X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kalejdoskop

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 15:00
Sorge – Rząsa – Prototypy – Kalejdoskop – Kino 89+ – Tadeusz Sumiński – Music for night people.
Tadeusz Suminski,  Gory Changajskie, Mongolia, 1966  Tad BonieckiFundacja Archeologia Fotografii
Tadeusz Sumiński, Góry Changajskie, Mongolia, 1966 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii Foto: Tadeusz Sumiński, Bananowce w Malabo (Gwinea Równikowa), 1962 © Tad Boniecki Fundacja Archeologia Fotografii

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Bielska-Białej i Galerii Bielskiej BWA, gdzie trwa wystawa prac jednego z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy, Antoniego Rząsy. Prace pochodzą z Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem i jest to największa jak dotąd prezentacja rzeźb słynnego zakopiańskiego artysty. O tym, co zobaczymy na miejscu, opowiada u nas Marcin Rząsa – syn, także artysta i kurator wystawy. Agnieszka Szydłowska wybrała 16. edycję festiwalu "Kalejdoskop".To międzynarodowy festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. Cztery dni festiwalu to przegląd wyjątkowych spektakli tanecznych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących: wystaw, warsztatów, instalacji oraz spotkań i dyskusji. "Kalejdoskop" jest największą imprezą, promującą najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. U nas opowiada Karolina Garbacik, dyrektorka festiwalu.


Plakat promujący 16. Festiwal Kalejdoskop Plakat promujący 16. Festiwal KalejdoskopZaglądamy do MS2 w Łodzi, gdzie trwa kolejna odsłona projektu Prototypy. To cykl wystaw testujących tytułowe pojęcie na materiale z kolekcji Muzeum Sztuki. W jego ramach zaproszeni artyści i artystki używają dzieł z zasobów muzealnych do uruchomienia ich w innych, nowych kontekstach. Aktualna odsłona nosi tytuł Codex Subpartum, a tworzy ją zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego. Na miejscu nie spodziewajmy się klasycznej wystawy, to raczej rozpisana na tygodnie fuzja dźwięku i obrazu, a o tym, jak możemy jej doświadczać, opowiada Agnieszce Obszańskiej Michał Libera – współtwórca CODEX SUBPARTUM.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 4 maja 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 4 maja 2019 >>>

Zapraszamy na rozmowę o Polsce, której kolejne odsłony i tematy prowokują polskie filmy. KINO 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy rodzimej kinematografii przyglądać można się temu, jak zmieniała się Polska, a jak sama filmowa forma i jakie mechanizmy organizowały codzienne życie po przełomie 1989 roku. Cykl ułożony jest tematami, które na warsztat najczęściej brali polscy twórcy: od nadchodzącego kapitalizmu, po pokolenie X, fenomen disco polo czy rozterki emigracyjne. Program uzupełniają projekcje kultowych filmów gatunkowych oraz spotkania z twórcami i badaczami m.in. socjologami, historykami, kulturoznawcami, filozofami. A wszystko w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, wstęp wolny! I nie zapominamy o bogactwie portalu ninateka.pl… Opowiadają Ania Witek i Tomasz Kolankiewicz.

Zaglądamy też do Galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie na bardzo ciekawą wystawę zdjęć z archiwum Tadeusza Sumińskiego. To znakomity, choć stojący w cieniu polskich ikon fotografii artysta, który niewątpliwie zasługuję na większą uwagę. Stąd nasza wyprawa na wystawę Tadeusza Sumińskiego "Z notatnika fotografa", która jest subiektywną selekcją zapisków fotograficznych z podróży. Najstarsze prace pochodzą z wyjazdów do Włoch i Hiszpanii z 1957 roku, kiedy autor zaczynał pracę fotografa i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1961 roku Sumiński rozpoczął intensywną pracę jako etatowy reporter miesięcznika "Polska" dla krajów Afryki i Azji. Wówczas realizował różnorodne zadania fotograficzne, w których dominowała fotografia przemysłowa. W związku z zatrudnieniem w miesięczniku odbył podróż do Gwinei, Nigerii i Maroka w 1962 roku; później pojechał także do Mongolii (1966), gdzie powstało kilka ulubionych przez niego zdjęć, które umieszczał stale w swoim portfolio. Zdjęcia z Mongolii także zobaczymy na wystawie, a o tym co jeszcze czeka nas w Galerii FAF w Warszawie opowiada Marta Przybyło.

Okładka książki "Sorge" Okładka książki "Sorge"

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Lublin, Poznań i Tarnów. Michał Margański oprowadza nas po świecie muzycznej współpracy Daniela Drumza i Mr. Krime'a. Pretekstem jest druga odsłona pod tytułem Music For Night People (Part 2). Jan Niebudek tradycyjnie dba o najnowsze informacje ze świata teatru oraz przedstawia książkę. Dzisiaj "Sorge" Aleksandry Zielińskiej. Tytuł to nazwa małego miasteczka, w którym mieszkają bohaterki opowieści, nazwa znacząca – przywołująca melancholię i smutek.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek 
Data emisji: 4.05.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.08