Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Nowy Teatr na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 15:00
Kolejne informacje dotyczące Projektu Sztuka 2012 przedstawił Mikołaj Ziółkowski na antenie radiowej Trójki.
Audio
Publiczność pod główną sceną festiwalu Opener
Publiczność pod główną sceną festiwalu Open'erFoto: facebook.com/openerfestival

Rok 2012 to rok, w którym festiwal Open'er poszerza swoją formułę o Projekt Sztuka. Mikołaj Ziółkowski przedstawił kolejnych bohaterów tego projektu. Obok filmów dokumentalnych Planet Doc oraz Maurycego Gomulickiego na festiwalu zobaczymy /przeżyjemy to, co przygotują dla nas Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Nowy Teatr z Warszawy.

Joanna Mytkowska, Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie tak opisuje współpracę z muzycznym festiwalem:
- Dla nas to jest bardzo ciekawe zadanie. Sztuka współczesna jest taką dziedziną, która łączy wiele rozmaitych pól, a muzyka popularna jest jednym z podstawowych materiałów dla prac artystów. Mieliśmy raczej nadmiar pomysłów. Szczegółów jeszcze nie chcemy zdradzać, ale skupiliśmy się na dwóch zasadniczych wątkach. Pierwszym są artyści, którzy kręcą i kręcili teledyski - chcemy pokazać wybór filmów do muzyki, wybór teledysków, z ostatnich 10 lat. To są często prace bardzo znanych artystów.
Drugi obszar to instalacje, gdzie muzyka i cała kultura muzyczna są przedmiotem refleksji artystycznej. Kuratorką projektu na Open'erze jest Natalia Sielewicz, młoda dziewczyna, która ostatnio pracowała w Los Angeles.

Mikołaj Ziółkowski dodał, że organizatorom bardzo zależy na tym, aby na festiwalu powstała realna przestrzeń, oddzielona od reszty festiwalu. W tym celu zaadoptowany zostanie jeden z bunkrów znajdujących się na terenie lotniska, powstanie przestrzeń Muzeum.

Kolejnym wątkiem Projektu Sztuka, przedstawionym przez Piotra Gruszczyńskiego - dramaturga Nowego Teatru w Warszawie jest teatr. Podczas festiwalu zobaczymy dwa przedstawienia, jedno w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, drugie zaś to przedstawienie zrealizowane przez Gob Squad.

- Jest to wielka szansa dla teatru, my wierzymy, że teatr ma o wiele większe możliwości i może mieć szerszą publiczność niż ma na codzień. Narażamy się czy też ekscytująco wystawiamy na publiczność przypadkową. To nam się bardzo podoba. Jak przygotować się na taką imprezę? Chcielibyśmy pokazać taki rodzaj teatru, który już dawno przekroczył tradycyjne ramy, teatru obojętnego na podział na scenę i widownię. Szukaliśmy zjawisk wykraczających poza tetar reprezentacji - opowiadał Piotr Gruszczyński.

- Gob Squad  to grupa artystów z Niemiec i Wielkiej Brytanii, od kilkunastu lat działają tak, że wybierają jakiś teatr, z którym przygotowują przedstawienie. Tym razem to teatar z Gandawy, pokażemy na Open'erze ich realizację "Before your very eyes". Forma oraz treść tego spektaklu, w którym biorą udział dzieci w wieku od 10 do 15 lat bardzo pasuje do charakteru spotkania jakim jest festiwal muzyczny - dodał Gruszczyński.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gośćmi Radiowego Domu Kultury! Kolejne - tym razem muzyczne- wiadomości o festiwalu Open'er już 29 lutego!

 

as

Czytaj także

Projekt SZTUKA na Open'erze 2012

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 11:22
Poznaliśmy pierwsze szczegóły związane z nową przestrzenią gdyńskiego festiwalu. Wiemy już, że na uczestników Open'er Festival 2012 czekać będą Alter Kino i Galeria Open'era, w której jako pierwszy zaprezentuje się Maurycy Gomulicki.
rozwiń zwiń