Kalejdoskop

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 15:00
Sorge – Rząsa – Prototypy – Kalejdoskop – Kino 89+ – Tadeusz Sumiński – Music for night people.
Tadeusz Suminski,  Gory Changajskie, Mongolia, 1966  Tad BonieckiFundacja Archeologia Fotografii
Tadeusz Sumiński, Góry Changajskie, Mongolia, 1966 © Tad Boniecki/Fundacja Archeologia Fotografii Foto: Tadeusz Sumiński, Bananowce w Malabo (Gwinea Równikowa), 1962 © Tad Boniecki Fundacja Archeologia Fotografii

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Bielska-Białej i Galerii Bielskiej BWA, gdzie trwa wystawa prac jednego z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy, Antoniego Rząsy. Prace pochodzą z Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem i jest to największa jak dotąd prezentacja rzeźb słynnego zakopiańskiego artysty. O tym, co zobaczymy na miejscu, opowiada u nas Marcin Rząsa – syn, także artysta i kurator wystawy. Agnieszka Szydłowska wybrała 16. edycję festiwalu "Kalejdoskop".To międzynarodowy festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. Cztery dni festiwalu to przegląd wyjątkowych spektakli tanecznych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących: wystaw, warsztatów, instalacji oraz spotkań i dyskusji. "Kalejdoskop" jest największą imprezą, promującą najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. U nas opowiada Karolina Garbacik, dyrektorka festiwalu.


Plakat promujący 16. Festiwal Kalejdoskop Plakat promujący 16. Festiwal KalejdoskopZaglądamy do MS2 w Łodzi, gdzie trwa kolejna odsłona projektu Prototypy. To cykl wystaw testujących tytułowe pojęcie na materiale z kolekcji Muzeum Sztuki. W jego ramach zaproszeni artyści i artystki używają dzieł z zasobów muzealnych do uruchomienia ich w innych, nowych kontekstach. Aktualna odsłona nosi tytuł Codex Subpartum, a tworzy ją zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego. Na miejscu nie spodziewajmy się klasycznej wystawy, to raczej rozpisana na tygodnie fuzja dźwięku i obrazu, a o tym, jak możemy jej doświadczać, opowiada Agnieszce Obszańskiej Michał Libera – współtwórca CODEX SUBPARTUM.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 4 maja 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 4 maja 2019 >>>

Zapraszamy na rozmowę o Polsce, której kolejne odsłony i tematy prowokują polskie filmy. KINO 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy rodzimej kinematografii przyglądać można się temu, jak zmieniała się Polska, a jak sama filmowa forma i jakie mechanizmy organizowały codzienne życie po przełomie 1989 roku. Cykl ułożony jest tematami, które na warsztat najczęściej brali polscy twórcy: od nadchodzącego kapitalizmu, po pokolenie X, fenomen disco polo czy rozterki emigracyjne. Program uzupełniają projekcje kultowych filmów gatunkowych oraz spotkania z twórcami i badaczami m.in. socjologami, historykami, kulturoznawcami, filozofami. A wszystko w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, wstęp wolny! I nie zapominamy o bogactwie portalu ninateka.pl… Opowiadają Ania Witek i Tomasz Kolankiewicz.

Zaglądamy też do Galerii Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie na bardzo ciekawą wystawę zdjęć z archiwum Tadeusza Sumińskiego. To znakomity, choć stojący w cieniu polskich ikon fotografii artysta, który niewątpliwie zasługuję na większą uwagę. Stąd nasza wyprawa na wystawę Tadeusza Sumińskiego "Z notatnika fotografa", która jest subiektywną selekcją zapisków fotograficznych z podróży. Najstarsze prace pochodzą z wyjazdów do Włoch i Hiszpanii z 1957 roku, kiedy autor zaczynał pracę fotografa i został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1961 roku Sumiński rozpoczął intensywną pracę jako etatowy reporter miesięcznika "Polska" dla krajów Afryki i Azji. Wówczas realizował różnorodne zadania fotograficzne, w których dominowała fotografia przemysłowa. W związku z zatrudnieniem w miesięczniku odbył podróż do Gwinei, Nigerii i Maroka w 1962 roku; później pojechał także do Mongolii (1966), gdzie powstało kilka ulubionych przez niego zdjęć, które umieszczał stale w swoim portfolio. Zdjęcia z Mongolii także zobaczymy na wystawie, a o tym co jeszcze czeka nas w Galerii FAF w Warszawie opowiada Marta Przybyło.

Okładka książki "Sorge" Okładka książki "Sorge"

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Lublin, Poznań i Tarnów. Michał Margański oprowadza nas po świecie muzycznej współpracy Daniela Drumza i Mr. Krime'a. Pretekstem jest druga odsłona pod tytułem Music For Night People (Part 2). Jan Niebudek tradycyjnie dba o najnowsze informacje ze świata teatru oraz przedstawia książkę. Dzisiaj "Sorge" Aleksandry Zielińskiej. Tytuł to nazwa małego miasteczka, w którym mieszkają bohaterki opowieści, nazwa znacząca – przywołująca melancholię i smutek.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek 
Data emisji: 4.05.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.08