26 marca 2008 - Madonna & Justin Timberlake - "4 Minutes"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2008 00:00

Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w niewielkim Bay City w Michigan. Do Nowego Jorku przeprowadziła się wkrótce po swoich osiemnastych urodzinach. Z zamiarem zostania baletnicą. W rodzinnym domu zostawiła ojca, macochę i siedmioro rodzeństwa.

W wielkim mieście znalazła się zupełnie bez środków do życia, dlatego szybko musiała zacząć zarabiać jako modelka. Do tego występowała w kilku różnych zespołach. Z jednym z tych projektów - Patrick Hernandez Revue - udało jej się nagrać całkiem spory przebój "Born To Be Alive".

Jednak dopiero w 1982 roku podpisała kontrakt, który rozpoczynał jej solową karierę. Po serii klubowych przebojów ("Everybody", "Physical Attraction" i "Holiday") na rynek trafił jej debiutancki album zatytułowany po prostu "Madonna". Już następna płyta - wydana rok później "Like A Virgin" osiągnęła wielki sukces, będąc pierwszą z sześciu dotychczasowych płyt Madonny, które wspięły się na sam szczyt listy Billboardu i do dziś sprzedając się w samych Stanach w nakładzie przekraczającym 10 000 000 egzemplarzy. Podobny sukces przyniosła jej jeszcze tylko składanka z największymi przebojami zatytułowana "The Immaculate Collection" z 1990 roku.

W 1985 roku poślubiła aktora Seana Penna. Małżeństwo to przetrwało do 1989 roku i dopiero po jedenastu latach ponownie zdecydowała się wyjść za mąż, tym razem za reżysera Guy'a Ritchie'ego, z którym jest do dziś. Sama Madonna również często próbowała ról filmowych. Niemiłosiernie krytykowana za każdą z nich, swój sukces na tym polu osiągnęła dopiero wraz z filmem "Evita" z 1996 roku.

Podsumowując, do dziś Madonna tylko w Stanach sprzedała grubo ponad 60 milionów egzemplarzy swoich płyt i wprowadziła 12 swoich singli na szczyt listy Billboardu. W ostatnich latach znacznie lepiej niż w Stanach Madonna radzi sobie w Europie. Dziewięć jej płyt znajdywało się na pierwszym miejscu notowań sprzedaży płyt w Wielkiej Brytanii i aż dwanaście singli docierało do tego samego miejsca na liście sprzedaży singli. Choć Oscara pewnie się nigdy nie doczeka (dostała za to Złoty Glob za rolę w "Evicie"), ma na swoim koncie pięć statuetek Grammy.

Swój najnowszy, jedenasty album "Hard Candy" przygotowała między innymi we współpracy z Justinem Timberlake'iem, Timbalandem i Pharrellem Williamsem. Datę premiery wyznaczono na 28 kwietnia. Pierwsi dwaj panowie pojawiają się w zwiastującym płytę singlu "4 Minutes".