Zdjęcie za opowieść. "Wędrowny Zakład Fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 14:00
– To jest opowieść o pograniczu bardzo współczesnego państwa, w którym ścierają się różne opowieści, poglądy, przekonania i reakcje na spotkanie z kimś takim jak ja, kimś, kto składa wizytę nieproszony – mówiła w Trójce Agnieszka Pajączkowska, autorka  książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny" którą zdobyła tytuł "Kulturystki Roku" w RDK-owym Plebiscycie.
Audio
  • Rozmowa z "Kulturystką Roku" A. Pajączkowską część 1 (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • Rozmowa z "Kulturystką Roku" A. Pajączkowską część 2 (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Agnieszka Pajączkowska
Agnieszka PajączkowskaFoto: mat. promocyjne

Agnieszka Pajączkowska – "Wędrowny zakład fotograficzny", Wydawnictwo Czarne Agnieszka Pajączkowska – "Wędrowny zakład fotograficzny", Wydawnictwo Czarne

Agnieszka Pajączkowska jest kulturoznawczynią, badaczką historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczynią projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorką kultury, kuratorką, tutorką i coachem, absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorką tekstów naukowych i reportaży. Książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny" jest swoistym zwieńczeniem jej własnego projektu o tym samym tytule. Na czym polegało to przedsięwzięcie?

– Przez pięć letnich sezonów podróżowałam wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, oferując mieszkańcom przygranicznych wiosek portret fotograficzny w zamian za coś do jedzenia lub za opowieść. To działanie nawiązywało do dawnej praktyki wędrownych fotografów. Zastanawiałam się, czy w 2012 roku, gdy ruszałam z tym projektem, jest możliwe, aby spotkać osoby, które mogą potrzebować zdjęcia. Nie chciałam tak jak dawni fotografowie robić zdjęcia w zamian za pieniądze, tylko za jedzenie – coś, czego potrzebowałam, będąc w drodze, a przede wszystkim w zamian za opowieści, które są dobrem niematerialnym i przez to szczególnie dla mnie ważnym i cennym – opowiadała Agnieszka Pajączkowska w rozmowie z Agnieszką Obszańską.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Prowadzi: 
Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska
Gość: Agnieszka Pajączkowska (kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, animatorka kultury, autorka książki "Wędrowny zakład fotograficzny")
Data emisji: 01.02.2020 
Godziny emisji: 13:40, 13:50

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Aktor widzi widza

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:00
A widz widzi aktora. To jedna z "21 myśli o teatrze". Teatr 21 to tym razem nasze główne danie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tekściarski mindfulness duetu Bisz/Radex

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:45
– Bardzo inspirują mnie rozmowy. Lubię słuchać rozmów sąsiadów i pasażerów w komunikacji miejskiej. To są światy, do których w swoim domu nie mam dostępu i które są bardzo zaskakujące – mówił Radek Łukasiewicz, producent, refrenista i połowa tandemu Bisz/Radex, którego album "Duch Oporu" zwyciężył w tegorocznym plebiscycie "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędrowny zakład

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 15:00
Agnieszka Pajączkowska – Danuta Szaflarska – Magda Umer – Zuzanna Łapicka – Nyege Nyege.
rozwiń zwiń