"Jonny odmłodził Pendereckiego o 20 lat"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 23:00
Słuchacze Trójki jako pierwsi poznali płytę Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda. A Filip Berkowicz opowiedział w "Radiowym Domu Kultury" o kulisach przedsięwzięcia.
Audio
  • Filip Berkowicz w Radiowym Domu Kultury, część 1.
  • Filip Berkowicz w Radiowym Domu Kultury, część 2.

- Po tym, jak sześć tysięcy młodych ludzi oklaskiwało jego utworu sprzed pół wieku, Krzysztof Penderecki powiedział, że czuje się o dwadzieścia lat młodszy - wspomina gość Trójki wyjątkowy koncert, kóry odbył się na zeszłorocznym Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. - Utwory, jak "Tren ofiarom Hiroszimy" i "Polymorphia", okazują się zaskakująco rewolucyjne i aktualne. Ich echa wciąż odnaleźć można w dokonaniach współczesnych twórców muzyki alternatywnej i elektornicznej.

Dwóch z nich - Aphex Twin oraz Jonny Greenwood - stworzyło na zamówienie Europejskiego Kongresu Kultury nowe kompozycje zainspirowane dziełami polskiego kompozytora. Współpraca gitarzysty Radiohead z Krzysztofem Pendereckim okazała się tak owocna, że przeniesiono ją do studia. Płyta ze wspomianymi już utworami polskiego mistrza oraz kompozycjami "48 Responses to Polymorphia" i "Popcorn Superhet Receiver" ukaże się nakładem prestiżowej nowojorskiej wytwórni Nonesuch.

Fragmenty nagrania oraz kulisy projektu zdradził w rozmowie z Michałem Nogasiem kurator przedsięwzięcia, Filip Berkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której między innymi o kolejnych wspólnych planach Pendereckiego, Greenwooda i pozostałych muzyków Radiohead oraz polskiej orkiestry kameralnej "Aukso".

Czytaj także

23 listopada: Krzysztof Penderecki skończył 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 00:00
- On poznał muzykę elektroniczną i przełożył ją z powrotem na język orkiestry. To bardzo inspirujące - mówił Jonny Greenwood z Radiohead przed koncertem z legendą awangardy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pasja..." Pendereckiego według Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:00
Prapremiera sztuki odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia w wytwórni Alvernia Studios pod Krakowem. Spektakl będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń