Tropicale

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:00
Z bliska/Z daleka – Nakład własny – Nowe Formy Teatru – Tropicale – Lalka też człowiek – Jazz Jamboree.
Zdjęcie z książki Tropicale  K.  Jędrzejewskiej-Szmek i Ł. Gniadka
Zdjęcie z książki "Tropicale" K. Jędrzejewskiej-Szmek i Ł. GniadkaFoto: Władysław Michał Zaleski

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca mapę "Z bliska/Z daleka", czyli polsko-angielski przewodnik po poznańskim street-arcie. To 94 powody, by wyjść z domu i odkryć zupełnie nowe oblicze Poznania – 68 punktów z muralami i graffiti, 17 działających reklam neonowych oraz 9 starych szyldów i napisów reklamowych, a o mapie opowiada u nas Tomasz Bombrych.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 5 października >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 5 października >>>

Agnieszka Szydłowska wybrała Nakład własny #2. To druga edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Kultury Wizualnej Chmura, którego celem jest popularyzacja niezależnego artystycznego rynku wydawniczego oraz metod jego archiwizowania i bezpłatnego upowszechniania.

Mural przy ul. Szewskiej w Poznaniu Mural przy ul. Szewskiej w Poznaniu

Naszym gościem jest dzisiaj Krzysztof Popiołek z Mazowieckiego Instytutu Kultury koordynujący projekt Nowe Formy Teatru. Ma to być miejsce swobodnego poszukiwania nowych form artystycznego wyrazu w złożonej rzeczywistości. Inaugurację projektu rozpocznie wykład napisany specjalnie na tę okazję przez Olgę Tokarczuk pt. "Bezradność narracyjna". Nowa dolegliwość ludzkości? Następnie odbędzie się rozmowa z udziałem zaproszonych reżyserów teatralnych i filmowych.

Plakat promujący projekt "Nowe Formy Teatru" Plakat promujący projekt "Nowe Formy Teatru"

Agnieszka Obszańska zabiera nas w tropikalną podróż wraz Krystyną Jędrzejewską-Szmek i Łukaszem Gniadkiem – autorami książki "Tropicale". To nieco przewrotna, wielowarstwowa opowieść, która wychodzi od pewnej gigantycznej kolekcji. Tytuł książki wziął się od nazwy kolekcji rycin pochodzących z przełomu XIX i XX w. przedstawiających rośliny, które zgromadził jeden z najsłynniejszych polskich duchownych – ksiądz Władysław Michał Zaleski, zwany "ojcem kleru indyjskiego". Wydawnictwo nawiązuje do klasycznych albumów botanicznych, prowadząc jednocześnie grę z konwencją takiej formy. Zastosowana w niej została oprawa japońska, w której wewnętrzne strony kartek kryją drugą, równoległą historie. Książka prezentuje niewielki wycinek liczącej ponad trzydzieści tysięcy rycin kolekcji Flore Tropicale, jednocześnie czyniąc z tego pretekst do spojrzenia w przeszłość na skomplikowane relacje między Europą i Orientem na styku kultur i cywilizacji. Odrywanie kolejnych warstw i znaczeń w "Tropicalach" to fascynująca przygoda!

 "Tropicale"  K.  Jędrzejewskiej-Szmek i Ł. Gniadka "Tropicale" K. Jędrzejewskiej-Szmek i Ł. Gniadka

W telefonicznym skrócie mkniemy przez SzczecinRadomsko i Tarnów. Jan Niebudek przygotował dla nas przegląd wydarzeń teatralnych oraz zaproszenie na festiwal "Lalka też człowiek". To kolejna odsłona międzynarodowej imprezy, która prezentuje najlepsze spektakle lalkowe dla widzów dorosłych. Michał Margański także opowiada o wydarzeniu z długą tradycją. Dokładnie 60 lat kończy rozpoczynający się 24 października festiwal Jazz Jamboree. Mamy zaproszenia!

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 5.10.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.10

Czytaj także

Przemarsz Superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:00
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów – Sopocianie – Noc Księgrań – Piłsudski – Kinomural.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próba przeczekania wiatru

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 15:00
Psychedelic Jet Lag – urodziny Stanisława Lema – Galeria Archeologia Fotografii w Warszawie – Mała Gala 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – Festiwal Górski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozwólcie pieskom

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 15:00
Ninateka – Avant Art 2019 – nowa książka Bolesława Chromrego – CK ZAMEK – Eklektik Session.
rozwiń zwiń