New Order w Trójce - słuchaj koncertu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 13:16
Czekaliśmy wiele lat na ich pierwszy koncert w Polsce i udało się! Legenda nowej fali i elektroniki lat 80. - New Order wystąpili na Open'er Festival. Retransmisji tego koncertu na antenie Trójki już w sobotę, 7 lipca!
Audio
New Order
New OrderFoto: neworderonline.com

- Dobę temu byłam oko w oko z legendarnymi muzyki i sama nie wiedziałam, czy po prostu patrzeć, wsłuchiwać się, cieszyć, że tak pięknie wymawiają słowa "love", "younger" – mówiła o spotkaniu z New Order Agnieszka Szydłowska z Trójki.

Aby wystąpić po raz pierwszy w Polsce w historii zespołu New Order musiało się wiele zdarzyć. Członkowie grupy zawiesili działalność, potem zdecydowali się zagrać charytatywny koncert na rzecz przyjaciela, a kiedy wreszcie stanęli na scenie i wykonali utwory New Order i Joy Division to poczuli, że mogą wrócić do wspólnego koncertowania.

Nigdy nie byli dobrzy w planowaniu i nie sądzili, że ich przygoda z muzyką może trwać dłużej niż moment, więc nie potrafią dobrze wytłumaczyć, dlaczego w ciągu 30 lat wspólnego grania nigdy nie zawitali do Polski.

Na fali uniesienia i radości wspólnym graniem rok temu wystąpili na dwóch koncertach w Brukseli i Paryżu. Dopiero po roku przyjechali do Polski na swój pierwszy koncert w naszym kraju. – To wspaniałe móc grać w miejscu, w którym nas jeszcze nie było – podkreślali. Jak dodali, świetnie się w Polsce czują i widownia znakomicie zareagowała w czasie ich koncertu. - Jedyną przeszkodą jest kapryśna pogoda... - mówili.

New Order wystąpił na Scenie Głownej Open'er Festival 4 lipca. Retransmisja tego koncertu w sobotę w "Radiowym Dom Kultury" (godz. 12 - 15). W audycji wyemitujemy także wywiad z Justice!

Z perspektywy lat, jak przyznają muzycy, wiadomo czego mogą chcieć młodzi chłopcy – założenia zespołu po to, aby móc grać muzykę, która im się podoba i aby była jakaś przygoda. Traktowali to jako naturalną i szczerą potrzebę, aby zebrać się razem i grać. Nikt wówczas nie myślał o przyszłości.

Słowem – trzeba mieć zawsze oczy szeroko otwarte i realizować swoje naturalne potrzeby. Po latach od tych pierwszych wzruszeń i przeżyć w ramach zespołu wszystko musi wyglądać inaczej. Jak to jest wskoczyć po latach w stare buty? – Jest to zabawa, bo teraz gramy, żeby grać. Dawniej musieliśmy zagrać jakiś koncert, bo był jakiś rachunek do zapłacenia. Koniecznie trzeba było grać np. dla pieniędzy. W czasach, gdy zespół regularnie pracował tworzyliśmy w rytmie, który był obliczony na nagranie płyty – mówili w rozmowie z dziennikarzami Trójki. Teraz pozostało im granie dla przyjemności.

Od Joy Division do New Order

Zespół New Order powstał w 1980 roku po śmierci Iana Curtisa, wokalisty legendarnego zespołu Joy Division. Pozostali członkowie zdecydowali o kontynuowaniu kariery pod nową nazwą i w nieco zmienionym składzie. New Order szybko stali się jednym z najbardziej cenionych przez krytyków zespołów lat 80. Ich hit z 1983 roku, "Blue Monday" jest najlepiej sprzedającym się utworem tanecznym wszech czasów, z otoczoną prawdziwym kultem wersją na dwunastocalowym winylu.
"Blue Monday", podobnie jak wszystkie albumy studyjne, kompilacje i single do roku 1990, wydane zostały przez jedną z najbardziej wpływowych wytwórni na brytyjskim rynku - Factory Records Debiutancki "Movement" bliski był jeszcze stylistyce Joy Division, ale wspomniany już singiel "Blue Monday" i album "Power, Corruption & Lies", wydane w 1983 roku, przewróciły muzykę do góry nogami. Tempa nie zwalniali przez kolejnych 6 lat, publikując aż trzy klasyczne albumy: "Low-Life"; "Brotherhood" i "Technique". Ten ostatni, nagrany na Ibizie w modnej stylistyce acid house, okazał się ważnym głosem New Order w rewolucji nazwanej później ruchem rave.


W 1993 zespół zawiesił działalność, by triumfalnie powrócić serią koncertów i nagrać "Get Ready" - swój pierwszy album od ośmiu lat, wydany jesienią 2001 roku. Singlowe przeboje "Crystal" i "60 Miles an Hour" zagościły w rozgłośniach radiowych i telewizjach muzycznych. Kolejna przerwa w działalności przyszła sześć lat później, kiedy Peter Hook opuścił zespół, po serii udanych koncertów promujących album "Waiting For The Sirens Call". Ostatecznie w sierpniu 2011 roku, New Order zreformowało się w składzie z Gillian Gilbert i Tomem Chapmanem, który zastąpił Petera Hooka.
Bilety na ich pierwsze koncerty w Brukseli, Paryżu i Londynie zostały natychmiast wyprzedane. 12 sierpnia New Order wystąpią u boku Blur i The Specials, na specjalnym koncercie zamykającym Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

Więcej materiałów z tegorocznego Open'era znajdziesz na naszej specjalnej stronie >>

sm

Czytaj także

Joy Division i New Order: składanka z niepublikowaną piosenką (posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 11:24
Muzycy manchesterskich formacji wydają płytę podsumowującą ich wspólny przebojowy dorobek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamie Oliver odkrywa nieznane nagrania Joy Division i New Order!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 15:00
Wartość skarbu znalezionego przez kucharza-celebrytę szacuje się na 1,1 miliona funtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Open’er Festival: New Order po raz pierwszy w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:00
Legenda nowej fali i elektroniki lat 80. oraz Jamie Woon - wizjoner nowoczesnego soulu - wystąpią w lipcu w Gdyni. Gościem Trójkowego "Programu Alternatywnego" był organizator imprezy Mikołaj Ziółkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justice już dziś na scenie głównej Open'era!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 12:52
– Ich koncert będzie wielkim show, nie tylko muzycznym, ale i wizualnym – mówił Norbert Borzym, znawca muzyki elektronicznej, o pierwszym występie Justice w Polsce.
rozwiń zwiń