Oś wszechświata na Babich Dołach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 13:23
Symbol płodności, rakieta, skojarzenia kosmate i falliczne, lody rożki, wieża nadziei, sękacz, szyszka, a nawet bożonarodzeniowa choinka - to tylko niektóre z określeń, jakimi open'erowa publiczność opatrzyła "Totem" Maurycego Gomulickiego.
Audio
  • Z Maurycym Gomulickim rozmawia Agnieszka Szydłowska
Totem Maurycego Gomulickiego nocą
"Totem" Maurycego Gomulickiego nocą Foto: fot. Tomek Kamiński/opener.pl

Tegoroczna odsłona Open'er Festival została silnie wzbogacona o wątki kulturalne. Prócz Alter Kina , Muzeum i Biblioteki na terenie festiwalu, który stał się platformą prezentacji i inspiracja artystów, otwarto Galerię Open'era. Będzie ona funkcjonować na wszystkich kolejnych edycjach Open'era, a jej działalność zainaugurował Maurycy Gomulicki.

- Wszyscy oczekują, że najbardziej podobać mi się będą skojarzenia falliczne, bo jestem obciążony tym kontekstem, zajmując się na poważnie rozkoszą, seksualnością, przyjemnością (o dotychczasowych realizacjach czytaj tu>> ). Ale tak naprawdę zajmuję się radością, nasyceniem, spełnieniem, satysfakcją, zabawą, intensywnością, zatem wszystkie te skojarzenia są prawidłowe - mówi sam autor wielkoformatowej realizacji.

/

Gomulicki przyznaje, że zdziwiło go zaproszenie na festiwal, gdyż w ostatnich latach pozostaje daleko od muzyki. Jednak motyw wielomiesięcznego oczekiwania, a następnie kumulacji przeżyć i spełnienia to dla niego doskonały kontekst.

- Bardziej, niż aspekt falliczny interesowało mnie axis mundi (z łac. oś świata). Gdy jesteśmy zakochani oś wszechświata przebiega tam, gdzie jest ukochana osoba. A dla tysięcy ludzi, którzy tu przyjeżdżają, którzy czekają na koncerty swoich ukochanych zespołów centralnym punktem jest Open'er. Dlatego skonstruowanie tu manifestacji osi wszechświata wydawało mi się na miejscu - opisał koncepcję swojej pracy.

Artysta podkreśla, że wielką radość przy każdym nowym projekcie sprawia mu współpraca z zespołem produkcyjnym. - Myślę, że oni też mieli frajdę, bo zwykle stawiają jakieś kurniki i hale dworcowe, a tu budowali wielką zabawkę - dodał z uśmiechem.

O technicznej realizacji, burzowych zagrożeniach dla dzieła oraz własnych życiowych priorytetach i artystycznych planach mówił w Rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

"Totem" został zrealizowany na zamówienie organizatora imprezy - agencji Alter Art. W przyszłym roku zostanie zmontowany ponownie i stanie w Galerii Open'era.

Wszystkie Trójkowe wywiady i relacje  z Open'er Festival znadziesz TU>>

Czytaj także

Kulturysta - Maurycy Gomulicki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 16:00
Artysta sztuk wszelakich. Studiował na ASP w Warszawie, Maluje,robi grafiki, fotografie,projektuje okładki książek, instalacje plastyczne i krótkie filmy. Zbieracz rzeczy- w Machinie prowadził rubrykę "Rzecz kultowa", o najdziwniejszych gadżetach świata. Wierzy w miłość, wierzy w erotykę, wierzy w Warszawę, którą potrafi pokazać od zupełnie nieznanej strony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt SZTUKA na Open'erze 2012

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 11:22
Poznaliśmy pierwsze szczegóły związane z nową przestrzenią gdyńskiego festiwalu. Wiemy już, że na uczestników Open'er Festival 2012 czekać będą Alter Kino i Galeria Open'era, w której jako pierwszy zaprezentuje się Maurycy Gomulicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy schron Open'era

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 15:29
- W naszym namiocie, na wygodnych krzesłach i pufach mieści się około 400 osób, które w przerwach między koncertami przychodzą oglądać filmy - mówi Artur Liebhart, koordynator Alter Kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty pod chmurką, czyli kto zmókł na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 15:27
Błoto i kalosze już na stałe wpisały się w scenerię gdyńskiego festiwalu. Członkowie L.Stadt i Cool Kids Of Death mają szczególne pogodowe doświadczenia z tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń