Kulturyści na start!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:00
Dzisiaj kalejdoskop zdarzeń dzięki magii radia. Oraz przedstawiamy nominacje do naszego honorowego tytułu Kulturysty.
Kulturysta Roku
Kulturysta RokuFoto: Jarema Drogowski

Dawno, dawno temu za górami i za lasami redakcja RDK-u postanowiła podsumowywać mijające lata. Tak narodził się Plebiscyt, który i w tym roku czeka na słuchaczy. A my czekamy na głosujących. Wyniki poznamy 11 stycznia. Równie dawno temu redakcja RDK zrozumiała, że trzy kategorie to za mało by doceniać tych bez których nic się dzieje – ludzi kultury. Działacze i działaczki, siłacze i siłaczki – trzeba mieć wiele talentów i wielką siłę by zajmować się kulturą. Zwłaszcza poza głównym nurtem. Zwłaszcza z dala od dużych miast. Tak powstały nasze honorowe nagrody - do tej pory tytuł Kulturysty Roku przyznaliśmy Cecylii Malik, Honzie Zamojskiemu, Danielowi Rycharskiemu, Monice Wolańskiej, Michałowi Szladze, Iwonie Furmańczyk, Agnieszce Pajączkowskiej, Ewie Langer i Danielowi Jacewiczowi (2018). Daniel Jacewicz to reżyser teatralny, aktor, animator kultury działający w Goleniowie, a tytuł przyznałyśmy za Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie, sumę wielu działań Teatru Brama, założonego przez Daniela Jacewicza w 1996 r. Za pracę teatralną włączającą lokalną społeczność, działania pobudzające do aktywności mieszkańców i budujące kapitał kulturowy. Za siłę i konsekwencję w tworzeniu wspólnoty, nie tylko artystycznej". Dzisiaj przedstawiamy nominowanych za rok 2019!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 28 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 28 grudnia >>>

Justyna Sobczyk - pedagożka teatru i reżyserka. Założycielka Teatru 21 i współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

Justyna Sobczyk Justyna Sobczyk  Foto: mat. promocyjne

Nominowana za twórcze wykorzystywanie starannej edukacji i doświadczenia na rzecz zmieniania świata. Orężem tej walki jest teatr, jako przestrzeń wymiany poglądów, oswajania lęków czy spotkania z innością. W każdej ze swoich ról – czy to jako prowadząca Teatr 21, czy to jako reżyserka spektakli dla młodej widowni czy to w pracy naukowej ciekawość i szacunek dla człowieka stawia na pierwszym miejscu.


Tytus Szabelski - fotograf, atysta wizualny i kurator

Tytus Szabelski Tytus Szabelski  Foto: mat. promocyjne

Nominowany za akcje artystyczne zaangażowane społecznie i opowiadanie językiem sztuki o nierównościach i wykluczeniach. Za tropienie zapomnianych, zepchniętych na margines narracji, badanie napięć społeczno-politycznych i tworzenie na polu sztuki przestrzeni do porozumienia. Za kolektywne działania z małymi społecznościami i wystawę "Park 1963-2019" w przestrzeni klatek schodowych jednego bloku w Poznaniu.

Daniel Brożek aka Czarny Latawiec - zajmuje się sztuką dźwięku. Twórca instalacji dźwiękowych, kurator , teoretyk i krytyk muzyczny

Daniel Brożek Daniel Brożek  Foto: Jerzy Wypych

Nominowany za poszerzanie naszej wrażliwości i otwieranie na przebogaty świat dźwięków. Za erudycję, polot i konsekwencję w przybliżaniu tajników sztuki dźwiękowej. Za wszechstronne działania w różnych przestrzeniach, dzięki którym możemy doświadczyć i usłyszeć więcej i w końcu za scenę dźwiękową  na Przeglądzie Sztuki Survival oraz cykl Canti Spazializzati we Wrocławiu.

Diana Lelonek - artystka wizualna i aktywistka. Porusza się pomiędzy fotografią, instalacją i performensem

Diana Lelonek Diana Lelonek  Foto: Yulia Krivich

Nominowana za działania na przecięciu wielu mediów, które poruszają ważne, aktualne tematy i prowokują do dyskusji o współczesnych zagrożeniach. Za konsekwentne zgłębianie relacji człowieka z naturą i uporczywe przypominanie, że my – ludzie jesteśmy elementem większej układanki. Za aktywizm ekologiczny, akcje artystyczne, które wychodzą poza mury galerii i prowokują odbiorców do wspólnego działania. Za to, że oddała głos lodowcom i słowikowi.

Krzysztof Czyżewski - animator kultury, poeta i  eseista , współtwórca  Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

Krzysztof Czyżewski Krzysztof Czyżewski  Foto: mat. promocyjne

Nominowany za konsekwentne działania na pograniczu sztuki, literatury, teatru, muzyki i wielu innych dziedzin, które prowadzone są z lokalną społecznością, a wykraczają znacznie dalej, poza granice Sejn. Za pracę u podstaw i wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy różnymi kulturami, religiami i narracjami historycznymi. Za Ośrodek "Pogranicze", które jest miejscem spotkań i w którym wybrzmiewa wiele głosów i historii.

Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie  Foto: mat. promocyjne

Poza tym przebiegniemy przez mijający rok przykładając ucho do wydarzeń, które omawialiśmy i miejsc, które odwiedzaliśmy. Wspomnimy Mieczysława Wajneberga w roku jego 100 urodzin. Przypomnimy o kolekcji dzieł Augusta Zamoyskiego, wystawie Filipa Ignatowicza, żywej bibliotece na festiwalu Up To Date w Białymstoku.

Up To Date Białystok Up To Date Białystok

Wyprawimy się do Kyoto, na wystawę Daniela Rycharskiego w MSNie oraz do świata kobiet za sprawą książki "A co wyście myślały" Aleksandry Zbroji i Agnieszki Pajączkowskiej. A jak zdążymy to Beata Geppert raz jeszcze opowie o tym jak tłumaczyła "Serotoninę" Houellebecqa. Pamiętamy także o 35 urodzinach Anteny Krzyku oraz o tym, że rok 2019 jest Rokiem Rdzennych Języków UNESCO.


"A co wyście myślały" Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Poznańskie "A co wyście myślały" Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Poznańskie  Foto: mat. promocyjne

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
28.12.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.08

Czytaj także

Czuły narrator

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 15:00
Olga Tokarczuk – Kazimierz Moczarski – Zadie Smith – R.H. Quaytman – Witold Lipiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Luxe

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:00
Osiecka De Luxe – Targi Małych Wydawców – Boska Komedia – Siostra Bogów – Zamiana Ustawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plebiscyt "Radiowego domu kultury". Rusza głosowanie!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 15:00
Zapraszamy do głosowania w corocznym plebiscycie "Radiowego domu kultury". Wybieramy najlepszą książkę, płytę i najważniejsze wydarzenie kulturalne mijającego roku. 
rozwiń zwiń