Zajrzyj za kulisy pokazów mody. Nick Knight w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 11:50
Gdy w 2000 roku Nick Knight założył SHOWstudio, multimedialną platformę poświęconą modzie, zmienił - raz na zawsze - sposób pokazywania elitarnej dotąd sztuki.
Audio
  • Nick Knight w Trójce. Posłuchaj o tajemnicach świata mody (Powiększenie/Trójka)
Zajrzyj za kulisy pokazów mody. Nick Knight w Trójce
Foto: SHOWstudio

Knight wpuścił globalną publiczność na sesje zdjęciowe, na pokazy mody i do pracowni projektantów. Pokazał zwykłym śmiertelnikom wszystko to, co do tej pory było dostępne dla wybranych.
Fotograf Nick Knight dał się poznać w latach 80. jako utalentowany współpracownik magazynu "i-D" i twórca katalogów projektanta Yamamoto. W kolejnej dekadzie jego prace zdobiły okładki największych magazynów, przez dziewięć lat realizował kampanie Diora przykładając się do wizerunkowej rewolucji szacownego domu mody. Pracował też przy słynnym kalendarzu Pirelli. Był rozchwytywanym twórcą kampanii reklamowych. Aż powiedział temu wszystkiemu: dość.
Artysta wyjaśnił w audycji "Powiększenie" w radiowej Trójce, że od 1987 roku dokumentował swoją pracę. Wszystkie sesje, w których brał udział były nagrywane kamerą. - Wiedziałem, że to, co się dzieje przed moim obiektywem, to coś wyjątkowego. Pozowały dla mnie ekscytujące osobowości - modelka Naomi Campbell, wokalista David Bowie czy projektant Aleksander McQueen. Jedynym zapisem z tych spotkań było zdjęcie. Dla mnie to było niewystarczające. Tam działo się przecież o wiele więcej, czego na zdjęciach nie widać - powiedział.
Frustracja spowodowana ograniczonymi możliwościami, jakie dawała praca dla magazynów mody, ale także zmiany, jakie nastąpiły w branży modowej w latach 90. (m.in. przejmowanie domów mody przez korporacje) sprawiły, że Knight coraz intensywnej myślał o stworzeniu jakiejś alternatywy.  Z pomocą przyszła mu technologiczna rewolucja - pojawienie się fotografii cyfrowej i nowego medium - internetu.
- Natychmiast dotarło do mnie jakie to daje możliwości - podkreślił Knight w rozmowie z Anną Gacek. Fotograf przyznał, że nigdy nie podobała mu się przepaść, jaka często dzieli artystę i odbiorcę. - Nigdy nie czułem potrzeby chowania mojej sztuki. Z radością pokazuję ludziom, jak tworzę. To wydaje mi się bardziej szczere - zaznaczył. Tak narodziła się platforma SHOWstudio.

W radiowej Trójce Knight powiedział także o tym, jak pracuje się z Kate Moss, czy Lady Gagą. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Anna Gacek!
Prace Nicka Knighta zobaczycie między innymi tu: www.facebook.com/powiekszenie.w.trojce

A do 16 czerwca w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w Angel Wawel na Koletek 12 można oglądać piękne filmy SHOWstudio, szczegóły tu: www.photomonth.com Polecamy!

Audycji "Powiększenie" można słuchać w niedzielę po 11.05. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: moda

Czytaj także

"Powiększenie" na Oscarach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 17:16
Jest jedna taka noc w roku – noc Oscarowa. Przepych kreacji i targowisko próżności. Za dużo to wciąż nie dość! O tym, jak gwiazdy szykują się do najważniejszego w roku wyjścia i jak ogromna jest to operacja z udziałem stylistów, agentów, projektantów mówiliśmy w "Powiększeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem”

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 08:54
Młoda polska projektantka, Ula Rzepniewska, przygotowała kolekcję inspirowaną akcją społeczną "Orzeł może”. Zaprezentujemy ją podczas wyjątkowego pokazu 4 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń