Przegląd Filmów o Sztuce (mat. prasowe)

Okładka płyty "Czy też tak masz?" grupy Organizm (mat. prasowe) Okładka płyty "Czy też tak masz?" grupy Organizm (mat. prasowe)

Konkursowi towarzyszą pokazy filmów, spotkania z publicznością. Wczoraj zakopiańska publiczność oglądała w studyjnym kinie Miejsce "Księcia i Dybuka", znakomity film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Po pokazie dyskusja była bardzo emocjonująca! Jeden z jej bohaterów, montażysta filmu Andrzej Dąbrowski jest naszym gościem. Nie tylko filmowo! Zespół Andrzeja  Organizm – właśnie wydał nową płytę. Łączymy zatem dwa światy.

Zresztą to także bardzo muzyczne wydanie programu! Nie zapominamy o dzisiejszym święcie płyty winylowej – na całym świecie trwa wszak Record Store Day. Michał Margański wspólnie z Mieczysławem Stochem, kolekcjonerem płyt, doradzają, jak kupować te używane. Odwiedza nas Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, człowiek gawęda i człowiek muzyka :) Gdy przed rokiem Krzysztof zaczął swoją opowieść o muzyce i górach, to od razu wiedziałyśmy, że będziemy się spotykać podczas każdej kolejnej audycji z Zakopanego. 


Plakat promujący Salon Marcowy 2019 (mat. prasowe) Plakat promujący Salon Marcowy 2019 (mat. prasowe)

Co jeszcze? Przede wszystkim spotkania. Anna Wende-Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, mówi o planach związanych ze 130. urodzinami muzeum! Beata Majcher, dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Kultury, wprowadza nas w plany kulturalne miasta. Zwiedzamy wystawę Salon Marcowy 2019, prezentowaną w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. O rysunkach i grafikach Gielniaka, Kulisiewicza i Skoczylasa opowiada nam Lidia Rosińska, wicedyrektor galerii i rzeźbiarka (absolwentka słynnego liceum Kenara i studentka Adama Myjaka).

Odwiedzamy Czerwony Dwór, miejsce znane wszystkim mieszkańcom Zakopanego – większość chodziła tu do przedszkola :) Opowiada dla nas Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane. Bezsprzecznie to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela projektowanej przez Stanisława Witkiewicza "Koliby". Dom nosił początkowo nazwę "Władysławka" od imienia męża Lewandowskiej. W 1904 roku zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się "zakopiański Belweder" w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz  stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go "Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej". Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz. Bywali u Szymanowskiego m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy oraz wielu innych ludzi ze świata kultury. Mniej więcej w połowie lat 20 XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na "Czerwony Dwór". Nazwa przetrwała do dziś. Po II wojnie światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W roku 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą.


Czerwony Dwór w Zakopanem (mat. promocyjne) Czerwony Dwór w Zakopanem (mat. promocyjne)

Jan Niebudek przygotował przegląd teatralnych premier, a Agnieszka Obszańska biegnie przez świat w telefonicznym skrócie. Dzisiaj Kielce, Kraków i Poznań.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek 
Data emisji: 13.04.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.09