X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulturyści na start!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:00
Dzisiaj kalejdoskop zdarzeń dzięki magii radia. Oraz przedstawiamy nominacje do naszego honorowego tytułu Kulturysty.
Kulturysta Roku
Kulturysta RokuFoto: Jarema Drogowski

Dawno, dawno temu za górami i za lasami redakcja RDK-u postanowiła podsumowywać mijające lata. Tak narodził się Plebiscyt, który i w tym roku czeka na słuchaczy. A my czekamy na głosujących. Wyniki poznamy 11 stycznia. Równie dawno temu redakcja RDK zrozumiała, że trzy kategorie to za mało by doceniać tych bez których nic się dzieje – ludzi kultury. Działacze i działaczki, siłacze i siłaczki – trzeba mieć wiele talentów i wielką siłę by zajmować się kulturą. Zwłaszcza poza głównym nurtem. Zwłaszcza z dala od dużych miast. Tak powstały nasze honorowe nagrody - do tej pory tytuł Kulturysty Roku przyznaliśmy Cecylii Malik, Honzie Zamojskiemu, Danielowi Rycharskiemu, Monice Wolańskiej, Michałowi Szladze, Iwonie Furmańczyk, Agnieszce Pajączkowskiej, Ewie Langer i Danielowi Jacewiczowi (2018). Daniel Jacewicz to reżyser teatralny, aktor, animator kultury działający w Goleniowie, a tytuł przyznałyśmy za Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie, sumę wielu działań Teatru Brama, założonego przez Daniela Jacewicza w 1996 r. Za pracę teatralną włączającą lokalną społeczność, działania pobudzające do aktywności mieszkańców i budujące kapitał kulturowy. Za siłę i konsekwencję w tworzeniu wspólnoty, nie tylko artystycznej". Dzisiaj przedstawiamy nominowanych za rok 2019!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 28 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 28 grudnia >>>

Justyna Sobczyk - pedagożka teatru i reżyserka. Założycielka Teatru 21 i współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

Justyna Sobczyk Justyna Sobczyk  Foto: mat. promocyjne

Nominowana za twórcze wykorzystywanie starannej edukacji i doświadczenia na rzecz zmieniania świata. Orężem tej walki jest teatr, jako przestrzeń wymiany poglądów, oswajania lęków czy spotkania z innością. W każdej ze swoich ról – czy to jako prowadząca Teatr 21, czy to jako reżyserka spektakli dla młodej widowni czy to w pracy naukowej ciekawość i szacunek dla człowieka stawia na pierwszym miejscu.


Tytus Szabelski - fotograf, atysta wizualny i kurator

Tytus Szabelski Tytus Szabelski  Foto: mat. promocyjne

Nominowany za akcje artystyczne zaangażowane społecznie i opowiadanie językiem sztuki o nierównościach i wykluczeniach. Za tropienie zapomnianych, zepchniętych na margines narracji, badanie napięć społeczno-politycznych i tworzenie na polu sztuki przestrzeni do porozumienia. Za kolektywne działania z małymi społecznościami i wystawę "Park 1963-2019" w przestrzeni klatek schodowych jednego bloku w Poznaniu.

Daniel Brożek aka Czarny Latawiec - zajmuje się sztuką dźwięku. Twórca instalacji dźwiękowych, kurator , teoretyk i krytyk muzyczny

Daniel Brożek Daniel Brożek  Foto: Jerzy Wypych

Nominowany za poszerzanie naszej wrażliwości i otwieranie na przebogaty świat dźwięków. Za erudycję, polot i konsekwencję w przybliżaniu tajników sztuki dźwiękowej. Za wszechstronne działania w różnych przestrzeniach, dzięki którym możemy doświadczyć i usłyszeć więcej i w końcu za scenę dźwiękową  na Przeglądzie Sztuki Survival oraz cykl Canti Spazializzati we Wrocławiu.

Diana Lelonek - artystka wizualna i aktywistka. Porusza się pomiędzy fotografią, instalacją i performensem

Diana Lelonek Diana Lelonek  Foto: Yulia Krivich

Nominowana za działania na przecięciu wielu mediów, które poruszają ważne, aktualne tematy i prowokują do dyskusji o współczesnych zagrożeniach. Za konsekwentne zgłębianie relacji człowieka z naturą i uporczywe przypominanie, że my – ludzie jesteśmy elementem większej układanki. Za aktywizm ekologiczny, akcje artystyczne, które wychodzą poza mury galerii i prowokują odbiorców do wspólnego działania. Za to, że oddała głos lodowcom i słowikowi.

Krzysztof Czyżewski - animator kultury, poeta i  eseista , współtwórca  Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

Krzysztof Czyżewski Krzysztof Czyżewski  Foto: mat. promocyjne

Nominowany za konsekwentne działania na pograniczu sztuki, literatury, teatru, muzyki i wielu innych dziedzin, które prowadzone są z lokalną społecznością, a wykraczają znacznie dalej, poza granice Sejn. Za pracę u podstaw i wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy różnymi kulturami, religiami i narracjami historycznymi. Za Ośrodek "Pogranicze", które jest miejscem spotkań i w którym wybrzmiewa wiele głosów i historii.

Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie Festiwal "Ludzka Mozaika" w Goleniowie  Foto: mat. promocyjne

Poza tym przebiegniemy przez mijający rok przykładając ucho do wydarzeń, które omawialiśmy i miejsc, które odwiedzaliśmy. Wspomnimy Mieczysława Wajneberga w roku jego 100 urodzin. Przypomnimy o kolekcji dzieł Augusta Zamoyskiego, wystawie Filipa Ignatowicza, żywej bibliotece na festiwalu Up To Date w Białymstoku.

Up To Date Białystok Up To Date Białystok

Wyprawimy się do Kyoto, na wystawę Daniela Rycharskiego w MSNie oraz do świata kobiet za sprawą książki "A co wyście myślały" Aleksandry Zbroji i Agnieszki Pajączkowskiej. A jak zdążymy to Beata Geppert raz jeszcze opowie o tym jak tłumaczyła "Serotoninę" Houellebecqa. Pamiętamy także o 35 urodzinach Anteny Krzyku oraz o tym, że rok 2019 jest Rokiem Rdzennych Języków UNESCO.


"A co wyście myślały" Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Poznańskie "A co wyście myślały" Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Poznańskie  Foto: mat. promocyjne

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
28.12.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.08

Czytaj także

Czuły narrator

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 15:00
Olga Tokarczuk – Kazimierz Moczarski – Zadie Smith – R.H. Quaytman – Witold Lipiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Luxe

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:00
Osiecka De Luxe – Targi Małych Wydawców – Boska Komedia – Siostra Bogów – Zamiana Ustawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plebiscyt "Radiowego domu kultury". Rusza głosowanie!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 15:00
Zapraszamy do głosowania w corocznym plebiscycie "Radiowego domu kultury". Wybieramy najlepszą książkę, płytę i najważniejsze wydarzenie kulturalne mijającego roku. 
rozwiń zwiń