RDK pomiędzy Wschodem a Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 10:47
Przed nami podróż! I trzy przystanki.
Zdjęcia z cyklu Przystanki polskie, czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego
Zdjęcia z cyklu "Przystanki polskie, czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego" Foto: Fot.: Maciej Pawluk

/

Przystanek "Zachód” to Szkocja. Będziemy na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu, który trwa od 9 sierpnia i który obserwuje Agnieszka Obszańska. Polskiej sztuki nie można tam w tym roku nie zauważyć, co można sprawdzić między innymi tu: www.facebook.com/TerenKultura . Co ciekawego dzieje się w Szkocji? O tym opowiemy na pewno w tym wydaniu RDK.
Przystanek "Centrum” to Polska. Opowiemy o dwóch wydarzeniach, które mają miejsce w stolicy. Jedno z nich to rzecz o… przystankach. W Kordegardzie można już oglądać zdjęcia Macieja Pawluka. W ramach cyklu "Przystanki polskie, czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego" pokazuje, że "żyjemy w kraju, w którym są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. Często przystanki stojące naprzeciwko siebie są zupełnie inne, a kolejny stojący w pobliżu jest do żadnego z nich niepodobny. Ta oszałamiająca różnorodność jest emanacją naszego stylu…".

/

Będzie także o "Miejskiej rzeźbie wodnej” na warszawskim Mariensztacie. Ewa Rudnicka przekształciła pawilon zdroju oligoceńskiego (czyli miejsce do którego setki mieszkańców stolicy codziennie udają się z niebieskimi, pięciolitrowymi butlami) w centrum spotkań, dyskusji, wykładów, dancingów, a nawet w… kino. Jaki był cel i co można "przy źródełku” zobaczyć? Sprawdzimy to w RDK razem z Gabrielą Darmetko .

/

Przystanek "Wschód”, a właściwie "Uschod”, to muzyka. W trzeciej godzinie w naszym studiu pojawi się R.U.T.A. Właśnie ukazała się ich nowa płyta. W książeczce, dołączonej do wydawnictwa, Jacek Podsiadło pisze między innymi o białoruskich i ukraińskich pieśniach, których część znalazła się na "Na uschod” .
Kto Wy?
- My? Lachy!
- Lachy? Znajemo Lachiw! Usi pany!
- My nie pany. My – chamy!
- Chamy? To hajda do hurtu! Na uschod!
- Hajda, Lachy! Hajda! Na uschod!
Posłuchamy i porozmawiamy.

Za tydzień: Przystanek "Katowice"! Nadciąga Festiwal Nowa Muzyka. W tym wydaniu RDK-u rozdamy karnety i wrócimy do rozmowy z duetem Beach House.
Zaczynamy w samo południe!
darmetko – obszańska – szydłowska – nogaś
Nasz FB działa bez przerwy wakacyjnej!

rdk@polskieradio.pl