X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moja córka może wszystko. Brak ręki to nie przeszkoda

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 12:00
Tosia urodziła się bez lewej dłoni i fragmentu przedramienia. Jej mam zadbała o to, żeby dziecko było w środowisku w pełni je akceptującym. - Najgorzej jest, kiedy rodzic innego dziecka mówi: zostaw dziewczynkę, ona jest chora - przyznaje pani Katarzyna.
Audio
  • Pani Katarzyna opowiada o wychowaniu dziecka bez części rączki (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieciFoto: Glow Images/ East News

Tosia to młodsza z dwóch córek pani Katarzyny. - W 21. tygodniu ciąży postanowiłam zrobić badanie USG 3D, przy czym wcześniej wszystkie badania wychodziły nam dobrze. Tym razem lekarz powiedział, że nie widzi jednej ręki - mówiła rozmówczyni Joanny Mielewczyk, dodając, że mimo wszystko nie miała żalu do poprzedniej lekarki, która niczego nie zauważyła.

Żal miał za to, w pewny stopniu, mąż pani Katarzyny. - Ale był to raczej żal mało przemyślany. Oczywiście przy wcześniejszej diagnozie mielibyśmy prawo do aborcji, ale i tak byśmy tego nie zrobili. Ja wiedziałam, że to nie jest wada na tyle poważna, żeby moje dziecko musiało wegetować - przyznała kobieta.

Pierwszy dzień po informacji o upośledzeniu fizycznym dziecka pani Katarzyna przepłakała. Potem przeszła nad tym do porządku dziennego i zaczęła szukać informacji o podobnych dzieciach.

Rodzicom Tosi ostatecznie udało się stworzyć jej środowisko pełnej akceptacji. - Właściwie nie zauważamy, że Tosia nie ma ręki, dopóki ktoś nam o tym nie przypomni. Nie ma problemu z dziećmi w przedszkolu, chociaż oczywiście zdarzają się pytania. Najłatwiejsza sytuacja jest dla mnie taka, kiedy dziecko zapyta rodzica i widzę, że ten nie wie, co powiedzieć. Wtedy ja mówię, że Tosia taka się urodziła i można się normalnie z nią bawić. Najgorzej jest, kiedy rodzic innego dziecka mówi: zostaw dziewczynkę, ona jest chora - przyznaje pani Katarzyna.

Więcej informacji o życiu osób z wadami rąk znaleźć można na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Wadami Rąk "W Naszych Rękach".

Na audycję "Matka Polka Feministka" zapraszamy we wtorki o 16.40

(ei/mk)

Czytaj także

Choroba dziecka motywuje do rozwoju. Oto przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
Lila urodziła się z zaćmą wrodzoną, co zmusiło jej mamę do dogłębnego poznania tematu od strony praktycznej, ale i medycznej. - Postanowiłam, że będą nie tylko mamą dziecka z dysfunkcja wzroku, ale też terapeutą widzenia i optometrystą - opowiadała pani Dorota w audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porody w XXI wieku. To także doświadczenie mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Bardzo często mówi się, że poród jest dla matki traumatycznym wspomnieniem. Jak powinny wyglądać porody w XXI wieku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maks u pradziadków. "Łączy nas szczególna więź"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 20:00
Kiedy malutkiego Maksa nie przyjęto do żłobka, jego mama musiała wracać do pracy, pradziadek Janusz wraz z żoną Hanną zajęli się chłopcem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w domu pełnym alkoholu. "Staram się patrzeć w przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 21:00
- Bardzo bałam się przyjść do ośrodka pomocy dla samotnych matek, bo uważałam, że jest to ostateczność i sięgnięcie dna. Wydawało mi się, że jestem silna, że sama dam sobie radę. Jednak po kolejnym pobiciu przez partnera, kiedy znów wylądowałam w szpitalu, podjęłam decyzję - opowiada bohaterka audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń